UA
RU

Відверта розмова із провідним пластичним хірургом України Павлом Денищуком

Редагувати переклад

Зізнаюся чесно: я давно хотіла особисто познайомитись із цим хірургом і взяти у нього велике інтерв'ю. Так і сталося. Цьогорічна клініка АНА-КОСМО, співзасновником якої є Павло Андрійович Денищук, святкує 20-річчя. З такої нагоди він погодився виділити кілька годин і поговорити про все, що сталося в хірургії за цей час. А я скористалася цим, і запитала все, що хотіла. Поїхали.

 

Відверта розмова з провідним пластичним хірургом України Павлом Денищуком-Фото 1

 

Павло Андрійович Денищук – провідний пластичний хірург, який має 30-річний досвід, кандидат медичних наук, національний секретар міжнародної асоціації пластичних хірургів в Україні, академік Європейської академії наук, завідувач відділення хірургії клініки «АНА-КОСМО» та засновник першої в Україні Школи. А ще він чи не єдиний хірург, який веде свій канал на YouTube.

Що за 20 років змінилося у пластичній хірургії? Чого за цей час досягла пластична хірургія в Україні? Які тренди та нові методики з'явилися, і чим ми можемо вже пишатися?

Щороку по всьому світу проходить безліч конгресів, до яких вже підключилася Україна – у нас було проведено три Всеукраїнські навчальні конгреси, на яких я запрошував світових зірок пластичної хірургії. Вони читали лекції, оперували у клініці (Ана-Космо), а всі хірурги України спостерігали за цим у режимі живого часу. Тобто можу сказати, що світові тренди є і в Україні.

Пластична хірургія і естетична медицина - це одні з областей, що найбільш активно розвиваються в медицині. Сюди вкладаються великі гроші, які дозволяють розвиватися та створювати найсучасніші розробки.

В Україні спостерігається тенденція до поєднання сфери косметології та медицини. Адже краса та здоров'я – поняття нероздільні. Хворий організм не може бути гарним. Тому перед будь-якою маніпуляцією обов'язковою є діагностика пацієнта, лікування проблем (якщо такі є), а після вже «тюнінг». Такий підхід вважається першим та головним світовим трендом.

 

За цей період також дуже розвинулася сфера пластики обличчя. Ми пройшли багато етапів: період, коли були модні глибокі зміни в особі (аж до того, що хірурги доходили до окістя), пройшли. Ефект від них був, але пацієнту його потрібно було чекати місяцями (поки зійде набряклість і великі синці). Це був час і фінансово витратно. Нині вже цього немає. На сьогоднішній день завдання пластичного хірурга – зробити максимально ефективну процедуру з мінімальними травмами та агресивними впливами.

 

І третій тренд полягає в тому, що на сьогоднішній день пацієнти не хочуть докорінно змінювати обличчя. Вони хочуть лише стерти вікові сліди. Тому зараз головне завдання пластичного хірурга - повернути те, що було, і прибрати 15-20 років. Я запрошував в Україну лідера із пластики обличчя Оскара Раміреса (входить до топ-100 людей, які змінили світ у плані технічного розвитку), він застосував ендоскопічні технології у сфері пластики обличчя та тіла. Це так звані операції «через замкову щілину». У нього багато чого навчилися наші хірурги.

 

Можу сказати, що операції плану, що омолоджує, відсунулися на років десять уперед: якщо раніше пацієнти приходили в 45-55 років, і я їм нічого не міг запропонувати, крім пластичної хірургії, то на сьогоднішній день існує безліч альтернатив таким агресивним втручанням – лігатурні підтяжки (нитками) і без розрізів), ін'єкції власних жирових клітин (відновлюють об'єми), зрештою, препарати на основі гіалуронової кислоти, препарат Radiesse (філер – рідкі нитки). Також до нас нещодавно увірвалася дуже потужна процедура – ​​нехірургічна підтяжка особи з використанням апарату Ulthera (єдиний апарат, зареєстрований Європейським агентством лікарських засобів). Він ультразвуковою хвилею впливає на глибокі тканини, включаючи м'язи обличчя. Можна десять років підтримувати класний стан пацієнта без операцій, але, звичайно, настане час, коли доведеться оперувати.

 

Відверта розмова з провідним пластичним хірургом України Павлом Денищуком-Фото 2

 

Які тренди у сфері пластики грудей ви спостерігаєте?

Можу сказати, що зараз операції зі збільшення грудей вийшли на перше місце у світі. Раніше була ліпоспірація першому місці (видалення власного жиру).

В Україні раніше жінки хотіли більше грудей, їх цікавили круглі імпланти, а зараз майже всі хочуть природну форму грудей.

Цей тренд виник близько 4 років тому, і зараз чітко простежується. Проблема тільки в тому, що з імплантами нічого не трапиться (на них зараз виробники дають довічну гарантію), а от груди можуть провиснути, наприклад. Тому її треба доглядати. Головні умови – стабільна вага та відсутність пологів. У цьому плані жінка обирає – наприклад, спершу народити, а потім коригувати форму грудей.

 

З імплантами у грудях можна спокійно народжувати та годувати – це не протипоказано. Але якщо ви одужаєте на більш, ніж 15 кг, є ризик, що груди опустяться, і доведеться її коригувати.

Що щодо ринопластики?

Як ви вже зрозуміли, у всій пластичній хірургії спостерігається тренд на мінімальні дії. У цьому плані популярна закрита ринопластика, де немає розрізів.

До речі, наші українські хірурги їздять світом і діляться своїм досвідом проведення такої операції. Наприклад, нещодавно я був у Японії на конгресі ISAPS, де робив доповідь на тему закритої ринопластики. Ми виросли і за багатьма позиціями вже з нас беруть приклад.

Використання закритих технологій у сфері носа – це вимога сучасної медицини. Це менш болісно і травматично, а відновлення після операції суттєво коротше.

Як люди почали ставитися до пластичних операцій? Якщо років 20 тому всі вважали цю тему табу, і ставилися до цього з острахом, то як справи зараз?

Я не сказав би, що люди почали ставитися простіше. Страшно досі всім. Адже пацієнт йде на пластику здоровим, та й операції проводяться не за життєво важливими показаннями. Страхи є, і це гаразд. Навпаки, було б дивно, якби пацієнт не боявся. Це мене більше насторожувало б.

 

Під час консультації я завжди питаю пацієнта «чого більше – ваших страхів чи бажання щось у собі змінити?». Якщо немає причини, я й оперувати не буду. Якщо пацієнт приходить до мене і щось хоче змінити, але сам не знає, що, а ще коли у нього є якісь проблеми в сім'ї і він хоче їх вирішити за допомогою зміни своєї зовнішності, то це не зовсім правильно.

Кожен пластичний хірург певною мірою психолог: він повинен зрозуміти справжні спонукання жінки щось у собі змінити.

На сьогоднішній день пластична хірургія вийшла з раунду закритої, елітної області, і стала ближчою до народу, тому що вирішує всі проблеми, які хвилюють людину – наприклад, коригує вроджені дефекти, травми, рубцеві зміни тощо. І в ціні вона не така вже й дорога.

Ви одразу бачите пацієнта, якому не потрібна операція. Відмовляєте їм?

Однозначно так. Ці пацієнти поділяються на кілька категорій. Перша – це молоді дівчата до 18 років, які вже хочуть щось у собі змінити. Навіть якщо я бачу, що ніс «чоловічий», а обличчя тендітне, я все одно рекомендуватиму повернутися, але після 18 років. Тому що, якщо ми раніше прооперуємо, результат може бути непередбачуваним, адже кістки ще не сформовані до кінця.

Ну і зараз можна скоригувати ніс гіалуронової кислотою. Один укол – і горбинки чи викривлення не буде. Єдине – треба буде повторити процедуру кілька разів. Те саме стосується і грудей.

По-перше, до 18 років я консультую у присутності батьків. Рекомендую почекати. Якщо вже чітко наполягає не лише пацієнт, а й батьки, тоді оперую. Відмовляю, коли бачу, що є проблеми із здоров'ям. Спочатку треба відновити здоров'я, а тоді вже говорити про операції.

 

Відверта розмова з провідним пластичним хірургом України Павлом Денищуком-Фото 3

 

Друга група, якій я можу відмовити – пацієнти, які хочуть вирішити проблеми, пов'язані із внутрішніми муками. Це можуть бути сімейні проблеми: посварилася з чоловіком і хоче одразу стати молодшою, щоб його утримати. Це потрібно вирішувати іншими способами, але не за допомогою пластичних операцій. До цього питання можна повернутися, але вже в більш спокійному та врівноваженому стані пацієнта. У такому разі не можна оперувати – тканини погано загоюються.

Найдивніше прохання від пацієнта.

Найбільше мене здивувала пацієнтка, яка прийшла до мене в 72 роки і заявила, що хоче зробити операцію, що омолоджує. Я призначив їй у 10 разів більше аналізів, сподіваючись, що поки почне обстежуватися, вже й передумає. А вона прийшла через два тижні зі стопкою аналізів, і каже «лікарю, у мене всі аналізи хороші, оперуємо!». Коли я запитав, навіщо їй операція, вона відповіла "у мене друг молодий". Зробили операцію, все пройшло успішно, вона щаслива і виглядає чудово (з моменту операції минуло п'ять років).

Новий тренд – це пересаджування власного жиру. Від одного пластичного хірурга я чула про те, що жир іноді не приживається, якщо пересаджений з стегон в обличчя, тому що клітини мають пам'ять і вони по інерції починають рости, як у попередній частині тіла. Це правда?

Справді, трапляються випадки, коли 30% жиру, який ми пересаджуємо, не приживається. Але є певні правила: щоб максимальна кількість клітин прижилася, потрібно робити спеціальні процедури та мати спеціальні інструменти, які менше травмують клітини при заборі та введенні. Часто ці клітини збагачуються плазмою. Це дозволяє жиру максимально прижитися. Після пересадки обсяги протягом 1-1,5 місяці можуть зменшуватись, і це нормально. Але я чітко знаю, що решта 60-80% приживеться. Про якусь пам'ять не може йтися.

Жир можна взяти з будь-якого місця та пересадити.

Є місця, звідки його найкраще брати, щоби прижився – наприклад, з області колін. Там найбільше стовбурових клітин. Я завжди пропоную брати жир саме з цього місця. До речі, їм дуже класно коригувати рубці, він їх розсмоктує.

Тобто, ця процедура не має жодних мінусів?

Ні. Але тут є нюанс: якщо пацієнт хоче збільшити груди, то я говорю, що за один раз ми цього не зробимо. За один раз можна збільшити на піврозміру. Але при схудненні він йтиме. Інша справа, коли потрібно багато жиру (для грудей чи сідниць), а його нема де взяти. Для особи знайдемо, їх не так багато потрібно, а для збільшення обмаль.

Одне з найновіших технологічних досягнень операції за допомогою ендоскопічних методик (коли маніпуляції роблять через невеликий прокол у шкірі). Скажіть, чи в Україні їх проводять?

Так, ми використовуємо ці технологи при підтяжці брів, лоба, скронь. Дійсно, робиться два маленькі розрізи (1-1,5 см) у волосистій частині голови, через них вводяться спеціальні інструменти, які підтягують та фіксують тканини у новому положенні.

Відверта розмова з провідним пластичним хірургом України Павлом Денищуком-Фото 4

Але наскільки я знаю, обладнання для проведення таких операцій дуже дороге.

Так це правда. Воно є у нас та ще у кількох клініках по Україні. Заклад, який хоче бути на рівні, бути в курсі всіх трендів та інновацій, матиме у своєму арсеналі класне обладнання.

Питання щодо мезонітів. До вас напевно звертаються пацієнти, у яких вони стояли чи стоять. Як це впливає на подальші підтяжки та інші маніпуляції?

Таких пацієнтів оперувати набагато складніше. Але для досвідченого хірурга це не є проблемою. Я іноді можу видаляти якісь рештки ниток. А нитки, що не розсмоктуються, доводиться висмикувати. Взагалі, у ниток є свої плюси та мінуси. Плюс – у тому, що вони забезпечують миттєвий ефект, але він залишиться з вами на все життя. Я теж використовую нитки, але ніколи не працюю з ними на області відкритого обличчя – роблю лише віскі навколо вуха та шиї. Молодим ставлю нитки, що розсмоктуються, а для більш «важких» випадків – нерозсмоктуються. Також якщо повна особа, то я обіцяю ефект лише до двох років, гірше – до трьох. У порівнянні з операціями нитки забезпечують більш короткочасний ефект. А операції – 10-12 років.

Які найпопулярніші операції в Україні зараз?

У кожній клініці по-різному. У нас на першому місці ринопластика, на другому – груди.

Зараз дуже популярно видаляти грудки Біша. Тренд прийшов із Голлівуду, до цього ніхто до ладу і не знав про існування цих грудок. Чи можна проводити таку операцію у молодому віці? І чи є протипоказання, про які мало хто знає?

Вік не має значення. Якщо особа, що сформувалася, дійсно кругла і має зайві обсяги в області середньої третини особи, тоді є сенс їх видалити. Зрозуміло, що у 15-18 років про видалення грудок не можна навіть говорити, а вже у 18-25 років можна. Якщо пацієнтка просто погладшала, то краще спочатку схуднути, а потім їх видаляти. Адже більшість людей ці грудочки можуть самостійно зменшуватися обсягом. Є спеціально розроблені тести щодо визначення цих обсягів.

Які негативні наслідки після їх вилучення можуть виникати з віком?

Вони мають тенденцію до оголення вилиць, що створює враження зайвих ліній. Це відбувається тому, що до видалення тканини були вищими. Зону біля вилиць все одно потрібно буде коригувати, але різними методами. Іноді я Біша не видаляю, а піднімаю їх вище. Це складніше, але все залишиться при вас: ви отримаєте обсяг в області вилиці, а вона створює западини, до яких всі так прагнуть.

 

Регресивного опущення тканин не буде, але вік все одно візьме своє – тканини опускатимуться, але не так прогресивно.

Є ще одна супермодна, особливо на Заході, пластика губ – булхорн. Багато хто хоче збільшити губи саме цим способом. Що ви про неї думаєте?

Ви можете самостійно визначити, чи є у вас показання щодо такої операції. Для цього потрібно стати перед дзеркалом і відкрити рот. Якщо верхні зуби видно, то ця операція не показана. Якщо їх не видно, тоді вже можна про щось говорити. Але з віком, на жаль, йде розслаблення тканин в області верхньої губи, вона опускається і витончується, від чого майже всі з'являються показання.

Дивитися на булхорн з погляду збільшення губ у жодному разі не можна. Це різні операції.

Якщо хочеться підвернути трохи верхню губу, то це не про булхорн.

Ультразвуковий ліфтинг шкіри Альтера, про який ви говорили на початку нашого спілкування, чи справді є прямим конкурентом пластичної хірургії?

Так. Він діє на три рівні – шкіру, підшкірну жирову клітковину та м'язи. Залежно від насадки та завдання, що ставиться, можна багато що вирішити. Однієї процедури на рік достатньо, щоб ефект був тривалим. Процедура відносно болюча, зате вирішує багато проблем – підтягує, прибирає мішки під очима, «омолоджує» шию і область декольте.

Це, до речі, єдина процедура, яка вирішує проблему зморшок у зоні декольте.

У нас є спеціальний ксеноновий наркоз, який організм сприймає як лікувальний сон. Він ніяк не впливає на організм: пацієнт просто спить, а ми виконуємо свою роботу. Завдяки цьому ми можемо оперувати навіть пацієнтів у віці, не боячись за їхнє здоров'я.

Ми можемо пишатися тим, що зараз можна стати красивішим і молодшим, не вдаючись до агресивних методик та радикальних операцій?

Однозначно. Глобалізація відображається і в галузі медицини, тому всі тренди, нові тенденції та напрямки, що з'являються, приходять і в Україну. Наші хірурги їздять на конференції, переймають досвід та діляться своїм. На щастя, жінки України можуть отримати хорошу естетично-хірургічну допомогу.

 

Також слід розуміти, що є чіткі рекомендації щодо проведення операцій. Хірург повинен їм слідувати. Він не може застосувати ту саму методику на всіх пацієнтах, а повинен діяти виходячи з ситуації, яку бачить, і тоді застосувати або адаптувати методику. Я не виключаю, що, можливо, потрібно буде вносити зміни до протоколу, щоб отримати оптимальний результат.

Якщо після операції пацієнт незадоволений результатом, на чиєму боці закон – лікаря (клініки) чи пацієнта?

Якщо є якісь моменти, яких лікар недооцінив, і з його вини операція пройшла не так, як хотілося б, завдання хірурга – зробити все можливе, щоб виправити ситуацію. Переробити, запросити колега, який, можливо, краще знає ту чи іншу тему і якось відкоригувати. І, звичайно, це має бути проведено за рахунок лікаря.

Є й ситуації, які неможливо було передбачити – наприклад, внутрішнє запалення або коли пацієнт приховав якісь хронічні захворювання. Тоді теж треба виправляти, але вже вирішувати між собою, за чий рахунок це буде проведено. Не треба доводити все до суду. Як правило, в Україні все вирішується у досудовому варіанті, і так, щоб пацієнт отримав результат із мінімальними психологічними травмами.

Як вибрати правильну клініку та хорошого лікаря?

По-перше, дивіться, скільки років клініці. По-друге, на досвід хірурга, який оперуватиме. І, нарешті, дізнайтеся, чи використовують у клініці сучасні технології та обладнання. В Україні є багато класних хірургів та клінік, які тримають руку на пульсі технологій. Для пацієнта важливо розуміти: якщо він хоче заощадити, повинен знати, що це ризик. Адже виграєш тільки по грошах. Але зазвичай, коли потрібно зробити серйозну операцію, всі підходять до вибору лікаря відповідально.

Що за вашими прогнозами очікує на сферу пластичної хірургії через п'ять років?

Думаю, що підвищиться рівень освіти. Наукові технології не стоять на місці, тому точно з'являться методи, які вирішуватимуть проблеми з мінімальним втручанням. Плюс найпоширенішими явищами стануть омолодження за допомогою стовбурових клітин та використання клітинних технологій. Його розвиток просунеться набагато вперед.

Статті на тему