Тема відносин “людина – їжа” – одна з найважливіших. Часто люди ніби катаються на гойдалці: погладшав, схуд, знову погладшав і знову схуд.
Чому так походить і звідки «ноги ростуть» у своїй колонці розповідає дипломований нутріціолог ірландського Institute of Health Sciences та засновниця школи правильного та усвідомленого харчування theBODY school Софія Рожко.
У суспільстві культура харчування до кінця сформована. Ті, хто народився у 90-ті, частково ще застав той час, коли люди їли мало, а багато рухалися. Загострював цю ситуацію ще й тотальний дефіцит: коли було складно дістати різні продукти, наприклад, фрукти, солодощі, печиво. Доступ до них був обмежений, і не всі могли їх собі дозволити.
Зараз і діти, і дорослі живуть, вперше за всю історію людства, у суспільстві та ситуації, коли їжа не просто загальнодоступна, а доступна у будь-якій кількості та у будь-якому вигляді. Її не треба десь розшукувати та видобувати: достатньо натиснути кнопку у Glovo, сидячи на дивані, і тобі привезуть їжу. Більше того, ти за це навіть не переплатиш.
Читайте також: ЧОМУ МИ ДУМАЄМО, ЩО ХАРКУВАТИСЯ ПРАВИЛЬНО – ДОРОГО?
Тому зараз багато хто стикається з тим, що доводиться формувати культуру харчової поведінки: вміти робити вибір у ситуації великого достатку.
Звичайно ж, наш мозок, як ідеальний partner in crime, дуже любить концентровану їжу в якій багато солі, цукру і жиру. Але ми чітко розуміємо, що якщо багато таких продуктів – це призведе до негативних наслідків для організму.
Я вважаю, що людина не повинна відмовлятися від «шкідливих» продуктів. Потрібно лише розуміти, що в тому числі й достатку, в якому вони зараз представлені в магазинах, їх не можна споживати — наш організм їх просто не засвоїть. Тому не потрібно одразу давати обітницю «без солодкого»: такі продукти потрібно мінімізувати у своєму раціоні, або більше рухатися.
Читайте також: ЯК ХАРКУВАТИСЯ ПІД ЧАС ПМС: ПОРАДИ НУТРИЦІОЛОГУ
Другим важливим моментом у нашій культурі є те, що їжа сприймається як момент свята.
Практично завжди, коли ми приходимо до когось у гості – ми їмо дуже багато: столи ломляться від їжі, а ми їмо навіть тоді, коли не хочемо. У нас немає культури приготувати основну страву та салат, поїсти, а потім усім разом піти грати в ігри. Якщо ми їмо, то вже до переможного.
І якщо ми не формуємо нову культуру харчування під час застіль і не міняємо свої традиції – у нас з’являється велика спокуса переїсти.
Читайте також: ЯК ВИБРАТИ БЛЮДО У ЗАКЛАДІ, ЯКЩО ВИ НА ПРАВИЛЬНОМУ ЖИВЛЕННІ
Третій момент, який є дуже важливим – для нас їжа є способом реалізації стресу. Це – найпростіший спосіб отримати насолоду. Абсолютно нормально, якщо під час стресу вас фізіологічно тягне на щось солодке чи концентроване (наприклад, хтось любить не печиво та шоколад, а чіпси). Фізіологічно, це – нормально, але коли у житті надто багато стресу, не епізодичного, а хронічного – треба шукати інші шляхи виходу із цієї ситуації. Інакше це призведе до того, що ми втрачатимемо своє здоров’я та свої форми.