UA
RU

Панічні атаки: як з ними жити та боротися

Редагувати переклад
Панічні атаки стали реаліями сьогодення.

Панічні атаки: як з ними жити та боротися-Фото 1

Ми поговорили з психоаналітиком Ольгою Корбут про те, що таке панічні атаки, які бувають ознаки та як з ними впоратися. 

Той, хто хоч раз переживав панічні атаки (ПА), не сплутає їх ні з чим іншим. Цей страх, помножений на n-кількість разів, коли тебе кидає то жар, то в озноб, коли здається, що божеволієш, коли серце вискакує з грудей і ніби зараз зупиниться і ти помреш, складно описати. В голові цілковитий хаос, думки скачуть, неможливо на чомусь зосередитись. Ти хочеш одного - щоб це скоріше закінчилося. А ще більше ти хочеш, щоб це не повторилося. 

Панічні атаки: як з ними жити та боротися-Фото 2

Найнеприємніше в панічних атаках — це невідповідність між божевільним почуттям страху та реальними загрозами твого життя. 

На жаль, панічні атаки стали дуже поширені у світі. Чому зараз? Чи потрібно щось робити або, як завжди, «чекати, поки саме розсмокчеться». Спробуймо розібратися, що це за звір, як його «приручити» та не сплутати з іншими тривожними розладами чи органічними порушеннями. 

Тому перше, що ви робите, якщо здається, що у вас була панічна атака – звертаєтесь до лікаря, щоб унеможливити «поломки в тілі». Якщо лікар підтверджує, що ви здорові, тоді вам пряма дорога до психотерапевта/психоаналітика. Або до обох одночасно:

  • перший призначить медикаментозну підтримку, якщо панічні атаки дуже часті і заважають жити, працювати, любити, вона знизить соматичні прояви
  • другий фахівець разом з вами шукатиме причину їх виникнення, щоб прибрати це явище з вашого життя раз і назавжди 

Читайте також: ЯК ПОБОРОТИ СТРАХ ПЕРЕД невдачами

Важливо розуміти, що панічні атаки — це не одноразовий напад паніки. Такий діагноз ставиться лише у разі, якщо напади повторюються. 

Тому зараз я опишу можливі симптоми панічних атак та основні причини їхньої появи. Але важливо пам'ятати, у кожного з нас своя унікальна історія, і щоби зрозуміти, чому саме у вас виникла ПА, потрібно заглибитися у ваше життя.

Панічна атака – це симптом, а не причина. І позбутися панічних атак означає зрозуміти причину їх виникнення. Психіка при ПА не справляється і тіло перебирає це навантаження. 

Панічні атаки: як з ними жити та боротися-Фото 3

Панічна атака може виявлятися:

  • незрозумілими нападами найсильнішої тривоги, страху, коли вам здається, що ви божеволієте, не можете себе контролювати, можете померти;
  • здається, що серце б'ється швидше, ніж зазвичай, і зараз просто вибухне, ви можете часто дихати та відчувати, ніби повітря не вистачає;
  • вас може кидати в жар, терпіти, тіло може тремтіти, потіти;
  • можуть бути напади нудоти, блювання, розлад шлунка;
  • ви можете погано спати, засипати під ранок або прокидатися посеред ночі від незрозумілого занепокоєння.

І якщо ви хоч раз пережили панічну атаку, то:

  • ви можете постійно перебувати у стані підвищеної тривожності, чекаючи наступного нападу
  • ви можете уникати місць, де, як вам здається, може статися панічна атака
  • у вас можуть початися прояви панічної атаки в один і той же час, начебто ви її вже очікуєте
  • у вас може суттєво знизитися апетит через постійну тривогу з приводу ПА

Важливо розуміти, якщо панічні атаки повторяться, то без допомоги фахівців не обійтися — напади можуть стати ще частіше. 

Читайте також: ЯК ЗМІНИТИ СВОЄ ЖИТТЯ НА КРАЩІ СТОРОНИ І ПОБУТИСЯ ВІД СТРЕСУ

Коли та чому можуть виникати панічні атаки? 

Вік першої панічної атаки складно визначити, він коливається між 16 та 36 роками. Це період, коли у вашому житті відбувається максимальна кількість змін, змін, прийняття рішень: закінчення школи, вступ до університету, перший сексуальний досвід, шлюб, народження дітей, перша робота, розлучення, хвороба, зрада. 

Також зростання панічних атак можна спостерігати і під час соціальних змін: війни, фінансової кризи, епідемії. Тут вікові рамки розмиваються. 

Тому, якщо говорити про те, коли може виникнути панічна атака вперше, то можна стверджувати з великою часткою ймовірності — у період змін у вашому житті, у період, коли ви стикаєтеся з новими рішеннями, новою відповідальністю, з труднощами, яких раніше не було на вашого шляху і з якими у вас не вистачає досвіду впоратися. 

Все вищеперелічене може стати таким собі спусковим механізмом, який впустить панічну атаку у ваше життя. Але це не причини, це тригери, котрі її запустили. 

Панічні атаки: як з ними жити та боротися-Фото 4

У чому причини панічних атак?

Як психоаналітик, я не можу розглядати панічно атаки лише як нейрохімічні зміни в організмі, або як поведінкові порушення. Я не хочу залишати поза увагою міжособистісний контекст та глибокі внутрішні причини виникнення панічних атак. 

Клієнти, які приходять на консультацію, часто не розуміють причин ПА. Їм досить складно пов'язати їх із подіями, які відбуваються у їхньому житті. 

Так, є й такі випадки, коли людина розуміє, що її напади тривоги почалися після певних ситуацій, наприклад, ДТП, нападу чи іншої ситуації, яка ставить під загрозу життя людини. 

Однак можу сказати, що причина криється набагато глибше, вона вкрита безліччю захисних механізмів, масками, не бажанням доторкнутися до справжнього себе. Свої нові, досі невідомі почуття та емоції, які суперечать тому, що ви про себе знаєте, сприймаються вами як ті, що несуть у собі небезпеку, зокрема й загрозу здоров'ю.

Тобто ви «за допомогою» панічних атак намагаєтеся уникнути того, що відчуваєте вперше. Ці почуття вам незрозумілі, тому страшні, можуть бути пов'язані з сексуальністю, агресивними емоціями (як лють і гнів), почуттям безсилля, безпорадності. Ви стикаєтеся з реальністю і усвідомлюєте, ці емоції вам не чужі. Особливо це стосується людей, які живуть у світі, де треба бути всесильним, владним, не відчувати болю та не бути слабким. 

Читайте також: НЕРВНИЙ ЗРИВ: ЯК ЙОГО ВІДРАЗУ РІЗНАТИ І ПОПЕРЕДИТИ

Як допомогти собі?

Найкращий варіант - звернутися до фахівця. ПА власними силами, на жаль, не проходять — максимум приглушуються. 

  • Але якщо такої можливості зараз немає, то буде чудово, якщо ви зможете довірити свої почуття близькій людині, яка не засуджуватиме або висміюватиме вас. 
  • Ви можете записувати свої переживання на папері. Докладно розпишіть те, як ви себе відчували перед панічною атакою, під час, і після. Чого ви найбільше боїтеся, який найжахливіший результат може статися, як може призвести ваш напад? Чи реальне таке?
  • є додаток «Антипаніка», в якому можна знайти рекомендації щодо зниження тривоги. 

Важливо пам'ятати, що страх або паніка - це сигнал про те, що у людини існує внутрішньопсихічний конфлікт, який через заперечення приходить до людини хворобою (ПА). Але психічний розвиток не може відбуватися без тривог та страхів. І крім страхів, пов'язаних із реальними небезпеками сучасного світу, людина може відчувати і почуття незрозумілого страху. Причина його у особливостях душі (психіки) — у несвідомому людини. При дослідженні несвідомих психічних процесів аналізуються глибинні причини тривожності та панічних нападів, що дозволяє досягти сталого ефекту на роки. 

Не боріться самим із собою, спробуйте зіткнутися зі своїм справжнім «Я», зрозуміти себе, побачити та почути свої почуття та бажання.

Статті на тему