Закрити
UA
Пигментация на коже: причины, виды и как бороться
Краса

Пігментація на шкірі: причини, види та як боротися

Поділись:

Пігментація — це процес природного захисту шкіри від агресивної дії ультрафіолету. Цей захисний механізм — результат еволюції шкіри, що тривала століттями. Однак сьогодні він завдає безліч неприємностей деяким людям. Від чого виникають пігментні плями на тілі та на обличчі, що з ними робити, який сучасний засіб від пігментних плям є найбільш ефективним — про це поговоримо з експертами компанії Filler Shopмультибрендового постачальника препаратів для професійних косметологів та лікарів.  

Пігментація на шкірі: причини, види та як боротися

Чому з’являються пігментні плями?

Пігментом шкіри, що відповідає за процес меланогенезу, є меланін. Цей мікроскопічний “захисник” шкіри продукується клітинами меланоцитами, які “живуть” в епідермісі і переправляють меланін в кератиноцити. Тут меланін затемнює ділянки епідермального шару, щоб захистити нас від ультрафіолету. З різних причин процес меланогенезу може порушуватися, і тоді ми отримуємо пігментні плями на шкірі, які з’являються не тільки від сонячного впливу. Надлишок або нестача меланіну характеризується появою гіпер- або гіпопігментації. Такий процес називається дисхромією, і саме про нього ми сьогодні поговоримо.

Які бувають пігментні плями? 

Пігментні плями бувають декількох видів:

  • ластовиння (ефеліди) — спадкові або набуті пігментні плями на спині, руках, обличчі;
  • лентиго — цятки темного кольору в області грудей, рук і передпліччя, що найчастіше свідчать про старіння шкіри;
  • мелазма — пігментні плями від сонця, які розповсюджуються по всьому тілу;
  • хлоазма — пігментні плями на обличчі та тілі з нерівними обрисами, які часто супроводжують вагітність та менопаузу;
  • меланодермія — велика симетрична локалізація пігменту навколо органу або на поверхні певної частини тіла: вух, шиї, пігментні плями на руці;
  • післязапальна або посттравматична (вторинна) пігментація у місцях пошкодження шкірного покриву;
  • сонячний еластоз — зміна кольору епідермісу з потовщенням шкірного покриву внаслідок тривалого впливу ультрафіолету;
  • вітіліго — захворювання, пов’язане з гіпопігментацією, характеризується появою білих плям на обличчі та тілі.

На вибір способу, яким краще прибрати пігментні плями на обличчі та тілі, впливає глибина знаходження меланіну: епідермальна — на поверхні (плями мають темніший відтінок), дермальна — залягання в середніх і глибоких шарах (сірий або блакитний відтінок), змішана.  

Пігментація на шкірі: причини, види та як боротися

Від чого з’являються пігментні плями на обличчі та тілі?

Однозначної відповіді питання немає, оскільки причин дисхромії дійсно багато.

Внутрішні причини:

  1. Гормональний фон, що відповідає за пігментні плями під час вагітності, лактації, менопаузи, прийому контрацептивів, гормонозамісної терапії;
  2. Проблеми з обміном речовин та роботою ШКТ, надниркових залоз, щитовидної залози;
  3. Можливі побічні реакції внаслідок прийому медикаментів;
  4. Нестача вітаміну РР, С, фолієвої кислоти.

Зовнішні причини:

  1. Надмірне захоплення засмаганням на пляжі, в солярії, нехтування УФ-захистом;
  2. Наслідок агресивних косметологічних втручань із порушенням цілісності шкірного покриву;
  3. Некоректне нанесення або вживання засобів з фотосенсибілізуючими властивостями;
  4. Внаслідок травм, запальних процесів, опіків.

Причини пігментних плям на обличчі та тілі найчастіше мають змішаний характер, адже життя сучасної людини є сповненим факторами ризику та агресивним впливом на шкіру.

Пігментація на шкірі: причини, види та як боротися

Чим небезпечні пігментні плями?

Дисхромія може свідчити про наявність злоякісних процесів у шкірі. Будь-яке серйозне видалення пігментної плями на обличчі чи тілі має супроводжуватись обстеженням у лікаря. Щоб виключити ризик меланоми, дерматолог проаналізує такі фактори:

  • форму, розмір та об’єм плями;
  • динаміку та зростання новоутворення;
  • неправильність чи нечіткість меж плями;
  • асиметричність та нерівномірність пігменту.

Який засіб від пігментних плям вважається найефективнішим?

Враховуючи вищезазначене, варто пам’ятати, що самолікування може призвести до сумних наслідків. Усі наведені в статті рекомендації слід сприймати вийнятково як довідникову інформацію. Тільки досвідчений лікар-дерматолог може підібрати належне лікування для пацієнта.

Найефективніше видалення пігментних плям включає комплексний вплив на пігментацію. Для цього сучасна косметологія пропонує багато варіантів:

  1. Запровадження мезококтейлів із загальним оздоровлюючим впливом на шкіру. Вітамінні коктейлі на замітку: Mesoheal Pink Glow, Innoaesthetics, White In.
  2. Ін’єктування освітлювальних мезопрепаратів з антиоксидантами та вітамінами, арбутином, азелаїновою та аскорбіновою кислотами, пептидами-інгібіторами меланогенезу. Для нотатків: Dermaheal SB, Prostrolane Blanc-B, RRS HA Whitening, Aquashine BR.
  3. Курс серединних кислотних пілінгів на основі АНА- та BHA-кислот, що допоможуть позбутися пігментних плям. Приклад найбільш ефективних пілінгів: Innoaesthetic Lightening з ретинолом, Innoaesthetic Bio C двофазний з вітаміном С, пілінги ProPeel, WiQo PRX-T33, BioRePeel.

Пігментні плями на обличчі – як позбутися?

Починати боротьбу з пігментними плямами потрібно з грамотного догляду та захисту. Вам на допомогу прийдуть ретиноїди в косметиці та пілінгах, а також креми з SPF фактором не менше 50.
Видалення пігментних плям лазером, як і застосування глибокого пілінгу (котрий є контрольованим хімічним опіком) може загрожувати появою вторинної пігментації у відповідь на агресивну дію. Меланоцити відрізняються нестабільністю, тому як реакція на тепло та світло виділення пігменту може лише посилитися. Отже грамотна боротьба з пігментацією починається з більш щадних, але не менш ефективних методів: введення мезококтейлів проти пігментних плям на обличчі, курсу серединних альфа-гідроксікислотних пілінгів та локального застосування ретинолу у сироватках та кремах.

Фото: Erik Mclean / Unsplash, Chermiti Mohamed / Unsplash, Azamat Zhanisov / Unsplash, Nathan Dumlao / Unsplash, Valeria- Smirnova / Unsplash, Eva Wilcock / Unsplash