UA
RU

Чому народжувати після 35 – нормально?

Редагувати переклад

Ми справді стали пізніше дорослішати. Не дивно, що час появи на світ нашого первістка теж змістився. Валентина Семанова розповіла, що треба знати про пологи після 35 років.

Чому народжувати після 35 – нормально?-Фото 1

Пологи після 35 років давно стали нормою для західного суспільства. І плеяда зіркових матусь – яскраве тому підтвердження: Холлі Беррі, Кім Бессінгер та Сальма Хайєк побачили своїх первістків у 41 рік, Марайа Кері – у 42, Ніколь Кідман – у 43, а Моніка Беллучі – у 46. У Джуліанни Мур перші 37 років, а другі – на 42 роки. Спочатку кар'єра, потім діти – правило, порушувати яке у жорстокому, конкурентному західному світі небезпечно.

У нас же лікарі старого гарту двадцятип'ятирічну дівчину, як і раніше, називають старонародною, що звучить завжди прикро і демотивуючи, і піднімають брови, натякаючи на складність випадку. Насправді, «не такий страшний чорт».

З психологічної точки зору, усвідомлена вагітність має низку переваг перед спонтанною: люди вже успішні в бізнесі, у них є стабільний дохід, життєвий досвід, і все це багатство готові передати своєму майбутньому чаду. Теоретично якість їх спілкування з дитиною та турботи про неї буде вищою. 

З медичного боку протипоказань, як з'ясувалося, також немає! Лікарі лише підкреслюють той факт, що до вагітності після 35 потрібно поставитися з особливою увагою. І не тому, що класичне акушерство мислить категоріями покоління наших бабусь, а тому що є фізіологія, процеси якої заперечувати безглуздо.

Чому народжувати після 35 – нормально?-Фото 2

Відповідно до медичної статистики, ускладнення при пізній вагітності виникають частіше. У силу того, що до зрілого віку жіночий організм, як правило, вже накопичив токсини та хронічні захворювання, а можливості для його швидкого відновлення знижено. Високий кров'яний тиск та діабет – перші у списку ризиків. Вони викликають проблеми зростання дитини та ускладнення під час пологів. Дуже важливо стежити за станом плаценти.

У жінки у 40 років шансів мати проблеми із плацентою втричі більше, ніж у 20-річної.

Також важливо пам'ятати, що збільшується ризик народити дитину передчасно, до 37 тижнів з вагою менше 3,5 кг.

Читайте також: 50-річна Джанет Джексон уперше стала мамою

Водночас лікарі чудово розуміють, що рівень здоров'я – показник відносний. Адже що б не говорили сухі цифри, а величезна кількість жінок за 35 благополучно народжує здорових дітей. І відбувається це не всупереч природі, а тому, що часто майбутня мама просто знайшла свого лікаря!

Один із найвідоміших акушерів-гінекологів Америки Мар'яна Бубучя каже: «Шукайте лікаря, який розуміє, що ви у зоні ризику. Той, хто говоритиме вам, що все нормально, ризиків мало, – не ваш варіант. Безумовно, багато речей приємно чути і в них приємно вірити, але це може обернутися вашою найбільшою дурістю в житті. Відповідальність за себе та дитину несете ви і тільки ви!». Бубуча родом із Молдови. Емігрувавши до США, вона працювала акушером-гінекологом у найбільших пологових центрах Нью-Йорка, потім стала провідним хірургом, а кілька років тому перебралася до Майамі, відкривши тут власну практику. 

Чому народжувати після 35 – нормально?-Фото 3

Все частіше українки прилітають народжувати до неї з іншого кінця світу – вона бореться за природні пологи та застосовує власні унікальні технології, які допомагають народити максимально легко та швидко. А якщо вже береться за кесарів розтин, то шов виходить тонкий, ледь помітний і зникає з тіла жінки буквально через кілька років.

Викрасти у неї час для спілкування – надскладне завдання, але нам вдалося поговорити та отримати цілих 10 важливих рекомендацій для майбутніх мам.

1. За три місяці до передбачуваної вагітності слід почати приймати фолієву кислоту і робити це ще місяць, коли ви опинитеся в положенні. Для жінок за 35 років це обов'язково. З віком шанси хромосомальних дефектів вищі, а саме ця речовина бере активну участь у розподілі хромосом в яйцеклітині.

2. Обов'язково часто УЗД, щоб можна було вловити початок розвитку патологій на ранній стадії. Наприклад, лише на ультразвук може відстежити недостатність плаценти, початок маловоддя або відсутність інтервалу зростання дитини. Звичайний розклад УЗД – один раз на місяць, з 35 років я рекомендую робити це дослідження раз на два тижні (починаючи з 32-го), а ось з 36-го тижня – щотижня.

3. Після 35 років ризик придбання гестаційного цукрового діабету зростає. Тому варто з перших днів вагітності перейти на білково-овочеву дієту та звести до мінімуму споживання цукру та фруктів, які його містять: кавун, диня, виноград.

Читайте також: Вчені: пізня вагітність позитивно впливає на розумові здібності

4. З віком у жінки ризик розвитку гіпертонії та тромбозу підвищується, тому на 20-му тижні вагітності слід почати приймати дитячий аспірин у дозі 81 мл. В Україні він існує в дозі 100 мл, що також підійде. Цей препарат розріджує кров, покращуючи кровообіг.

5. Якщо перші пологи відбуваються у 37 років і пізніше, то, на жаль, самостійно більшість жінок не можуть виштовхнути дитину, у них для цього не вистачає потужних сил. Це доведено моєю величезною практикою (більше 3000 пацієнток). І хороша фізична форма тут ні до чого. У спортсменок, до речі, м'язи настільки натреновані, що вони стають жорсткими та нееластичними, що ще більше посилює неможливість природних пологів. У такому разі жінці показано кесарів розтин. Операція безпечна як матері, так дитини. Якщо пологи не перші, то м'язи, звичайно, податливіші, і шанси народити природним шляхом вищі.

Наступні поради лікар називає «золотими правилами», які однаково важливі для майбутніх мам різного віку.

Чому народжувати після 35 – нормально?-Фото 4

1. Кожна вагітна має приймати пробіотики. Прямо з того самого дня, коли ви дізналися, що "у положенні". Пробіотики нормалізують кишкову флору, сприяють гарному засвоєнню заліза та вітамінів. Крім того, вони є профілактикою розвитку аутизму у дитини. За однією з теорій аутизму, якщо в кишечнику матері переважає умовно-патогенна флора, така як clostridium difficile, починає вироблятися невротоксин, циркуляція якого не шкодить матері, тому що її мозок вже повністю оформлений, але загрожує внутрішньоутробному розвитку мозку дитини, що в результаті веде до цього захворювання.

2. Прозвучить несподівано, але: пийте каву! Гарна, натуральна кава. У жодному разі не розчиняється – він завжди містить хімічні речовини. Кофеїн у натуральній каві збільшує викид ацетилхоліну. А що таке ацетилхолін? Це нейротрансмітер, що покращує пам'ять.

Вагітні, які не вживають кофеїн у будь-якій формі, не дають можливості мозку дитини, що розвивається, отримати ацетилхолін, що може призвести до змін внутрішньоутробного розвитку.

Крім цього, кофеїн корисний для моторики кишок. Під час вагітності виділяється багато прогестерону, що призводить до запорів, а тиск матки, що порушує венозний відтік малого тазу, може спровокувати геморой. Як профілактика всього перерахованого вище ідеальний знову ж таки кофеїн. Я рекомендую своїм пацієнткам випивати по одній-дві чашечки міцно завареної кави протягом дня. Це добре і для мами, і для дитини, якщо мама годує грудьми. Кава сприяє виробленню ацетилхоліну та покращенню мозкових та кишкових синапсій, що покращує центри пам'яті та роботу кишечника у дитини, а газоутворення зникає.

Читайте також: Як позбутися целюліту в домашніх умовах

3. Якщо дитина у животі мами лежить неправильно, то допомагають певні вправи, які дозволяють розгорнути його потрібним чином та ідеально підготуватися до пологів. Різним пацієнткам я даю різні вправи, бо кожен випадок – індивідуальний. Інші лікарі зазвичай у таких випадках відправляють на кесарів. Навіщо? Адже є способи допомогти жінці впоратися з пологами самостійно, а дитині уникнути пологових травм.

4. Наступне правило стосується знеболювання. Я – за спинально-епідуральну анастезію. Вона не тільки прибирає біль, а й розслаблює м'язи, і ті, у свою чергу, добре розтягуються. Тому в мене при пологах ніколи не буває розривів тканин, пологи проходять досить швидко, а дитина не страждає потім внутрішньочерепним тиском або набряком голови.

5. Дуже важливе правило: я вважаю, що життя жінки після природних пологів не повинно змінитися, стати менш яскравим. Сьогодні я єдиний лікар в Америці, який використовує методику післяпологового лазера. Відразу після пологів я моментально роблю підтяжку піхви і, якщо необхідно, відновлюю уражений здухвинний нерв. Цю процедуру має сенс робити пізніше, як у місяці після пологів. Як урогінеколог я знаю, що випадання, опущення матки і стінок піхви, нетримання сечі - це віддалені наслідки переростання волокон гладкої мускулатури під час пологів. Завдяки інтимному ліфтингу нарощується колаген, покращується кровообіг і в результаті піхва стає як у жінки, що не народжувала. Що, як ви знаєте, означає безліч позитивних моментів у подружньому житті.

Статті на тему