UA
RU

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни

Редагувати переклад

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 1

 

Повний гид за полінуклеотидами — препаратами, які у мирну годину допомагали позбутися постакне, зробити шкіру пружною та продовжити її молодість, а під час війни стали на варті лікування уламкових та опікових рубців.

Ми вже писали про благодійну ініціативу Averina Clinic, лікарі якої запустили проект допомоги пацієнтам, які отримали страшні травми обличчя та тіла під час обстрілів мирних українських міст Тепер ми хочемо поділитися методами, з якими працюють фахівці Averina Clinic. Разом із Владленою Аверіною ми зробили повний гид з полінуклеотидів – препаратів, які прийшли з опікової медицини і сьогодні у всьому світі використовуються у косметології для краси та здоров'я шкіри. Все, що ви хотіли знати про полінуклеотиди, розповісти лікар-дерматовенеролог, косметолог, основниця клініки Averina Clinic Владлена Аверіна

 

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 2

 

Що таке полінуклеотиди?

Це цепочка з нуклеїнових кислот, які містяться в ядрах клітин будь-яких живих організмів. За допомогою нуклеїнових кислот формується та функціонує ДНК, основною функцією якої є передача генетичної інформації

 

Наскільки безпечними є полінуклеотиди? Чи багато хто побоюється небажаних реакцій, адже полінуклеотиди з молок лосося по суті несуть чужу генетичну інформацію в нашу шкіру?

Раніше полінуклеотиди були плацентарними, тому іноді на них виникали алергічні реакції. Сьогодні їх добують із молок лососевих риб. Чому саме з молок? Ядро клітини лососевих молок дуже велике, з нього можна отримати дуже багато якісного матеріалу, який, перш ніж потрапити до формули препарату для ін'єкцій, проходить тщательну обробку. Побоюватися, що ДНК лосося може якось впровадитись у наші клітини і там нашкодити, – не варто. Клітина має мембрану з дуже вузькими порами, які здатні відфільтровувати великі речовини. Також клітина має ядро, яке теж має свої пори, ще меншого діаметру. Тому жодний полінуклеотид через свій розмір не здатний проникнути в клітину шкіри та вплинути на генетичну інформацію. Працюють полінуклеотиди зовсім по-іншому.

Як саме працюють полінуклеотиди у шкірі?

При введенні полінуклеотидів у шкіру, клітина отримує інформацію, що в позаклітинному просторі є «обломки кораблетрощі», тобто поруч є частинки ядерного вмісту, полінуклеотиди. Рецептори сприймають таку інформацію як «десь зруйнувалася клітина», відповідно треба зібратися і видати якусь реакцію, наприклад, відповіді посиленою регенерацією, самовідновленням. Відповідь клітини залежатиме від того, які це частинки, скільки їх, яка їх концентрація. Ефект полінукліотидів завжди залежить від дози, концентрації, тривалості курсу ін'єкцій. Шкіра відповідає на те, як саме ми хочемо її простимулювати. Варіантів у випадку з полінукліотидами досить багато, тому вони сьогодні такі популярні. Це стимуляція колагену, протизапальна та антиоксидантна дія, вплив на судини шкіри, гіперпігементацію.

 

Чому полінуклеотиди наразі такі популярні?

Полінуклеотиди прийшли до нас із опікової медицини (комбустіології), де їх вперше почали використовувати широко. Що таке опік – це травматичні ураження шкіри внаслідок дії високих температур, вогню, хімічних речовин, електричного струму, що може призвести до рубцювання. Тобто, йде заміщення одного виду тканини – іншим її видом (сполучною тканиною). В даному випадку, сполучна тканина - це і є рубець, шрам. Для того, щоб процес загоєння протікав наскільки це можливо фізіологічно – використовували полінуклеотиди, які змушували певні клітини шкіри працювати інтенсивніше. Тобто замість грубого потворного рубця, утворювалися менш помітні, норматрофічні рубці. Норматрофічний рубець — це шрам, що знаходиться на одному рівні зі шкірою, не виступає і не провалюється в неї.
З появою полінуклеотидів стало можливим навіть відновлення власної тканини за неглибоких опіків. Естетична медицина, яка збирає як пілосос звідусіль все найкраще, де йдеться про видиме поліпшення якості шкіри, одразу взяла полінуклеотиди на озброєння. Для лікування рубців постакне, розтяжок, шрамів, гіперпігментації, омолодження, звуження пір і вирівнювання рельєфу шкіри. З усіма цими проблемами та станами шкіри полінуклеотиди чудово справляються.

 

З появою полінуклеотидів у косметології виник такий питання: що краще – пептиди чи полінуклеотиди?

Це два нерівноцінні препарати, які не варто порівнювати. Полінуклеотиди дають широкий діапазон вирішення шкірних проблем. Пептиди працюють інакше. У шкірного пептиду, який має свій набір амінокислот, – вузькоспрямована дія. Тобто різні види пепетидів діють тільки на певні клітини і викликають тільки один певний ефект. До того ж добре вивчених пептидів наразі не так багато. На вивчення одного пептиду має йти щонайменше 10 років. Сьогодні у багатьох корейських ін'єкційних препаратах можна побачити мікси із 7-15 пептидів. У мене такі препарати не вселяють довіру, бо незрозуміло наскільки безпечне таке поєднання пептидів. Незважаючи на те, що пепетиди дають вау-ефект, з ними вірогідні алергічні реакції, більш тривалий період відновлення шкіри після ін'єкцій, оскільки папулі розсмоктуються довго, непередбачені відстрочкні реакції

З якими компонетами в препаратах найчастіше поєднуються полінуклеотиди?

Найчастіше полінуклеотиди йдуть у препаратах як монокомпонент. Вони можуть бути різної концентрації, тривалості ланцюжків, ступеня полімеризації, молекулярної ваги. Але є препарат, з яким найчастіше поєднуються полінуклеотиди – це гіалуронова кислота. Гіалуронова кислота дає швидкий видимий ефект та потенціює дію полінуклеотидів.
Чи можна поєднувати ін'єкції полінуклеотидів з іншими ін'єкційними чи апаратними процедурами?
Ін'єкції полінуклеотидів відмінно поєднуються з багатьма іншими методиками та вбудовуються у косметологічні лікувальні протоколи. Наприклад,відмінне поєднання з апаратними процедурами. Переважно, фахівці черегують апаратний вплив та ін'єкції полінуклеотидів, це приносить гарний результат. Наприклад, якщо ми говоримо про вплив на сосудну сітку, то ми можемо чергувати полінуклетиди (шкірні три-чотири тижні) та IPL (фототерапію) – раз на дві тижні. Якщо це інвазивні процедури, наприклад фракційний лазер або RF, полінуклеотиди використовуються після них, щоб швидко відновити шкіру. Адже головна та первинна функція полінуклеотидів – регенерація. Також полінуклеотиди чудово працюють з ін'єкціями плазми (черегуючи їх) і ми використовуємо такі протоколи у лікуванні алопеції. У воєнний час ми використовуємо такий протокол для корекції осколкових та опікових рубців.

 

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 3

 

Який ефект можна отримати від полінуклеотидів та як швидко?

Не варто очікувати від полінуклеотидів вау-ефекту відразу після введення. Вони не працюють миттєво. Тому часто в препаратах вони йдуть у тандемі з гіалуроновою кислотою. Саме вона дає швидкий ефект, який пацієнт відчуває одразу: зволоження, підвищення тургору, розгладжування. Роботу полінуклетидів ви почнете відчувати не менш як через дві тижні – це освітлення та вирівнювання тону шкіри, помітне розгладжування рельєфу, скорочення глибини морщин, підвищення еластичності та помітний ліфтинг ефект. Якщо ми говоримо про антиейдж, то оцінити роботу полінуклеотидів при їхньому регулярному використанні ви зможете на зустрічі однокласників, через 10 років на спільному фото.
Дуже добре полінуклеотиди показали собі у роботі з рубцями будь-якого типу. Якщо раніше ми використовували їх для лікування постакне і домагалися відмінних результатів, то під час війни нам доводиться працювати з безліччю посттравм різного походження, у тому числі обломковими та опіковими. І тут препарати на основі полінуклеотидів показали собі дуже ефективними, надаючи протизапальну та регенеруючу дію.

 

Від чого залежить якість препаратів на основі полінуклеотидів? Як не помилитися у виборі?

Від їх концентрації, молекулярної ваги, розміру та щільності зв'язку між нуклеїновими кислотами. Наші ферменти шкіри повинні ще нарізати їх на дрібніші частини, щоб ці частинки з'єднувалися з рецепторами та дали необхідний ефект. Тому сьогодні концентрація полінуклеотидів у монопрепаратах, що дають відчутний терапевтичний ефект, становить 1-2,5 %. Полінуклеотиди такої концентрації достатньо вводити один раз на 2-4 тижні. Є полінуклеотиди з невеликою концентрацією 0,2%, але в цьому випадку вони не грають у препараті першу скрипку. До них зазвичай додається цілий коктейль супутніх складових – амінокислоти, мінералі, вітаміни, гіалуронова кислота. У цьому випадку ми говоримо лише про підтримуючу легку мезотерапію, яка потребує більш частого введення – 1 раз на 2 тижні для отримання видимого ефекту.

 

Чи бувають неякісні полінуклеотиди?

Якщо вам пропонують препарат з полінуклеотидами, який необхідно колоти один раз на тиждень і концентрація їх у препараті нижче 0,2%, варто задуматися. Можливо, це звичайна мезотерапія стандартними коктейлями (що теж добре) Але. Щоб простимулювати шкіру полінуклеотидами, запустити каскад реакцій, та отримати відповідь – потрібна година. Тому препарати з високою концентрацією полінуклеотидів які необхідно колоти часто – це або не знання виробником патогенезу або жадоба наживи.

 

Чи заслуговують на увагу домашні лінії косметики з полінуклеотидами?

Хоча домашні доглядові засоби не проникають глибоко, косметика з полінуклеотидами безумовно заслуговує на увагу. Як працюють полінуклеотиди у складі кремів та сироваток? Це насамперед гарна увлажняюча, стимулююча та освітлююча дія для шкіри. Яскравість ефекту залежить і від того, що крім полінуклеотидів вміщує формула таких засобів, але основне завдання «домашніх» полінуклеотидів – нормалізація функції та оновлення шкіри.
Чи використовуються полінуклеотиди у лікуванні випадання волосся?
Наразі полінуклеотиди активно використовують у лікуванні алопеції, зокрема дифузного та постковидного випадання волосся. Вони добре поєднуються з PRP-терапією (плазмотерапією) у протоколі, де чергується плазмотерапія та полінуклеотиди раз на дві тижні.

 

Полінуклеотиди: як препаратами краси лікують шрами, отримані під час війни-Фото 4

 

Ви активно застосовуєте полінуклеотиди у лікуванні постожогових і постуламкових рубців, получених під час війни, які результати?

До війни ми практикували ін'єкції полінуклеотидів у протоколах лікування рубців постакне, які були атрофічними (тобто менше рівня шкіри). Інша картина і тактика була після маммопластики (збільшення грудей). Іноді через сильне натягування тканини під грудьми і в ореолярній ділянці міг утворюватися грубий гіпертрофічний рубець. Після застосування ін'єкцій полінуклеотидів він згладжувався, ставаючи норматрофічним (на одному рівні зі здоровою шкірою).
У благодійному проекті фахівці Averina Clinic використовують апаратні методи, плазматерапію та полінуклеотиди для лікування рубців, получених під час війни: це уламкові та опікові посттравми обличчя та тіла. Минуло 4 місяці, і ми вже бачимо перші результати. Полінуклеотиди добре працюють і там, де є нестача тканини, тобто атрофічний рубець, і де є рубці, що височіють над поверхнею шкіри – гіпертрофічні рубці. Полінуклеотиди нормалізують процеси вироблення колагену, вирівнюють колір шкіри в районі пошкоджень, прибирають синюшність або почервоніння, дозволяють зробити рубці менш помітним.

Які препарати ви використовуєте для благодійного проекту клініки Аверіна з лікування психічних і зорових травм?

Що стосується ін'єкційних процедур, на початку повномасштабного вторгнення Росії, у нас був власний запас препаратів, які ми надавали безкоштовно, доки вони були в наявності. Одночасно ми вели переговори з дистриб'юторами про те, щоб нам надавали препарати з полінуклеотидами як гуманітарну допомогу для лікування пацієнтів із подібними травмами. Деякі компанії нас почули та приєдналися до проекту. Наразі ми отримали препарати від ANK Aesthetic Group "Pluryal Silk 1,5% PDRN" та "Pluryal Density 2% PDRN+НА" для лікування конкретної пацієнтки Але ми тільки почали процес лікування цими препаратами, він триває. Ще кілька місяців ми будемо поступово вилучати обломки зі шкіри (цей процес розпочався з травня), на очищених ділянках переходимо до препаратів з полінукліотидами.

 

Читайте також: Повертаємо красу: як у Averina Clinic безкоштовно лікують опікові та уламкові посттравми обличчя та тіла, отримані під час війни

 

З якого віку варто починати колоти полінуклеотиди?

Наприклад, за наявності рубців постакне, ін'єкції полінуклеотидів можна назначати підліткам у 15-16 років, з листового дозволу батьків. В інших випадках для покращення якості шкіри: рельєфу, кольору, тургору шкіри, прибирання темних кіл під очима – полінуклеотиди можна розпочинати з 20-25 років (за наявності показань).

Фото надане компанією ANK Aesthetic Group
Статті на тему