UA
RU

Рак грудей: як визначити його на ранніх стадіях

Редагувати переклад

Щоб застерегти себе від небезпечної недуги.

Жовтень прийнято вважати місяцем профілактики раку молочної залози, тому сьогодні ми хочемо нагадати (впевнені, ви знаєте, як проводити самодіагностику) про ранні стадії цього діагнозу.

Рак грудей: як визначити його на ранніх стадіях.

Рак молочної залози – поширене явище і про цю недугу лікарі та ЗМІ завжди говорили вголос. Але, на жаль, жінки не завжди усвідомлено ставляться до свого здоров'я, особливо щодо грудей. Зазвичай на ранніх стадіях складно визначити симптоми раку, але своєчасне обстеження допоможе уникнути неприємних наслідків.

Ранні симптоми раку грудей: які вони

І хоча ми раніше писали про те, що дуже складно відстежити початкові стадії раку, проте наш організм влаштований так, що почне сигналізувати про те, що відбувається якийсь аномальний процес. Тому варто щомісяця робити самостійний огляд грудей на наявність підозрілих ущільнень. 

Також прислухайтеся до свого тіла – якщо незначний аномальний біль у грудях не минає згодом, наприклад, після місячного циклу, тоді варто звернутися до мамолога

Ранні ознаки раку молочної залози, на які слід звернути увагу, включають:

  • зміна форми соска;
  • біль у грудях, який не проходить після наступного періоду;
  • новоутворення або шишка, яка не зникає після наступної менструації;
  • виділення із сосків одних грудей прозорі, червоні, коричневі або жовті; 
  • незрозуміле почервоніння, набряк, подразнення шкіри, свербіж або висипання на грудях;
  •  пухлина або шишка в області ключиці або під пахвою
  • тверда пухлина з нерівними краями з більшою ймовірністю може бути раковою.

Пізні ознаки раку грудей: які вони бувають

Якщо не проводити собі регулярні пальпації молочної залози, то можна згаяти ранні сигнали тривоги. Далі в організмі з'являється наступна стадія утворення ракової пухлини і її симптоми:

  • зменшення обсягом або поворот соска всередину;
  • збільшення одних грудей;
  • горбиста поверхня грудей і грудка, що промацується, який стає більше; 
  • текстура «апельсинової кірки» на шкірі;
  • поганий апетит та ненавмисна втрата ваги;
  • збільшені лімфатичні вузли в пахвовій западині;
  • видимі вени на грудях 

Наявність одного або кількох цих симптомів не обов'язково означає, що у вас рак молочної залози. Виділення із сосків, наприклад, також можуть бути викликані інфекцією, тому при появі будь-яких із вищеописаних симптомів необхідно відразу звернутися до фахівця для встановлення точного діагнозу. 

Рак грудей: як визначити його на ранніх стадіях.

Якими повинні бути “нормальні” груди?

Немає конкретного поняття, яке описувало “нормальну” груди. У кожного вона різна, і для кожної своя норма. Варто зазначити, що під час овуляції часто відбуваються зміни у грудях. Це може бути пов'язане з додатковою затримкою рідини, яка може спричинити: припухлість, болючість або “скам'янілість”. Ці симптоми мають зникнути після початку менструації.

Регулярна самоперевірка може допомогти дізнатися, як ваші груди виглядають і відчуваються в нормі і ви точно помітите зміни на ранній стадії. 

Як провести самоперевірку?

  1. Встаньте перед дзеркалом із прямими плечима та руками на стегнах. Візуально огляньте груди. 

 

  1. Повторіть процедуру з піднятими руками.

 

  1. Ляжте на спину, щоб відчути груди. Використовуйте праву руку, щоб перевірити ліві груди. Використовуйте подушечки пальців і рухайтеся круговими рухами, щоб намацати ущільнення чи інші зміни. 

 

  1. Обов'язково досліджуйте всі груди, від центру до пахв і від живота до ключиць. 

 

  1. Повторіть лівою рукою, щоб перевірити праві груди. Повторюйте стоячи чи сидячи. Можливо вам буде легше зробити це в душі.

Рак грудей: як визначити його на ранніх стадіях.

Діагностика раку молочної залози

У випадку, якщо у вас є сумніви щодо ваших грудей, ви щось знайшли та виявили видимі зміни – негайно зверніться до мамолога. Він зможе правильно вас оглянути та направить на необхідні дослідження.

Читайте також: Шкіра-супергерой: чому ми недооцінюємо цей орган

Як відбувається діагностика раку грудей покроково?

Фізичне обстеження

Ваш лікар огляне груди та шкіру на ній, перевірить наявність проблем із сосками та виділення з них або їх відсутність. Лікар також проведе пальпацію грудей та пахви на предмет ущільнень.

Медична історія

Ваш лікар поставить питання про вашу історію хвороби, у тому числі про будь-які ліки, які ви, можливо, приймаєте, а також про історію хвороби найближчих членів сім'ї.

Оскільки рак молочної залози іноді може бути пов'язаний з генами, важливо повідомити свого лікаря про будь-яку сімейну історію раку молочної залози. Ваш лікар також спитає вас про ваші симптоми, у тому числі про те, коли ви вперше їх помітили.

Мамографія

Фахівець може уточнити наявність у вас мамографії або відправити на це дослідження, яка є рентгенівським знімком грудей, щоб допомогти відрізнити доброякісну пухлину від злоякісної.

УЗД

Ультразвукові звукові хвилі можуть бути використані для отримання зображення тканини молочної залози.

МРТ

Ваш лікар може запропонувати МРТ у поєднанні з іншими методами дослідження. Це ще один неінвазивний візуалізуючий тест, який використовується для дослідження тканини молочної залози.

біопсія

Включає видалення невеликої кількості тканини молочної залози, яка буде використовуватися для тестування. Це єдиний спосіб підтвердити діагноз раку молочної залози.

Щоб не проживати на собі всі ці етапи перевірок та досліджень, давайте пообіцяємо одна одній, що регулярно перевірятимемо свої груди і в разі неприємної “знахідки” відразу звертатись до фахівців. Повірте, такі речі не “розсмоктуються” і не зникають з часом, тому не чекайте на диво, а звертайтеся відразу до мамолога.

Фото:unsplash.com

Статті на тему