UA
RU

Що має їсти і робити довгожитель?

Редагувати переклад
Якщо роки ми ще рахуємо, то години пролітають за одну мить. У дитинстві здається, що години забагато й вистачити його на все-і навіть більше. Та реальність жорстока: кліпнув – і вже ювілей, ще раз – дитина пішла до школи. Темп життя все швидше, планів все більше і здається, що нічого не встигаєш.

Що має їсти і робити довгожитель?-Фото 1

Тоді починаємо замислюватися про довгу життя. Тим більше, що прикладів є чимало. Нещодавно в аеропорту Абу-Дабі свого літака чекав найстаріший чоловік планети – монах Свамі Шивананда. У свої 123 роки він спокійно мандрує з Калькутті до Лондона.

Та поки його рекорд офіційно не зареєстровано, першість серед живих довгожителів займає японка Кейн Танака. Зараз жінці 116 років. Вона любить прокидатися о 6 ранку і займатись математикою.

Читайте також: СТАРІСТЬ В РАДІСТЬ: 10 УСПІШНИХ МОДЕЛЕЙ СТАРШЕ 65 РОКІВ

Довго жити і залишатися активним – те, що лікар прописав. Більшість дослідників, зокрема фахівці Harvard Health, зазначають, що одним з головних кирпичиків є харчування.

Що має містити наша тарілка? Та на що звернути увагу?

Гарвард рекомендує:

Що має їсти і робити довгожитель?-Фото 2

1. Менше м'яса

Наразі потреба тваринного білка — дуже суперечлива тема. Хоча з кожним роком вчені дедалі більше схиляються до його шкідливості. Найвідомішою є робота одного з найкращих біохіміків сучасності — Коліна Кемпбелла. У своїй книжці «Китайське дослідження» він виклав усі напрацювання, доведення та припущення щодо дії тваринного білку на активізацію ракових клітин.

Однак, важко відразу відмовитися від того, що любиш чи просто банально звик. Тому фахівці рекомендують зменшити вживання м'ясних продуктів.

Що має їсти і робити довгожитель?-Фото 3

2. Більше рослинного білку

Якщо ж у вас виникло запитання: «Де тоді брати білок, такий важливий для нашого організму?» Вчені підготували відповідь на нього: бобові, зернові крупи, орехи. Разом з цими продуктами ви отримуєте цілий комплекс амінокислот, які забезпечують виконання більшості важливих функцій:

  • контролюють процес відлущування ороговілих клітин;
  • зміцнюють захисні функції шкіри;
  • регулюють рівень зволоження, пружність та еластичність епідермісу та багато іншого.

Читайте також: ТВАРИННИЙ І РОСЛИННИЙ БІЛОК: У ЧОМУ РІЗНИЦЯ І ЩО КОРИСНІШЕ?

Що має їсти і робити довгожитель?-Фото 4

3. Овочі та фрукти

Мінімально потрібно вживати 5 порцій овочів та фруктів на день – приблизно 400-500 г. Таке кількість допоможе скоротити ризик раку на 4%, серцево-судинних захворювань – на 13%, а передчасної смерті – на 15%.

А ще краще – збільшити споживання до 800-1000 г на день.

Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська надає перевагу овощам різних кольорів:

Більшу частину нашої тарілки повинні складати продукти рослинного походження, як свіжі, так і термічно оброблені. Вибирайте різноманітні продукти… А найкращий фрукт – це овощ. Тоді фрукти і ягоди краще відносити до десертів і не злоуживати. І головне: якщо щось можна з'їсти сирим, так і зробіть.

Що має їсти і робити довгожитель?-Фото 5

4. Жирі - вибирайте з розумом

Надавайте перевагу мононенасиченим (оливкова олія, арахісова паста, авокадо) та поліненасиченим (лляна олія, волоські горіхи) жирам. Адже дуже важливо забезпечувати організм омега-3 та омега-9 кислотами.

Американська кардіологічна асоціація рекомендує, за відсутності протипоказань, вживати дві порції жирної риби на тиждень – приблизно 200 г готового продукту

Читайте також: СПИСОК ДІЄТОЛОГА: ШКІДЛИВІ І КОРИСНІ ЖИРИ В ХАРЧУВАННІ

Що має їсти і робити довгожитель?-Фото 6

5. Вуглеводи – також з розумом

У цьому харчуванні ми вже знаємо, як ніхто. Тож просто нагадаємо, що краще обирати цільнозернові продукти. А вуглеводи з низьким та середнім глікемічними індексами більше сподобаються підшлунковій залозі, бо не змушують наднормово виділяти інсулін.

І на кінець кілька порад від дієтолога Оксани Скиталінської:

  1. Розподіляйте обсяги їжі: «сніданок – основний, найбільший прийом, обід – трохи менше, вечеря – взагалі мало».
  2. Намагайтесь харчуватися у 12-річне вікно. Тобто, якщо підйом о 8 ранку, то останній прийом їжі має бути до 20 години вечора. Для тренованих та здорових людей вікно може становити і 10, і 8 годин.
  3. Додайте більше зелені до кожної тарілки. У ній багато антиоксидантів, які замедлюють процес старіння шляхом нейтралізації вільних радикалів.
  4. Обов'язково більше йдіть. Потанцюйте під улюблену пісню – і настрій піднімете, і життя продовжіть.
  5. Досить спіть. Адже всі пошкодження наш організм ремонтує саме вночі. Тому, щоб бути бодрим і готовим здійснювати все заплановане, не варто нехтувати годинником у м'якому теплому ліжку.

Автор: Ліза Єрмоленко

Статті на тему