Закрити
UA
Краса

Пересадка обличчя та стовбурові клітини: все про майбутнє пластичної хірургії

Поділись:

Все, про що так сміливо мріяли письменники-фантасти, стає реальністю. GettyImages-588269285

На Марсі знайшли воду. Китайським містом Ченкду літає авто Hover Car. Що казати, якщо моя бабуся вісімдесяти шести років дзвонить мені з відеозв’язку – скайпу. Індустрія краси також повільно, але впевнено прогресує.

Нові методики спрямовані на те, щоб одного прекрасного дня ми змогли повністю контролювати своє здоров’я і перемогти в сутичці з часом. Щоб, приземлившись на Червоній планеті, бути непристойно молодими і красивими підкорювачами Космосу. Але це у далекому майбутньому. А найближчим?

Мменше травми, більше «архітектури обличчя і тіла» – у цьому напрямку рухається сьогодні пластична хірургія. І диктує нові правила – фахівець повинен вміти грати на випередження: не просто зробити пацієнтці ідеальні груди, а передбачити, як вона виглядатиме в поєднанні з іншими частинами тіла і поводитиметься через кілька років. До речі, маммопластика – на сьогоднішній день найпопулярніша процедура у світі. Пластична хірургія консервативна, і це чудово, тому що страхує нас від застосування скоростиглих методик.

Проте сьогодні вона почала використати й інші косметичні технології. На допомогу скальпелю приходять лазер, ультразвук, підшкірні нитки та ін’єкції філерів. Такі комбінації дають багатогранний і довгограючий результат.

posts-to-db-Фото 2

Павло ДЕНИЩУК, пластичний хірург, кандидат медичних наук, Національний секретар Міжнародної асоціації пластичних естетичних хірургів ISAPS, академік Європейської академії мистецтв, завідувач відділення хірургії клініки «АНА-КОСМО» розповідає: «Широке використання набуває пересадка власних жирових клітин, збагачених плазмою крові для корекції обличчя, грудей та тіла.».

Колись хірурги вже намагалися пересаджувати жир, скажімо, з стегон та сідниць у гомілки. Але він швидко розсмоктувався. Зараз, перш ніж ввести жирові клітини в нове місце, цю ділянку збагачують тромбоцитами і жир приживається.

«Відзначається тенденція до збільшення кількості успішних операцій з повної пересадки особи, – продовжує Павло Денищук. – Якщо говорити глобально, то мій прогноз наступний: мінімізація травматичності операцій, віддалення віку пацієнта, який звертатиметься до хірурга, використання робототехніки під час оперативних втручань, наприклад, з дистанційним керуванням та, нарешті, застосування стовбурових клітин для вирощування втрачених частин тіла та органів, у тому числі шкіри з метою омолодження».

Те, що використання стовбурових клітин у хірургії буде масовим, не викликає сумнівів. Адже у нарощуванні кісток вони себе виявили добре. Однак потрібен час, щоб остаточно переконатися, що в інших частинах тіла стовбурові клітини не спровокують онкологію.

posts-to-db-Фото 3

КОНТУРНА ПЛАСТИКА

Йде в минуле образ мисливиці за вічною молодістю, з одутлим обличчям та «перекачуваними» губами. У моді гармонія. Ботулотоксини та філери гіалуронової кислоти, як і раніше, є основою сучасної контурної пластики. І якщо перші препарати залишаються незмінними, лише зрідка обростаючи міфами (наприклад, що ботокс безпечніший за диспорт – насправді ж вони обидва надійні), то категорію філерів хіміки невпинно вдосконалюють. Була спроба замінити гіалуронову кислоту гелями на основі водоростей, проте на практиці вони не виправдали очікувань.

Олександр ТУРКЕВИЧ, дерматовенеролог, онколог, кандидат медичних наук, доцент ЛНМУ, професор дерматології Римського університету Дж. Марконі каже: “Останнім часом на ринку багато компаній використовують різні маркетингові ходи, по суті, видаючи старі препарати за нові лише помінявши назву, або починають приписувати засобам міфічні властивості: «динамічну корекцію» тощо. Інші в гонитві за клієнтами продають препарати, які не до кінця перевірені та згодом починають часто давати ускладнення».

Тому на користь пацієнтів – не поспішати з тестуванням ексклюзивних засобів, які найчастіше є синонімами експериментальних. Ці мильні бульки з’являються з масованою рекламою і через кілька місяців лопаються, дискредитувавши себе.

«Останні тренди естетичної медицини – використання перевірених та безпечних препаратів європейського виробництва та удосконалення технік їх введення у шкіру., – розповідає Олександр Туркевич. – Максимально натуральний результат мінімальною кількістю – це тенденція останніх двох років. І мені дуже втішно, що одними з перших у світі, хто запропонував працювати саме невеликими кількістю препаратів – 1-2 мл за процедуру, були я та мої колеги Ірина Капшученко, Владлена Аверіна, Сергій Хаустов та кілька інших фахівців».

posts-to-db-Фото 4

Триває бум на омолодження за допомогою ресурсів власного організму. PRP-терапія, або ін’єкції плазми крові, багатої на тромбоцити, – у медицині не нове слово. Ще у 1970-х вона застосовувалася у хірургічній практиці для загоєння ран. Але сьогодні кров пацієнта проходить серйознішу обробку. В інноваційній центрифузі лікарі отримують плазму, концентрація тромбоцитів у якій перевищує нормальну в середньому у п’ять разів. Її змішують із вітамінними речовинами та вводять у шкіру. В результаті нормалізуються обмінні процеси, через місяць ми бачимо більш еластичну та пружну шкіру.

Набирає обертів ліпофілінг – заповнення жиром зон, у яких не вистачає обсягу. Про нього вже згадувалося вище. По суті, у розпорядженні лікарів з’явився природний філлер, що не розсмоктується. Проте жир – субстанція тендітна, і поки що не всі навчилися з ним працювати.

Ще один хіт, якому пророкують велике майбутнє – ін’єкції фібробластів (SPRS-терапія). Фібробласт – клітина шкіри, яка стимулює вироблення колагену, еластину, гіалуронової кислоти. На відміну від стовбурових клітин, вона вже «доросла», не ділиться і не на що погане не перетворюється. Забір фібробластів у пацієнта походить зі шматочка шкіри за вухом, потім матеріал відправляється до спеціальної лабораторії, де з нього вчені культивують нові клітини. Через три-чотири тижні народжується 60 мільйонів молодих фібробластів, які і знову вводять пацієнтові.