UA
RU

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику

Редагувати переклад
Ми йдемо до лікаря лише у крайньому випадку – коли з'являються симптоми захворювання. Але цього можна було б уникнути! Що робити самостійно, щоби зберігати своє здоров'я? 

Ви можете контролювати свій організм, не виходячи із дому. Для цього вам потрібно знати, як правильно проводити самодіагностику. 

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику-Фото 1

груди

раз на місяць

Хоча лікарі дозволяють жінкам проводити самообстеження молочних залоз та рідше. Головне – це не ігнорувати цю частину свого тіла. Деякі фахівці висловлюють побоювання, що часті перевірки грудей можуть призвести до зайвої тривожності, інші запевняють, що бути обережним ніколи не завадить. 

В ідеалі жінка повинна добре знати особливості свого погруддя та швидко реагувати, якщо помітила будь-які зміни, наприклад, у рельєфі шкіри, формі, розмірі ареолів сосків тощо. Також важливо обстежити молочні залози на регулярній основі у лікарні: робити скринінгові тести, такі як мамографія.

Якщо вам підходить щомісячна самодіагностика, тоді продовжуйте в тому ж дусі, але будемо раді вже й тому, що ви час від часу промацуватимете свої груди під час прийняття душу. Звертайте увагу на будь-які зміни: ямочки, зморщування, почервоніння, припухлості, висипання або біль.

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику-Фото 2

Шкіра 

раз на місяць

Нехай рак шкіри і є найпоширенішим типом раку у світі, але його найлегше обчислити. Що це означає? Так, що самообстеження шкіри може врятувати ваше життя. На ранніх стадіях цей рак піддається лікуванню і навіть виліковний.

Кому слід бути особливо уважними? Людям зі світлою шкірою, рудим волоссям і ластовинням, множинними родимками або з передраковим або раковим ураженням у минулому.

Вам знадобиться дзеркало на повний зріст і маленьке дзеркальце або людина, яка може допомогти. Тільки пам'ятайте: огляд повинен охоплювати кожен сантиметр тіла, навіть тих областей, які не схильні до впливу сонця, наприклад, шкіра голови (використовуйте гребінець або фен, щоб проекзаменувати всі ділянки), руки (навіть під нігтями), зона під грудьми, геніталії та ступні . 

Читайте також: ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ВАШОЮ ШКІРОЮ У 20, 30 І 40 РОКІВ

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику-Фото 3

талія

кожні три-чотири місяці

Цікаво, що ваша талія здатна розповісти про ваше здоров'я більше ніж цифри на сантиметровій стрічці та індекс маси тіла. Чому? Жир у зоні живота - це не просто питання естетики, а серйозний фактор ризику, який може говорити про хвороби серця, інсульт і діабет. До речі, володаркам фігури «яблуко» варто бути особливо уважними до цієї частини тіла. 

Фахівці запевняють, що в середньому охоплення талії жінки не має перевищувати 35 дюймів (близько 89 см). Якщо ви бачите інші цифри, тоді подумайте про додавання фізичних навантажень та перегляд свого раціону. Ваше завдання - правильно вийти зі звичного способу життя і повільно та планомірно робити якісні зміни вже зараз. Через три-чотири місяці зробіть контрольні виміри. Іноді цифра на стрічці може не помінятися, але фізично ви почуватиметеся краще, та й одяг стане зовсім по-іншому сидіти. Не переживайте - це означає зменшення жирового запасу в області талії та стегон та збільшення м'язової маси. 

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику-Фото 4

Пульс

раз на місяць

Занадто висока частота серцевих скорочень може бути ознакою гіперактивності щитовидної залози (гіпертиреоз), миготливої ​​аритмії (порушення серцевого ритму) або інших проблем із серцем. Є один простий та нетехнологічний спосіб контролювати це: перевіряти свій пульс. Покладіть вказівний та середній пальці на шию або зап'ястя та порахуйте кількість ударів за 15 секунд. Помножте цю цифру на чотири, та отримайте свій серцевий ритм.

Нормальний пульс у стані спокою становить від 60 до 100 ударів. Якщо ви нарахували 110 чи 120 — це ненормально. Але не варто робити поспішних висновків, що ґрунтуються на одноразовій перевірці. Зверніться до лікаря, і він допоможе встановити причину посиленого серцебиття. 

Читайте також: 5 ЛІКАРІВ, ЯКИХ ВАМ ВАРТО ВІДВІДАТИ ПРЯМО ЗАРАЗ

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику-Фото 5

Зріст

раз в рік

Вимірювання зростання принаймні один раз на рік - це простий спосіб стежити за здоров'ям кісток. Якщо ви відзначили зменшення зростання, тоді знайте – ви почали втрачати кісткову масу. На жаль, це може бути ранньою ознакою остеопорозу.

Як зберегти кістки міцними? Насамперед перегляньте свій раціон: у ньому має бути достатньо молочних продуктів, зелених листових овочів (шпинат та броколі), апельсиновий сік, у яких міститься кальцій. Не забувайте і про фізичну активність. До речі, не всі вправи однаково хороші для здоров'я кісток. Наприклад, плавання корисне для серця, але ніяк не позначається на самопочутті кісток. Вам потрібно зробити ставку на ходьбу, біг, біг підтюпцем та вправи з вагою. 

Жіноче здоров'я: як правильно проводити самодіагностику-Фото 6

Кров'яное давление

щотижня-два

Регулярні вимірювання артеріального тиску можуть дати вам уявлення про поточний та майбутній стан здоров'я. Здоровим жінкам, у яких іноді бувають підвищені показники артеріального тиску, але немає діагнозу гіпертонії або тим, хто має фактори ризику гіпертонії, потрібно проводити епізодичний моніторинг.

Почнемо з того, що в кожному будинку має бути потрібне обладнання для вимірювання артеріального тиску. Уникайте кофеїну, тютюну, алкоголю та фізичних вправ за 30 хвилин до того, як вимірювати тиск, оскільки це може спотворити показання. Спробуйте виконувати перевірку в один і той же час доби щотижня-два. 

Яка норма? Систолічний тиск (верхнє число) – менше 120 і діастолічний тиск (нижнє число) – менше 80. Якщо цифри завищені – не панікуйте; зачекайте кілька хвилин і спробуйте знову. Рекомендуємо вам записувати цифри в блокноті або нотатках у телефоні, щоб спостерігати тенденції з часом.

Джерело фото: unsplash.com

Статті на тему