Закрити
UA
Культура

Доллі Партон – один із живих поп-феноменів Америки

Поділись:

Легенда кантрі вже 74 роки епатує та дивує своєю безпосередністю. 

posts-to-db-Фото 1

Важко сказати, за що Доллі Партон люблять сильніше – за визначні успіхи в музиці (перше місце в американському кантрі хіт-параді – і так 25 разів!), за ще більш видатний погруддя або за те, що зберігає традиції південних штатів у глобальному людському казані під назвою Америка. Але люблять безсумнівно: Доллі Партон у свої 74 виглядає так, як може виглядати тільки люба жінка.

Читайте також: Головні ностальгічні треки з 90-х

 

Мільйонерка з нетрів

Доллі народилася на фермі у штаті Теннессі 19 січня 1946 року. Вона була четвертою дитиною в сім’ї, а після неї на світ з’явилося ще вісім братів та сестер. Вже ставши мільйонеркою, Доллі, хихикаючи, згадувала, що в їхньому однокімнатному будиночку вона ділила ліжко з кількома молодшими братами та сестрами і щоночі прокидалася від того, що хтось намочив постіль. 

Роберт та Еві, батьки Доллі, люди прості та неписьменні, виховали її у традиціях п’ятидесятницької церкви, де її дід служив пастором. Співати вона теж почала у церкві. Втім, релігійність не заважала їй захоплюватися єдиною повією у містечку: дівчина легкої поведінки носила чудові туфлі на підборах, ошатну сукню, прикраси, укладання, манікюр та червону помаду.

Якщо повії такі красиві, значить, і я хочу бути повією,

– Заявила Доллі батькам. 

У сім’ї Доллі всі були музичні, співали та грали на всьому, що під руку підвернеться – банджо, саморобній гітарі, флейті, цимбалах. Дівчинка освоїла всі ці інструменти, а згодом і піаніно. Мати навчила дітей пісням та примовкам, у школі Доллі закохалася у книги і почала складати вірші, а потім – пісні у стилі кантрі.

Звичайно, вона мріяла стати зіркою, мріяла про сцену, про вбрання та прикраси, але ще сильніше – про те, щоб усі побачили, яка вона особлива. У 10 років дівчинка почала виступати на місцевому радіо, у 13 вже записувала платівки на місцевій студії звукозапису і вперше зустріла на концерті свого кумира Джонні Кеша, який благословив її і порадив слідувати власному чуття, а не копіювати інших.

Читайте також: 10 акторів, у яких могла б вийти музична кар’єра

posts-to-db-Фото 2

Ковбойська балада

Щойно закінчивши школу, Доллі наступного ж дня поїхала в Нешвілл — столицю штату та «столицю кантрі». Музичний бізнес був на підйомі; талановитою, жвавою і гострою мовою дівчині швидко вдалося укласти контракт з агентством на продаж своїх пісень, і незабаром твори Доллі у виконанні відомих кантрі-музикантів потрапили до чартів. Дівчина теж дуже хотіла співати, проте на той момент власники студій вважали її унікальний голос із сильним вібрато непридатним для кантрі, тому Партон записала кілька солоденьких поп-пісень для тінейджерів. Вони, на відміну від кантрі-творів, успіху не мали.

Коли її черговий хіт, виконаний Біллом Філіпсом, зайняв 6-е місце у чарті 1966 р., Доллі нарешті дозволили записати власний сингл, за яким пішов і перший альбом Hello, I’m Dolly. Незвичайний голос міс Партон та її яскрава харизма залучили відомого виконавця кантрі та ведучого власного музичного телешоу Портера Вагонера, який запропонував Доллі виступати та записуватись дуетом.

Саме Вагонеру Доллі присвятила хіт.Я завжди буду тебе любити », який через 20 років переспівала Вітні Х’юстон у фільмі «Охоронець». Тільки пісня була насправді не про кохання, а про дружбу та партнерство – Партон сім років співпрацювала з Вагонером, а коли переросла і вирішила йти далі самостійно, написала: «Якби я залишилася, я просто стояла б у тебе на шляху. Ми знаємо, що я не те, що тобі потрібно…»

До речі, поява пісні у фільмі стала для Доллі сюрпризом: вона надіслала запис Кевіну Костнеру, який був не лише виконавцем головної ролі, а й продюсером фільму, проте відповіді не отримала та вирішила, що пісня не підійшла. Якось, за три тижні до прем’єри фільму, Доллі увімкнула радіо в машині і раптом почула власний хіт у потужній соул-версії Х’юстон.

Я була в шоці, довелося терміново з’їхати на узбіччя, щоб ні в кого не врізатися, – згадувала вона. – У виконанні Вітні пісня звучала приголомшливо.

Голос Х’юстон зробив «ковбойську баладу» світовим хітом (і приніс Доллі 6 млн авторських відрахувань), але багато хто вважає, що лише авторка вміла вкласти в пісню щире безпосереднє почуття.

Читайте також: 20 найсумніших пісень за всю історію сучасної музики

 

Ковбой та фермер

Доллі Партон присвячувала пісні різним чоловікам, але ніколи – власному чоловікові. Шанувальники взагалі багато років не підозрювали про існування чоловіка. А тим часом Доллі вийшла заміж у 20 років за Карла Томаса Діна, звичайного хлопця з Нешвілла, співробітника дорожньої служби, з яким зустрічалася до цього два роки. 

Сильніше, ніж «невидимість» Карла, репортерів вражало те, як мало подружжя проводить час разом. Доллі практично жила в трейлері, який їздив з туру в тур – великому суперкомфортабельному кемпері, де містилися десять її музикантів, а в неї була власна крихітна спальня і вбиральня. 

Карл не ревнував дружину на роботу і не ображався на неї за вічну відсутність. У парі він став “мамочкою” – фактично всиновив і виростив наймолодших сестер і братів Доллі. Але своїх дітей у пари не було, і в цьому опосередковано винен Берт Рейнольдс – єдиний коханець співачки, роман з яким вона офіційно визнала.

Доллі знімалася з Бертом у мюзиклі «Найкращий маленький бордель у Техасі» 1981 р. Це була її друга роль, за першу – секретарки у феміністській комедії «З дев’яти до п’яти» – вона отримала номінацію на «Золотий глобус». Рейнольдс, пекучий вусатий брюнет із твердою лінією рота, заперечував у Роберта Редфорда звання головного секс-символу Голлівуду. Маленька блондинка з величезним погруддям і типовий ковбой з вестернів, – ця пара виглядала смішно шаблонною, але почуття Доллі були глибокі та щирі, а Рейнольдс розбив її серце.

Через багато років вона розповіла, що сумний фінал історії і, головне, зрада чоловіку кинула її в глибоке каяття, що перейшло в багаторічну депресію. Партон навіть намагалася накласти на себе руки:

Серед ночі я дістала з тумбочки старий пістолет, який тато подарував мені для самозахисту, і сиділа на ліжку зі зброєю в руках. Не знаю, наважилася б я вистрілити чи ні, але я була на межі. І раптом мій пес Попай загавкав на першому поверсі і помчав до мене сходами. Побачивши його мордочку, я зрозуміла, що він мій ангел, посланець Господа. Дотик його рук повернув мене до реальності. 

У будь-якому випадку шлюб виявився довгограючим, і зараз, коли подружжю за 70, вони проводять більше часу разом – наприклад, подорожують у сімейному кемпері у вихідні.

 

posts-to-db-Фото 3

Овечка Доллі

Зовнішність кантрі-діви завжди служила благодатною темою для жартів провідних телешоу, але Доллі обеззброювала жартівників тим, що сама охоче сміялася з своїх екстравагантних смаків. Вбрання її стабільно нагадували робочу уніформу повії з маленького містечка в Теннессі.

Слава богу, що я народилася дівчинкою, – інакше стала б трансвеститом,

– реготала співачка.

Волосся її ніхто не бачив – їх завжди приховували складносурядні блондинисті перуки. Але найбільше репортерів цікавило її погруддя п’ятого розміру, неправдоподібно величезне на такому тендітному тілі. «Овечку Доллі» – першу клоновану тварину – назвали на честь Партон, тому що клітини для клонування були взяті з вимені вівці-донора, а генетики мали почуття гумору.

Сама кантрі-діва ніколи не приховувала, що це робота хірурга, так само, як і обличчя, шкіра на якому з віком натягувалася все сильніше. Вона навіть розповідала, що доводиться періодично робити підтяжки, бо груди обвисають під власним тягарем. Та й костюми її здебільшого шиються на замовлення через величезну різницю між бюстом та талією. 

 

Доллівуд

Вони не розуміли, і я намагалася їм пояснити: людина бідна, тільки якщо вона обирає бути бідною. Зараз я знаю, що у нас не було грошей, але я була багата, тому що на мені було різнокольорове пальто, пошите мамою для мене,

– йдеться у хіті Партон Coat of Many Colors. Наразі Доллі Партон багата не лише на гардероб – її статки оцінюються у півмільярда.

Крім музики, кіно та серіалів, Доллі робила гроші завдяки вдалим бізнес-проектам, і не лише продюсерським. У 1986 році вона стала співвласником парку атракціонів у рідному штаті Теннессі, неподалік Ноксвіля. Після покупки парк був перейменований на «Доллівуд» і перетворився із схудлого, заштатного наслідувача Діснейленду на цілу імперію з місцевою тематикою. Партон створила п’ять тисяч робочих місць там, де їх спочатку було не надто багато, і заодно підтримала культуру Аппалачів та кантрі-музику. Цей бізнес їй дуже личить.

Вони думають, що я наївна простушка, бо виглядаю щасливою, – якось сказала Доллі. – А чому б мені не бути щасливою? У мене є все, що я мріяла, і навіть більше. Може, я й простушка. Може, в цьому весь секрет.

Текст: Маша Полякова