UA
RU

Знайомство Marie Claire: співачка Христина Соловій

Редагувати переклад

Ми зустрілися з молодою українською співачкою Христиною Соловиною, щоб познайомитись ближче. Після появи у шоу Голос країни 2013 року з лемківськими піснями її ім'я було у всіх на вустах, а дебютний кліп на авторську пісню Тримай зібрав на даний момент 17 мільйонів переглядів на Youtube. Христина розповіла про новий альбом, який стане сміливим експериментом, літературними уподобаннями та своєю місією.  

Новий альбом

 

Розкажіть про головне, про ваш альбом, над яким зараз працюєте. Коли вона вийде?

– Я боюся давати якісь точні прогнози про це. Можу сказати, що це буде нова Христина, чи краще сказати не нова, а інша. До першого альбому увійшли народні пісні у аранжуванні Святослава Вакарчука, а зараз це моя музика.

 

Це важче чи легше?

– Звичайно, легше, бо ніхто не знає, як вона має звучати, лише я.

 

З ким ви робите новий альбом?

– З Мілошем Елічем – відомим усім клавішником гурту «Океан Ельзи». Наразі він займається продюсуванням багатьох артистів. Навіть не встигаю запам'ятовувати, з ким він працює. Час, який він приділяє моєму альбому, використовую на повну потужність. 

 

Святослав Вакарчук бере участь у записі вашого альбому?

– Він не в Україні, і ми з ним бачилися двічі цього року. У цьому є свої плюси та свої мінуси – звичайно, він усе слухає, ми йому відправляємо. Іноді він висловлює своє невдоволення, я намагаюся його переконати. Іноді вдається, часом не дуже.

 

Ви вважаєте себе упертою людиною, яка стоятиме на своєму?

- О так! Я не змогла б цього приховати, навіть якби хотіла.

 

І це допомагає вам чи навпаки – заважає у творчості?

– Допомагає залишатися собою, але заважає підтримувати добрі стосунки з людьми.

 

Знайомство Marie Claire: співачка Христина Соловій-Фото 1

 

 

Ви зараз шукайте нових музикантів. Що для вас важливе при виборі?

– Як я вже сказала, це новий альбом, нова музика, і хотілося б розпочати все з чистого аркуша. Традиційна практика, що рано чи пізно музичний потенціал у людей, які працюють із артистом, вичерпується. Дуже важко завжди бути в пошуку чогось нового. Мій досвід із цими хлопцями був дуже хвилюючим та незабутнім. І я говорю не тільки про музику, а про всі історії, які пов'язують мене з ними, про їхній професіоналізм. Мені подекуди страшно, що я на таке зважилася, але це єдине правильне рішення. Це була моя зона комфорту, з якої я не хотіла виходити, але треба виходити, інакше справи не буде.

 

Як ви вважаєте, вам легко вдається знаходити своїх людей та спільну мову з ними?

– Мені важливо, щоб усі, з ким я працюю, були перш за все добрими людьми, інакше нічого в нас не вийде. До цього я прийшла не відразу, багато спотикалася, падала, вставала та лаялася з усіма. Звичайно, це мало якісь негативні наслідки згодом. Таким було становлення мене як особистості, це мене гартувало, робило десь сильнішим, десь трішки цинічнішим. Ті ж самі пісні, записані в альбомі, вони дуже світлі, щирі, подекуди наївні. І вони були написані два роки тому. Можливо, зараз я навіть не така.

 

Що, як ви вважаєте, здивує слухачів нового альбому?

– Здивує насамперед саунд та сам матеріал. Тому що я вирішила показати своє обличчя, а не народні пісні. Народні пісні — це була моя мрія, і коли я прийшла на «Голос», я вважала, що така в мене місія. Інакше цього, можливо, ніхто б не зробив. І я не знала людей, які б так захоплювалися цими піснями, як я. Тому, можливо, мені пощастило. Зараз я відчуваю, що настав час показати свій матеріал. Цікаво, що на концертах люди співають пісні мого авторства, а не народні у моєму виконанні. Це теж багато важить для мене, як і для кожного артиста.

 

Знайомство Marie Claire: співачка Христина Соловій-Фото 2

 

Про творчість

 

Хто з іноземних чи українських артистів надихає вас зараз?

- Дуже багато людей. Є такі титани, які стоять і нікуди не рухаються з місця, як Серж та Шарлотта Генсбур. Час від часу повертаюся до свого улюбленого режисера, Ларса фон Трієра, але він страшна людина.

 

Страхітливий.

– Так. Це буває періодами і залежить від пори року. Я дуже переймаюся ним, захоплююсь його особистістю, читаю біографію, а потім думаю: «Все, вистачить цього похмурого».

 

Як відбувається процес, коли ви пишете свої власні пісні? Коли це як?

- По різному. Пісні для нового альбому було написано у Львові. Хоча тоді я ще не думала про якийсь альбом, просто писала. У Києві у мене несприятливий клімат для творчості, але я гадаю, що звикну до міста і все зміниться. Я і до Львова звикала, але тоді не думала взагалі, що писатиму пісні і займатимусь музикою. Я хотіла стати філологом, у крайньому разі – літературним критиком. У найгіршому разі я хотіла бути бібліотекарем.

 

Хотіла запитати про вашого талісмана, який був у кліпі фортепіано, його звали Щедрік

- Його і зараз так звати.

 

Розкажіть про нього більше. Тому що це така цікава деталь. Ви справді виходите з ним на сцену? Чи завжди, коли ви йдете на концерт, він з вами?

- Зараз я намагаюся це не дуже афішувати, бо одного разу він кудись зник, і я дуже злякалася. Мабуть, я надто часто про нього говорю.

 

Ви взагалі забобонна людина, чи це більше як така «фішка»?

- У мене є свої забобони. Якісь спільні речі, що якщо кіт перебіг дорогу, не можна йти – на мене не діють. Але є особливі ритуали.

 

Які у вас ритуали саме у день концерту? Що можна, а чого не можна?

– Потрібно забрати усі квіти з концерту із собою. Навіть якщо ти в автобусі, тобі незручно, ці квіти падають на підлогу, і всі матюкаються довкола — все одно треба забрати квіти, інакше наступний концерт буде невдалим. Вперше про це розповіла моя мати, вона теж музикант. Я з неї сміялася, поки сама я не відчула цю різницю між концертами, коли я забрала і не забрала квіти. Це один із моїх ритуалів. І основний — із ведмедем, який справді завжди зі мною, зараз я намагаюся ставити його перед монітором, щоб його ніхто не міг бачити, лише я. Історія така, що були прослуховування, а наступного дня я мав день народження. Мама хотіла подарувати мені сережки і коли ми обирали, я побачила на вітрині антикварного магазину ведмедя. Він сидів у вікні і саме про такого ведмедя я мріяла у дитинстві, коли бачила у якихось фільмах, хотіла, щоб у мене був такий друг. І ось мені здалося, що він мене чекав. І наступного ефіру я взяла його з собою і так повелося, що з 2013 року він не пропускав жодного мого виходу на сцену.

 

 

Знайомство Marie Claire: співачка Христина Соловій-Фото 3

 

Публічне життя 

 

Розкажіть, скільки часу ви проводите у соціальних мережах, у Instagram.

– Не багато. Я люблю погортати те, що мені цікаво, але не сиджу постійно. Починає дратувати, видає тобі зовсім не потрібну інформацію про якихось дівчат, які собі щось збільшують, вирівнюють. Чисто з якогось мистецького погляду в Instagram можна пошукати натхнення, але тут треба бути дуже обережним, бо це забирає купу часу. Я дуже легко можу на нього підсісти, тому намагаюся контролювати себе.

 

Тобто, чекати від вас волог на Youtube не варто?

- Ой, ні, це зовсім не моє. Я не люблю говорити з собою і уявляти, що це побачать люди. Можливо, комусь цікаво, яка я в житті, але я дам краще нормальне інтерв'ю і все розповім. Мені здається, що від таких слів буде більше користі. 

Я просто дуже ціную особистий простір і не хочу перетворювати своє життя на шоу, виносити його на загальний огляд. Я люблю таємниці та оточувати себе таємницями. Навіщо розповідати, як я встаю, яким шампунем я мою голову, що мені наснилося?

 

Як ви думаєте: творче життя під час талант-шоу і після нього — коли воно реальніше? 

- У мене була одна реальність. Я вважала, що абсолютно нічого не зміниться після того, як тисячі людей або навіть мільйони, як це було в моєму випадку, почують те, що хочу донести. Це була моя перевага з самого початку, але це був мій секрет. Хоча я говорила про це відкрито, мені ніхто не вірив, і іноді в інтерв'ю мене запитують: А чого ти прийшла, якщо не хотіла стати співачкою? Я справді не хотіла ставати співачкою. Хоча це теж дивне формулювання стати співачкою.

 

Співачкою народжуються?

- Просто в певний момент приходить розуміння, чим ти маєш займатися. Мені було емоційно дуже тяжко пережити шоу «Голос». Там усі хотіли показати себе, дуже засмучувалися і впадали в істерику, коли обирали неправильний образ, одяг, і цим усе пояснювали — «От тому я не пройшла, програла», «Треба була одягнути іншу сукню». Це виглядало безглуздо, і я весь час була ніби осторонь процесу. При цьому від шоу нічого не очікувала, не просила Святослава записати альбом. Він сам це сказав. Так сталося, що справді минуло чимало часу, півроку чи навіть рік, ми знову повернулися до цієї теми. «Голос» на той момент уже давно закінчився. Я взагалі ні на що не розраховувала, але все почалося і помчало.

 

Цей світ для мене чужий, я дуже часто почуваюся не у своїй тарілці.

 

У чому тоді секрет: чому хтось, на вашу думку, пропадає після талант-шоу?

– Немає місії, немає посилки до аудиторії. Люди приходять показати свій голос чи себе. Але кому зараз потрібен голос, сам собою, як природні дані? Навіть люди, котрі не вміють співати, можуть це робити, використовуючи сотні способів. Яким би сильним не був голос, без посилу до аудиторії нічого не вийде. Але я теж не була дуже розумною на початку, щоб зрозуміти це і подумати, як реалізувати себе на сцені. Я знайшла себе з іншого боку через коріння моїх предків. Вони були в народних піснях, я була закохана в них і на всіх рівнях намагалася дізнатися про це якомога більше. Тільки після того, як виник інтерес, зрозуміла: «О, я можу непогано співати».

 

Ви вірите, що кожна людина має свою місію?

- Так, я вірю, що всі люди талановиті.

 

Якою є ваша місія?

– Скажімо так: у мене була мета, якої я досягла – і вона не те щоб позаду, але вона є частиною моєї якоїсь ще більшої місії – складати музику.

 

 

Знайомство Marie Claire: співачка Христина Соловій-Фото 4

 

Про книгах

 

Нещодавно опублікували результат опитування, згідно з яким 51% усіх українців за минулий рік не прочитав жодної книги, а 47% прочитало одну книгу за минулий рік. Я хотіла запитати: чи ви ведете особисту статистику? 

– Статистику не веду, але намагаюсь читати дуже багато. У мене завжди була потреба. Коли я навчалася у школі, мені не вдавалося читати те, що хотілося. Пам'ятаю, що у 3 чи 5 класі, коли треба було читати географію чи історію, я на уроках вивчала казки народів світу. Мені здається, що українці не мають культу книг та літератури. Зараз відбулося якесь зрушення: стільки хороших видань з'явилося, стільки мистецтва у всьому цьому, стільки людей з особистістю, на яких дивишся — і хочеться читати, ходити на якісь літературні події. Але не зі всіма це працює. Скільки книг читаю? Це від періоду. Навіть коли я в турі, я читаю у дорозі, це дуже класно переносить у іншу реальність, розвантажує. Коли в тебе розпланований день з 10:00 до 22:00, кожну хвилину розписано, я все одно намагаюся читати, наприклад, коли мої дівчатка роблять мені зачіску. І хоча мені вдається прочитати щонайбільше одну сторінку, це все одно дуже допомагає.

 

Які книги останнім часом вас надихають і що ви можете порадити?

– Я зараз читаю «Американські боги» Ніла Геймана, а перед цим вивчала скандинавську міфологію. Якби три роки тому мені хтось сказав, що я таке читатиму, я б сказала, що це зовсім не моє, і навряд чи я до цього прийду, хоча міфологію я дуже люблю. Якщо комусь дуже важливо, що я думаю, то будь ласка, почитайте «Американські боги» Ніла Геймана.

 

Чи є якісь книги, які, наприклад, переносять вас у дитинство?

- Казки Ганса Крістіана Андерсена. Це стара книга моєї мами, яку їй подарував тато (мій дідусь). Дідусь помер дуже рано, я його ніколи не знала, тому книга стає ще більш цінною та раритетною. Ще є дуже класна дитяча поетеса, це якщо говорити про дитячу літературу, якою я зараз зовсім не цікавлюсь ні на яких рівнях, Неоніла Стефурак. Це просто неймовірної краси дотепні дитячі вірші. В принципі, поезію я люблю на порядок менше ніж прозу, але це справді бездоганно.

Моя улюблена книга — це, звісно, ​​«Лоліта» Набокова.

 

Чомусь я так і думала.

– Коли питають, яка у мене улюблена книга, я завжди це говорю. Вона дуже на мене вплинула, причому я її читала не в оригіналі. Коли мені було 12 років, я взяла у дівчинки екземпляр українською мовою. Згодом я дізналася, що ця дівчинка вкрала книгу в магазині. Потім я побачила фільм Андріана Лайна та прочитала оригінал. Це мене дуже вразило, тому що я збиралася вступати на філологічний факультет, розвиватися в літературі, де б у мене були такі цікаві предмети, як літературознавство. Що на мене так сильно вплинуло? Джон Фаулз «Вежа із чорного дерева». Дуже люблю Борхеса. Вам це цікаво?

 

Насправді я думаю, що багатьом це буде цікаво. Тому що люди постійно перебувають у пошуку, і якщо їх надихає ваша творчість, то їм буде цікаво прочитати щось, що пов'язане з вашим натхненням. 

– Так. Сьогодні натрапила на цитату Григорія Сковороди, «Я став тим, що любив».

 

Розкажіть, коли у вас такий напружений графік, з 10 ранку до 10 вечора зайнятий роботою, як можна привести себе до тями?

- Ніяк. Видихнути і почекати, щоб минув час. Мені здавалося, що за один тур я цьому навчуся, і наступного разу все буде гаразд. Насправді, наступного туру все було так само. Звичайно, це для мене не причина, щоби не давати концерти, не їздити. Все змінюється за 1,5-2 години концерту, і це себе виправдовує. Особливо колись класний концерт. Але щось треба із собою робити.

 

Чи буде наступний тур після того, як вийде альбом?

- Я думаю так. Все йде до цього. Головне, щоби він вийшов. Альбом. А далі фестивалі, тури.

 

Насправді я спитала про все, що хотіла. Можливо ще щось, про що ви хотіли б розповісти?

– Я можу надіслати вам список творів. А ви могли надрукувати його окремим постом.

 

З української мови переклала Надя Стогній. 

 

MUST READ: Книжкова полиця Христині Соловій

 

Герман Гессе «Степовий вовк», «Гра у бісер»

 

Томас Манн «Чарівна гора», «Смерть у Венеції»

 

Марсель Пруст «У пошуках втраченого часу»

 

Оскар Уайльд "Портрет Доріана Грея"

 

Володимир Набоков «Лоліта», «Весна у Фіальті»

 

Джон Фаулз «Вежа із чорного дерева», «Колекціонер»

 

Ернест Хемінгуей «Свято, яке завжди з тобою»

 

Вірджинія Вулф «Місіс Делловей»

 

Мілорад Павіч «Хазарський словник»

 

Віктор Домонтович «Дівчина з ведмедиком»

 

Марко Вовчок «Жива душа»

 

Юрій Андрухович «12 обручів»

Статті на тему