UA
RU

Про стиль Лесі Українки – куратор виставки «Леся Українка – лицівна Belle Époque»

Редагувати переклад
До святкування 150-річчя від Дня народження Лесі Українки Victoria Museum відкрив виставку «Леся Українка — лицьовна Belle Époque», де представлені експонати «в стилі» видатної поетеси, які були актуальні за години її життя. Експозиція дозволила подивитись на Лесю Українку, насамперед, як звичайну жінку, вбрання якої завжди відповідало її соціальному статусу. Науковий куратор виставки, історик моди Мирослав Мельник розповідає, що саме очікує на відвідувачів під час експозиції та яким був стиль видатної поетеси.
Мирослав Мельник

Як виникла ідея експозиції?

Власниця Victoria Museum Вікторія Лисенко запропонувала провести виставку, присвячену ювілею Лесі Українки. Я погодився одразу. Зрозумів, що це можливість показати поетесу у призмі моди. Для мене вона – представниця аристократичної культури України світового масштабу. Насамперед на думку спала назва та ідея експозиції — «Леся Українка — лицьовна Belle Époque» — і рыцар, і царівна своєї епохи одночасно.

Складно було збирати експонати для виставки? Який найцінніший для вас?

Усі експонати належать до приватної колекції Victoria Museum. Ми змогли підібрати максимально схожі за стилем Лесі Українки предмети колекції: сукні, костюми та аксесуари. Мені дуже подобається сіро – блакитне плаття: вона є посиланням до роботи Лесі «Камінний господар». Найбільш цінний експонат – сурдут статського радника з позолоченими пуговицями та золотими погонами. Саме такий носив батько Лесі, а мати – Олена Пчілка, завжди була для неї еталоном бездоганного смаку.

Розкажіть, яким був стиль Лесі Українки, її вподобання?

Стиль поетесі – це аристократичний мінімалізм. Вона любила чорний колір, носила його навіть удома. Леся не намагалася одягатися за останньою модою, та значення «пристойного вбрання» не зменшувала. Для неї сукня була наче броня: високий воріт, все затягнуто, мінімум декору. Такий благородний лаконізм свідчив про надзвичайну самодисципліну та силу волі Лесі Українки.

виставка Belle Époque

виставка Леся Українка

як одягалася Леся Українка

стиль Belle Époque

Читайте також: ЩО НАВЧИЛА ЖІНОК ПОЄТЕСА ЛЕСЯ УКРАЇНКА

А якою була мода тих годин? В яких саме джерелах можна дізнатися про це?

Це «Прекрасна епоха». Моду диктувала Франція, тому навіть найкращі місцеві ательє рекламувалися як останні новинки з Парижа. Українки дотримувалися світових трендів в одязі завдяки модним журналам. Докладніше прочитати про стиль жінок того часу можна у монографії «Мода в Україні ХХ століття» Зеновії Тканко, професору кафедри дизайну костюма Львівської національної академії мистецтв. До речі, моя дисертація також містить розділ, присвячений українській моді.

Ваші поради щодо того, на що саме слід звернути увагу пересічному відвідувачу, який через свою необізнаність, може обминути увагою?

На експозиції кожен побачить для себе щось своє, зафіксує в пам'яті те, що найбільше вразило. Крій, оздоблення, деталі…Словом, загальні рисі стилю Belle Époque.
Загалом завжди є можливість, прийшовши додому, підчитати, розібратися докладніше та повернутись. Чим більше знаєш, тим більше побачиш і навіть, якщо пропустивши щось важливе, – все одно розшириш своє бачення. Запрошую всіх на свою авторську екскурсію, де проведу за руку, не минаючи жодного експонату, закцентую на важливому та відповім на всі питання. Ну і читати Лесю Українку обов'язково!

Автор: Катерина Семенова

Фото: Олена Борисенко

виставка Belle Époque

гардероб Леся Українка

жінки Belle Époque

гардероб Belle Époque

Бель Епок

Belle Époque

Леся Українка - особирівна Belle Époque

Belle Époque

Читайте також: КУДИ ПІТИ У БУДНІ: 1-5 БЕРЕЗНЯ

Статті на тему