UA
  RU

  Як наукові створили 3 тканини, що носити весь світ

  Редагувати переклад
  Раді анонсувати відкриття «Музею науки» у столичному ВДНГ, що відбудеться вже 24 вересня. 

  Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носять весь світ.

  Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носять весь світ.
  Антон Дяковський

  В рамках співпраці з проектом Marie Claire розпочинає серію матеріалів, що дозволяють зазирнути глибше у зміст простих промов та побачити науку навколо себе.
  Ми часто звертаємо увагу на те, з чого пошитий наш одяг, але рідко цікавимося, як саме створюються ці тканини і яку вони мають історію. Давайте розберемося, що стояло на шляху трьох найпопулярніших у світі синтетичних тканин: нейлону, акрилу та поліестеру.

  Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носять весь світ.

  Рекламний проспект корпорації «DuPont» з перевагами нейлону як матеріалу для виробництва панчіх

  Нейлон

  Розробка цього матеріалу коштувала 6 млн. доларів, 15 років досліджень і життя його творця — американського хіміка Уоллеса Карозерса. Останній відкрив нейлон у 1935 році, отримавши речовину, з якої можна робити досить міцне, еластичне та водостійке волокно. Це смола, що утворюється після того, як кілька синтетичних речовин нагрівають у вакуумі.

  Рекламний проспект корпорації «DuPont» з перевагами нейлону як матеріалу для виробництва панчіх. Масове виробництво нейлонового одягу почалося вже після Другої світової війни та стало надзвичайно затребуваним.

  Читай також: Еммі-2020: Найкращі образи зірок 72-ї церемонії нагородження

  Творець нейлону Карозерс так і не дочекався цієї миті, покінчивши життя самогубством ще у 1937 році, бо думав, що не реалізувався як вчень. Дітище американського хіміка виявилося досить удалим: нейлон дешевий, стійкий до пошкоджень і деформацій, невибагливий у побуті. А ще він дуже легко фарбується, тому з нейлону можна створювати речі будь-якого кольору та дизайну.

  Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носять весь світ.

  Нейлонові чулки стали справжнім проривом, проте на початку виробництва вони були вдвічі дорожчі за шовкові, тому жінки часто «малювали» нейлон на своїх ногах.

  Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носять весь світ.

  Акрилові свитери не виходять з моди вже більше 60 років

  Акрил

  Говорячи умовно, цю тканину виготовляють з повітря, а науково - з природного газу, з якого отримують синильну кислоту і ацетилен для подальшої хімічної реакції. У 1940-х роках американська корпорація «DuPont» розпочала роботу над новою тканиною, що нагадує шерсть, проте легко фарбується, не вбирає вологу і не втрачає колір з роками. І у 1952 році вийшло!

  Науковці застосували нову технологію, що дозволяє фарбувати тканину ще в процесі виробництва. Саме тому речі з акрилу майже не втрачають свої барви з віком і не вигоряють на сонці. Також на відміну від натуральної шерсті, акрил не колеться і не «кусається», не викликає аллергію і практично не думати.

  Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носять весь світ.

  Так виглядали модники 1960-х у сорочках із поліестеру

  Поліестер

  Згадаймо хіміка Карозерса, що так рано пішов з життя, проте не забравши з собою наукові секрети. Його напрацювання продовжив дует британських учених Вінфріда і Діксона, що у 1950-х синтезував новий матеріал. Спочатку поліестер використовували у виробництві мішків і контейнерів, але вже у 1960-х почався бум промов із нової тканини: її можна було побачити як на подіумі, так і у повсякденній житті.

  Читай також: Ходять чутки: Деніел Крейгу як шпигун Бонда знайшли несподівану заміну

  Сьогодні поліестер можна зустріти в безлічі елементів гардеробу, хоч і не в чистому вигляді, адже його часто змішують з іншими синтетичними або натуральними тканинами. Його хімічні та фізичні властивості роблять речі стійкими до води, високих температур, зношування та розтягнення. Поліестер — це тканина, що чи не найбільше спрощує нашу життя. 

  БОНУС: Шовк

  Так, цей матеріал не є синтетичним, проте про нього варто розповісти. Представляєте, що шовку вже більше 5000 років? Науковці стверджують, що
  "матір'ю" шовкопрядства була Лей Цзу - дружина одного з китайських імператорів. Вона навчила людей розводити шовковичних черв'яків,
  розплутувати кокони і таким чином власноруч забезпечувати собі волокном для одягу.

  За тисячоліття свого життя шовк поширився на весь світ і став однією з найдорожчих тканин. Також вироби з нього дуже капризні: не любити воду та прасування, а від міль їх дуже любити. Проте, що може зрівнятися з ніжністю, грацією та вишуканістю цієї тканини? До речі, дізнатися більше про шовк та інші матеріали, що змінили світ, можна вже з 24 вересня у київському Музеї науки, що відкриється на ВДНГ.

  Щоб дізнатися більше про те, як улаштований світ, прийдіть до першого державного «Музею науки» у Києві. Графік роботи: з 10:00 до 20:00, понеділок - вихідний. Купити квитки можна лише на сайті музею https://sciencemuseum.com.ua за вартістю: 

  • 100 грн - стандартний квиток; при оплаті карткою Visa знижка 15%;
  • 50 грн за особу - груповий квиток для школярів (від 10 осіб);
  • безкоштовний вхід для дітей до 3 років, людей з інвалідністю 1 та 2 груп, дітей-сиріт та дітей, чиї матір/батько погибли під час воєнних дій на сході України.

  На період карантину в просторі передбачені посилені заходи безпеки, рекомендовані МОЗ, а саме: вхід у масках, обмеження кількості відвідувачів завдяки завчасному придбанню квитків онлайн із фіксованим часом, дезінфекція інтерактивних елементів експонатів та інших поверхонь.

  Статті на тему