UA
RU

Українські дизайнери у війну: BOBKOVA

Редагувати переклад

Христину Бобкову, засновницю українського бренду BOBKOVA, війна застала у Києві й перші бомбардування вона з батьківщиною пережила, перебуваючи на околицях столиці. За останні кілька тижнів соцмережі майорили фото Мей Маск у шатах від бренду та новини про активність української дизайнерки. Свою історію про роботу бренду під час війни дизайнерка Христина Бобкова розповіла фешн-журналістці Ксенії Ковальовій.

Бобкова 101

Фото: instagram/bobkova_official

«Мою сім'ю розбудили вибухи та гул літаків 24 лютого о п'ятій ранку. Ми живемо на двадцять третьому поверсі і я ніколи не забуду того дня», — каже мені Христина Бобкова, основниця українського бренду BOBKOVA через місяць після початку війни. Незважаючи на те, що пройшло вже понад 40 діб відколи війна розбудила Україну, всі ми надто добре пам'ятаємо ті ранки та ті вибухи, що були першими, вони ж — найгучнішими для кожної батьківщини.

«Ніколи не вірила в те, що таке можливо у ХХІ віці зі мною та моєю батьківщиною у Києві, у самому центрі Європи. Ми склали у валізі ті, що встигли. Й мій чоловік посадив нас із дітьми та котом у машину. Ми обіймалися зі сльозами на очах. Звичайно ж, він мобілізувався та залишився боронити місто. А ми ж поїхали до області, але бої під Ірпенем та Гостомелем були надто страшні: літаки над будинком, вибухи. Ми лежали з дітьми на підлозі із вимкненим світлом», — продовжує розповідь Бобкова такою стає в горлі від того, що знаєш, яка доля спіткала Гостомель, Ірпень та Бучу трішечки пізніше. Це важко писати, напевно важко читати, а що взагалі можна казати про той ужас, який вони з дітьми переживали під час бомбардувань. «Загострення ситуації змусило нас тікати далі, я була за рулем 4 доби та не спала. Сільські дороги були переповнені, адже трасою їхати небезпечно, черга за бензином на 3-4 години, ночі з волаючими сиренами», — п'ять хвилин Кристині та дітям здавалися вічністю, — «Тільки уявіть це: ми з дітьми стоїмо на заправці, пістолет у баці, а зовсім над нами кружляють літаки, гуде сирена та трохи вибухи. Тієї миті я стою та розумію, що один снаряд на заправку і все — нас більше немає, але ми просто не можемо їхати далі без пального». 

BOBKOVA 2

BOBKOVA 1

Тоді, на початку війни, бізнес було тимчасово припинено, адже думати про батьківщину, дітей та інших людей було важливіше за все на світі. Робота бренду відновила працю лише коли Христина та директор бренду Оксана Цидинська опинилися у Марбурзі. Керівництво бізнесом з іншої країни, поки на твоїй землі триває війна Христина називає над завданням, незважаючи на те, що частину продукції вдалося вивезти. Завдяки допомозі друзів Крістіні та Оксані вдалося організувати склад у Німеччині, де вони і розмістили зразки нової колекції BOBKOVA осінь-зима 2023 та залишки архівних колекцій. «Сьогодні сайт BOBKOVA повністю працюєта ми робимо відправки з Європи. Дуже раді, коли нас купують та ми маємо можливість підтримувати життя співробітників». Новий лукбук BOBKOVA осінь-зима 2023 року вони встигли відзняти ще до війни.

«Наразі ми розуміємо, що український ринок ще не скоро відновиться (саме як спроможний придбати одяг класу люкс) тому наше завдання — розширити базу байерів за межами України та отримати нові замовлення на колекцію», - каже засновниця бренду. Дійсно, більшість бізнесів, що були зорієнтовані на українських покупців, наразі залишаються без нових замовлень. Радує лише те, що бути українцем сьогодні — справжній тренд і багато мешканців Європи, та й світу взагалі хочуть купувати українське, щоб підтримати тих, хто бореться за власну свободу. Аж важко починати все з початку та виходити на новий ринок без попередньої підготовки. Та це важка, примарна реальність у якій ми опинилися проти своєї волі та лише фокус на щоденних справах здатний врятувати нашу свідомість. 

«Ми намагалися пережити Маріуполь. Мати директорки бренду Оксані ледь вибралася звідти живою з бабусею. Сьогодні бути живим – найцінніше, що може бути. Потім були Буча, Ірпінь, Бородянка… З того дня виявилося, що все, що було раніше, було не так страшно».

BOBKOVA

І справді, якщо раніше ми боялися вмерти від вибуху або ж уламків будівель, сьогодні боїмося вмерти в лапах загарбників від тортур та насильства. І це найстрашніше — помирати від того, як вони кажуть «як тварина», коли ти цивілізований людина з освітою, бажаннями та батьківщиною. Коли ти повноцінна людина, яка не бажала нікому зла та ніколи не бажала війни. «Я хочу хоча б п'ять хвилин не читати новини та не думати про те, що відбувається в Україні. Це неможливо, бо моє серце там», — каже Крістіна та додає, що її рятують буддистські медитації. Як і більшість з тих, хто бачив ужас війни на власні очі та дивом зміг врятуватися від нього. Вона каже, що важливо вчитися приймати та жити в реальності того, що відбувається. Ще соціологи, які досліджували Другу світову війну довели, що виживали навіть тоді ті, хто залишав великі плани та просто живий без якихось очікувань одним днем. «Праця теж рятує. У Франкфурті ми провели BOBKOVA Charity Sale та зібрали кошти на евакуацію українців із гарячих точок. Власниця ART HUB Dora Ostrovsky та fashion-фотограф Ann Scheidermann приклади дуже багато зусиль для цього івенту, щоб допомогти нам та всій країні. Адже самі вони також є вихідцями з України».

BOBKOVA 4

Сьогодні весь світ об'єднався проти єдиного ворога, який програє війну людяності та честі. «Я більше не ллю сліз від болю та горя, а лише від щастя, коли люди зустрічаються мені всі ці дні! Скільки справжньої підтримки та турботи! Те, що зараз я в безпеці, коло мене золоті люди, які турбуються про мене, моїх дітей (навіть про мого кота) заполонило мене любов'ю. І ця любов витіснила ненависть, злість та агресію. Я вчуся радуватися кожному промінчику сонця, сміху дитини, вітру, квіточці… Хатинка в лісі — надзвичайне місце для натхнення, я вважаю собі дуже щасливою та щасливою людиною та продовжую творити. Можу сказати, що творчість спасає не лише мене, але й увесь світ, відволікає, допомагає зосередитись на красі, мистецтві, вічних цінностях», — розповідає Христина та я розумію, що вона напевне зробила краще, що могла зробити сьогодні — зберігає в собі людину. Для того, щоб жити та підтримувати світ кожного дня. Адже всі ті жертви, всі зусилля сьогодні робляться для того, щоб ми могли й надалі жити щасливо, як люди цілісні та ментально здорові. 

«Я хочу хоча б п'ять хвилин не читати новини та не думати про те, що відбувається в Україні. Це неможливо, бо моє серце там»

BOBKOVA 5

«Сьогодні весь цивілізований світ підтримує Україну і ми відчуваємо цю підтримку у нашій індустрії», — каже Бобкова, в якій розписана година на місяць уперед. Й продовжує: «Jen Sidary зі США запустила онлайн платформу Angel for Fashion, де представлені більш ніж 30 українських брендів. Третього квітня у Франкфурті на Майні ми дуже успішно провели BOBKOVA Charity Sale та надсилаємо кошти до Гуманітарного Фонду Радника Президента. 10-13 квітня ми беремо участь у проекті ARTCODEUA у Парижі, де буде Ukrainian Designers POP-UP з більш ніж десятьма іншими українськими брендами». Та це не дивно, адже сидіти на місці не може зараз майже ніхто. Їх запрошують до Мілана на проект на підтримку українських брендів, а потім до Данії. Та й це не повний список проектів, пропозицій та планів, які вони мають здійснити. «Ми дуже сподіваємося, що й баєри почнуть звертати увагу на українські бренді, робити закупи та ми збережемо свої команди, відновимо заробітні платі та будемо створювати нові колекції». Зберегти команду, яку кожен підприємець зібрав роками, фільтрував, де створював гарну атмосферу та де робив усе можливе щоб утримати лише найкращих людей, яким буде комфортно поруч один з одним – найважче. Адже майже всі ми розкидані світом. Але ми сподіваємося, як і всі, що скоро зможемо зустрітися знову з тими, кого нам не вистачає поруч. 

BOBKOVA 3

У BOBKOVA зараз працюють над організацією виробництва колекцій: тієї, що вже існує та майбутніх. «Переміщувати цех ми не хочемо, дуже цінуємо наших співробітників, а не всі вони мають змогу переїхати. Ми робимо все можливе, щоб наш колектив міг працювати, жити та відновити спілкування якомога швидше. З початку цього тижня ми поступово запускали виробництво, кілька людей можуть приходити до студії, інші почали працювати дистанційно». Як каже засновниця, продажі повністю сфокусовані на міжнародному ринку. «Перший місяць війни повністю наклався на міжнародний buying season але всі українські бренди були зайняті не продажами… Тому зараз складно працювати у всіх сенсах: морально, територіально, фінансово, впливав і фактор часу також». 

Незважаючи на те, що коли я маю плани на майбутнє, яких Христина має дуже багато, вона не говорити про бренд та бізнес, а каже прості людські слова, які близькі сьогодні кожному: «Всі мають знати про те, що це не лише жорстка війна, а геноцид українського народу. Жорстоко атакують, використовуючи заборонене зброю, вбивають, гвалтують, знущаються, розстрілюють жінок та дітей. Не дають зелених коридорів для евакуації мирного населення, знищують культурні спадщини, дитячі садочки, школи, лікарні. Маріуполь, Буча, Ірпінь, Гостомель, Бородянка — це свідчення кривавих воєнних злочинів росії. Я не вірила, що зітнуся з таким тероризмом та фашизмом — така реальність того, що відбувається. Але я вірю в підтримку всього світу та перемогу України. Я вірю в те, що скоро повернуся додому з дітьми, а вся колекція до рідної київської студії і ми зможемо відбудувати місто, працювати та знову створювати красу!»

Мей Маск
  

Автор: Ксенія Ковальова

Фото: прес-служба BOBKOVA

Читайте також: SLEEPER: ДОПОМОГА ДІТЯМ, ЯКІ ПОСТРАЖДАЛИ ЧЕРЕЗ ВІЙНУ

Статті на тему