UA
RU

Родинний альбом: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя

Редагувати переклад
Перший цифровий архів української вуличної моди ХХ століття доступний для вільного перегляду широкої громадськості

 

«Рідній альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя-Фото 1

Варвара Прітіко. Бердянськ, 1952 рік. Фото надала Надія Маслікова
Коментує Надія Маслікова: “На фото моя дальня родичка Варвара Прітіко. Фотографію було зроблено на балконі квартири мого дідуся, єдиному балконі у всій околиці, і позаду – вид згори на тогочасний Бердянськ”.

Street fashion має особливе значення для історії моди країн з колоніальними та (або) тоталітарними періодами в історії, серед яких є Україна. Розуміючи неможливість розуміння історії вітчизняної моди без «моді людей», історикиня моди та fashion-критикиня Зоя Звиняцьківська створила колекцію світлин української вуличної моди. 

Колекція призвана дати представлення про зовнішній вигляд та одяг представників різних регіонів, годин та соціальних прошарків України. Проект “Рідній альбом” — цифровий фотоархів, який включив у себе світлини із приватних родинних альбомів. На них зображені пересічні люди, що мешкали на території сучасної України протягом ХХ сторіччя; обрані фото, на яких можна добре роздивитись одяг. Кожна фотографія містить інформацію про годину та місце, коли вона була зроблена і людей, які зображені на фото. Також світлини супроводжуються коментарями надавачів фото, що містять безцінну інформацію щодо уявлень українців про моду, особливості вітчизняної модної індустрії, специфічні практики, пов'язані з модою тощо.  

Через політичні та соціальні катаклізми професійна мода мала в Україні радянських часів несистемний вплив на суспільство; українські дизайнери годин Незалежності взагалі майже втратили зв'язок із широкими верствами населення. У такій ситуації самостійне творіння та перетворення моди для людей було звичайним, і без нього картина української моди буде неповною,

— зазначає Зоя Звиняцьківська.

«Рідній альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя-Фото 2

Друга ліворуч, біля білої сукні з візерунком – Марія Білека (тепер Гейц), тоді студентка педучилища, в оточенні своїх односельчан. Кадомка, 1952 рік. Фото надала Надія Маслікова.

Читайте також: Сукні NADYA DZYAK в об'єктиві Еллен фон Унверт

Реалізація проекту зайняла близько півроку. Команда проекту опрацювала понад 300 світлин, з яких до колекції було тщательно відібрано 117. Найдавнішу світлину архіву датовано 1905 роком, найпізнішу — 1995 роком.

«Рідній альбом»: перший медіаархів світлин вуличної моди України ХХ сторіччя-Фото 3

Тамара Лубенець за години студентства в КПІ. Київ, 1951 рік. Фото надавши Серій Гріненко

Колекцію «Рідній альбом» розміщено на сайті партнеру проекту Центру міської історії Центрально-Східної Європи. Починаючи з 3 листопада колекцію можна буде побачити у повному обсязі. Також незабаром виходити друком буклет «Родінний альбом». Колекцію «Батьківщина» створено за підтримки Українського Культурного Фонду.  

Зоя Звиняцьківська – історикиня моди, fashion-критикиня та кураторка. Досліджує структури культурних та соціальних кодів, використовуючи моду та одяг у якості інструментів. Стояла біля витоків української модної індустрії та вітчизняної fashion-критики. Авторка курсу лекцій "Історія моди ХХ століття", "Українська мода доби Незалежності", "Українська мода ХХ сторіччя", "Модний авангард". Кураторка виставок «Коло. Україна в моді» (НММУ, 2003), «In Progress. Дрес-код України доби Незалежності” (Мистецький Арсенал, 2017), «Перекройка» (МСМО, 2019). Кураторка модної програми форумів Dofa.fund (2015-2019). Авторка книжок "In Progress: Fashion of Ukraine Since 1991" (ArtHuss, Київ, 2019) та "Довідник української моди" (ArtHuss, Київ, 2020). Автор розділу про сучасну моду України в енциклопедії «World dress and fashion» (Berg Publishers, Oxford, UK, 2010)

 

Статті на тему