Закрити
UA
Мода

З перших вуст: що відбувається у Швеції під час пандемії

Поділись:

Уряд Швеції вирішив не запроваджувати карантин у країні під час пандемії. Як це жити в подібних умовах, Marie Claire дізналися в інсайдера. 

posts-to-db-Фото 1

Сьогодні Ольга Кучмієнко, яка живе і працює юристом у Стокгольмі, розповідає про ситуацію у Швеції: як влада вирішує питання з хворими на коронавірус, чому не ввела загальнонаціональний карантин і як шведи реагують на те, що відбувається. 

Читайте також: 100 ідей для тих, кому нема чим зайнятися вдома

– Як проходить карантин у вашій країні?

Швеція одна з країн ЄС, де обов’язкового карантину немає. Транспорт, кафе, магазини, музеї, школи та навіть салони краси працюють.

Ми можемо вільно пересуватися містом, гуляти парками. При цьому є обмеження, більшість із яких побудовані на рекомендаціях від уряду. Обов’язкових заходів не так багато.

posts-to-db-Фото 2

По-перше, рекомендується працювати з дому, якщо є така можливість. Далі рішення приймає роботодавець та співробітник. Я — юрист у міжнародній компанії та з 16 березня працюю з дому. Але співробітники, які працюють на виробництві (компанія один з лідерів ринку в залізничній промисловості) виходять на роботу. Адже вони не можуть збирати поїзди вдома. Більше того, компанії пропонують можливість взяти з офісу необхідні речі для роботи з дому: від ручок та стільців до моніторів. 

По-друге, рекомендують дотримуватися соціальної дистанції у два метри. Магазини та ресторани можуть працювати, але повинні дотримуватися правил. Так, ресторани повинні розсунути столики на відстань, що рекомендується. Більше того, скасували так звані «Bufeet» (на нашу думку, шведський стіл), які дуже популярні у Швеції. Тепер при вході до ресторанів стоять оголошення:

Зачекайте, будь ласка, адміністратора, який запропонує вам місце.

У магазині адміністрація має стежити, щоб не було надто багато людей. Дотримання рекомендацій – особиста відповідальність кожного. Дотримання цих та інших правил залишено на розсуд людей, і їх ніхто не контролює.

Читайте також: В активному пошуку: де знайти онлайн-підробку під час карантину

posts-to-db-Фото 3

— Які заходи вживає влада, щоб запобігти поширенню COVID-19?

По-перше, обмеження соціальних контактів та подорожей. Один із обов’язкових заходів — заборона на масові збори від 50 осіб. Також Швеція закрила кордони до 15 травня, але заборона не розповсюджується на пересування всередині ЄС. 

По-друге, у Швеції тестують не всіх хворих, а лише тих, у кого виявилися ускладнення або людей із групи ризику (наприклад, людей із такими захворюваннями як діабет, гіпертонія).

Логіка така: навіть якщо людина і захворіла, то, незалежно від результатів тесту, у більшості хвороба пройде як грип.

Тому немає сенсу тестувати всіх хворих, тим самим піддавати медичний персонал ризик заразитися зайвий раз і збільшувати навантаження на медичні установи.

Для реалізації такої ідеї шведи мають своєрідний порядок звернення за медичною допомогою. Потрібно спочатку зателефонувати на спеціальну гарячу лінію, де оператор дізнається про симптоми і чи загрожує щось вашому життю (наприклад, вже важко дихати). Якщо ні, то навіть за підозри на коронавірус рекомендують залишатися вдома, обмежити соціальні контакти і в жодному разі не їхати до лікарні, щоб не заражати персонал. У лікарню можуть покласти лише у критичній ситуації.

Читайте також: Марафон на балконі та pool party: як жителі Дубая проводять карантин

posts-to-db-Фото 4

Також рекомендується залишатися вдома за перших симптомів легкої застуди. Держава навіть спростила отримання лікарняного: на оплачуваному лікарняному можна залишатися 21 день без довідки, більше того, тепер він оплачується з першого дня (раніше з другого). Цікаво, що навіть якщо ви захворіли, можна гуляти. На офіційному сайті медичної служби Швеції (www.1177.se) рекомендується гуляти на свіжому повітрі навіть за наявності симптомів хвороби. Звісно, ​​уникаючи контактів із іншими людьми. 

По-третє, хоч транспорт і ходить, але тимчасово прибрали контролерів та обмежили доступ до водія. Менше контактів – менше ризику.

Також регулярно публікуються відеозвернення прем’єр-міністра та королівської сім’ї з інформацією та рекомендаціями. Наприклад, перед Великоднем король виступив із рекомендаціями не збиратися великою сім’єю і не мандрувати Швецією. А на саме свято прес-служба опублікувала відео, як королівська сім’я святкує Великдень окремо онлайн: король та королева, принц та принцеси зі своїми сім’ями.

posts-to-db-Фото 5

— Як місцеві жителі ставляться до вимушеного карантину і чи дотримуються його?

– Дотримуються і, мені здається, що насолоджуються (сміється). Шведи й так люблять тримати дистанцію. Іноді навіть не зовсім зрозуміло, людина стоїть у черзі або просто пташки спостерігає. З іншого боку, зараз у Швеції лише почала налагоджуватись погода після довгої зими та темряви, тому всі активно гуляють на свіжому повітрі. Біля особливо цікавих місць бувають і скупчення людей. Наприклад, у місцевому Skansen (зоопарк та парк) біля вольєрів із тваринами. Тому люди скрізь люди та їм властиво діяти іноді дивно.

Але загалом особливості менталітету допомагають дотримуватися карантину. Шведи досить відповідальні, законослухняні, не люблять вирізнятися. Тому рекомендацій здебільшого дотримуються.

Читайте також: Список речей, без яких вам не обійтися на карантині

posts-to-db-Фото 6

— Чим ви та ваші близькі займаються під час карантину?

— Крім основної роботи, я ще консультую приватних клієнтів. Також веду свій блог у соцмережах про життя у Швеції та даю юридичні поради простою мовою. У своєму Instagram и Facebook я розповідаю про карантин у Швеції, затишні місця в Стокгольмі. Зазвичай проводжу live-трансляції вечорами, коли можна розслабитися і поговорити з передплатниками. 

Також я «перекладаю з юридичної на людську мову», даю прості та актуальні юридичні поради, які ви можете втілити у життя самостійно. За час карантину у моїх клієнтів постало більше питань про ведення бізнесу в умовах карантину. Наприклад, орендні канікули особливо актуальні для салонів краси, спортклубів, шоурумів. Для тих, хто купив квартиру в кредит або розстрочку, зараз теж є варіанти, як випливти в кризу. 

В решту часу любимо з чоловіком відкривати нові цікаві пішохідні маршрути у місті, читати. За вихідні проходимо до 25 кілометрів пішки. Наші прогулянки «документуємо» у соцмережах, щоб після карантину у туристів розширилася мапа туристичного Стокгольму. 

posts-to-db-Фото 7

— Який настрій панує у суспільстві? Чи є паніка?

— Таке враження, що всі радіють, що нарешті можна працювати з дому та не ходити до офісу. Усі насолоджуються часом із сім’єю. Паніки зовсім немає. Але шведи досить стримані люди, навіть якщо вони й панікують, то щодо них цього не видно. Наприклад, маски у Стокгольмі зникли ще наприкінці лютого, але їх практично ніхто не носить, адже такої вимоги немає.

Читайте також: Найкращі меми про коронавірус та карантин

posts-to-db-Фото 8

— Чи є у магазинах дефіцит продуктів? Якщо так, то яких?

– Дефіциту немає. Спочатку, коли все тільки починалося на початку березня, люди різко зробили запаси і ввечері полиці були напівпорожні. Але наступного дня товари знову виклали. З туалетним папером напрочуд проблем практично не було, крім перших днів. Було дуже цікаво спостерігати за шведами, які розгублено фотографували порожні полиці, котрі за українськими мірками зовсім не порожні. Наприклад, розкупили лимони, але були ще апельсини та лайми. 

Ми навіть жартуємо: люди, які скупили тоді маски та туалетний папір і люди, які тепер товпляться на сонечку біля вольєра з морськими котиками в зоопарку одні й ті самі?

posts-to-db-Фото 9

— Які соціальні ініціативи/проекти, пов’язані з боротьбою проти коронавірусу, найбільше вразили вас?

— Шведи у цьому плані молодці. Тут є соціальні служби, які допомагають із закупівлею продуктів, прибиранням для самотніх пенсіонерів або людей з обмеженими можливостями, які не можуть це робити самі. Вони продовжують працювати і зараз.

Держава вживає низку позитивних заходів. Наприклад, виділяє кредитні гарантії великих компаній роботодавців (наприклад, SAS), компенсує 50 відсотків орендної плати деяких бізнесів, ставить паузу оплату деяких податків. Банки пропонують орендні канікули на виплату відсотків за кредитами на житло для тих, у кого суттєво погіршився дохід. Люди дивляться на ці заходи та пропонують свої: деякі приватні орендодавці самі дають орендні канікули людям, які винаймають житло.

posts-to-db-Фото 10

Є й миліші ініціативи. Наприклад, одна жінка в’яже великі та маленькі плакати з мотивуючими цитатами англійською та шведською та вішає їх містом. Наприклад, “Заспокойтеся, просто заспокойтеся”, “Хай буде з вами сила”, “Сміємося сподіватися”.

Багато шеф-кухарів ресторанів залишилися без роботи, тому що менше людей відвідують ресторани. Ініціатива #safethechef передбачає можливість замовити додому їжу від найкращих шефів Стокгольму за ціною звичайного обіду із середнім цінником.

Подивимося, як розвиватиметься ситуація далі і чи виправдає себе шведський підхід, але все виглядає досить спокійно і під контролем.