Закрити
UA
Життя

10 картин Леонардо да Вінчі, які потрібно знати

Поділись:

Навряд чи серед нас є хтось, хто не знав би такої видатної людини, як Леонардо да Вінчі. Скульптор, художник, вчений, винахідник, музикант – далеко не весь список його професій.

Так Вінчі – геній Великого Відродження, він залишив по собі безліч рукописів, малюнків та картин, які не можуть не тішити око справжнього естету. Сьогодні ми познайомимо вас із десятьма картинами художника, які ви точно ще не бачили.

сповіщення

posts-to-db-Фото 1

сповіщення, 1475

Уффіці, Флоренція, Італія

“Благовіщення” – картина ранньої епохи творчості Леонардо, і одна з найяскравіших. В основі лежить біблійний сюжет: архангел Гаврило каже Діві Марії, що вона чудесним чином народить Божого Сина, чиє панування ніколи не закінчиться. Цей сюжет був досить популярним на той час. Цікавий факт про картину: раніше вона приписувалася багатьом художникам, але лише в 1869 Карл Едуард фон Ліпхарт визнав її роботою юного Леонардо.

Madonna del Garofano

posts-to-db-Фото 2

Madonna del Garofano, 1478-1480

Alte Pinakothek, Munich

“Мадонну з гвоздикою” ще називають “Мадонною з вазою” або “Богородицею з квіткою”. Спочатку вважалося, що ця картина була створена Андреа дель Верроккьо, але знавці мистецтва сходяться на думці, що це робота Леонардо. Радимо придивитися краще: волосся Марії, положення лівої руки, одяг і навіть квіти схожі на елементи картини «Благовіщення». До речі, червона гвоздика тут є символом крові та пристрасті.

Хрещення Христове

posts-to-db-Фото 3

Battesimo di Cristo, 1475-1478

Уффіці, Флоренція, Італія

Гаразд, зізнаємося: картина «Хрещення Христа» написана не лише Леонардо да Вінчі, а й його вчителем Андреа дель Верроккіо. Але саме з цією картиною пов’язана досить цікава легенда: дель Верроккіо, побачивши талант свого учня в «Хрещенні», був настільки вражений, що вирішив після цього залишити живопис.

Читайте також: КНИГА МІСЯЦЯ: БРІДЖИТ КВІНН «НЕВІРЯТНІ. П’ЯТНАДЦЯТЬ ЖІНОК, ЯКІ ТВОРИЛИ МИСТЕЦТВО І ІСТОРІЮ»

Ritratto di Ginevra de Benci

posts-to-db-Фото 4

Ritratto di Ginevra de Benci, 1474-1476

Національна галерея мистецтв, Вашингтон

Ще одна рання картина Леонардо “Портрет Джиневри де Бенчі”. Ця жінка була досить відомою письменницею та інтелектуалом, а ще вважалася невимовною красунею. Напевно тому Бернардо Бембо замовив собі саме її портрет. На даний час «Джиневра» є єдиною картиною художника, яка знаходиться за межами Європи.

La belle Ferroniere

posts-to-db-Фото 5

La belle Ferroniere, 1490-1496

Musée du Louvre, Париж, Франція

Ця картина виставлена ​​у Франції, у Луврі. Саме тому її називають по-французьки «Прекрасна Ферроньєра». Ні, Ферроньера – це її ім’я, це прикраса на лобі дівчини. За найпоширенішою версією портрет є зображенням Лукреції Кривеллі, коханої дівчини герцога Міланського Лудовіко іль Моро, покровителя Леонардо (але це не точно). Як би там не було, дівчина явно була визначною особистістю.

Читайте також: СПОСОБИ РОЗУМІННЯ СУЧАСНОЇ МИСТЕЦТВА: ПОГЛЯД МУДОЖНИКА

Ritratto di musico

posts-to-db-Фото 6

Ritratto di musico, 1490-1492

Pinacoteca Ambrosiana, Milan

Людина на картині – Франкіно Гаффуріо, маестро Міланського собору. Також існує думка, що насправді це автопортрет да Вінчі. Радимо придивитися до нот у його руках: багато музикантів досі намагаються відтворити цю музику.

Madonna dei Fusi

posts-to-db-Фото 7

Madonna dei Fusi, 1501

Dumfries and Galloway, Скотланд

«Мадонна з веретеном» – досить відома і скандальна картина, за різними джерелами належить чи Леонардо да Вінчі, чи комусь із його учнів. У чому суть дискусій? Існує версія, що художник тільки-но почав писати картину, а закінчили її його учні Амброджо де Предісом, Бернардіно де Конст або Больтраффіо, що, до речі, може бути достовірно. Деякі експерти також вважають, що оригінал не в Шотландії, а в приватній колекції в Нью-Йорку. Основний символ картини – веретено (символ долі) у вигляді хреста. Маленький Ісус тримає в руках веретено – це символізує прийняття місії, яку він приготовив. Тим часом Марія сповнена смутку – вона боїться за сина.  

Джованні Баттіста

posts-to-db-Фото 8

Giovanni Battista, 1513-1514

Louvre, Paris

Відсутність фону на картині «Іоанн Хреститель» концентрує нашу увагу на портреті. Рекомендуємо придивитися і до цієї картини: чоловік тримає в руці хрест. Непомітно, чи не так? Особливістю картини також є посмішка, яку називають «другою посмішкою Мони Лізи».

Sant’Anna, la Madonna, il Bambino

posts-to-db-Фото 9

Sant’Anna, la Madonna, il Bambino, 1510-1513

Louvre, Paris

Одна із найцікавіших картин художника. Пояснюємо: тут використано прийом «Анна-втрьох». Марія сидить на колінах у своєї матері Анни і тримає на руках немовля Ісуса. Попри те що, що Леонардо писав картину протягом багато часу, деякі елементи у ньому не закінчені.

Вакх

posts-to-db-Фото 10

Вакх, 1510-1515

Лувр, Париж

“Вакх” – картина з історією. Спочатку там було зображено Іоанн Хреститель. Наприкінці 17-го століття, між 1683 та 1693 роками, да Вінчі вирішив її трохи змінити. Перефарбування перетворило образ святого Іоанна на язичницьке божество. Художник додав чоловікові виноградний вінок, а хутряне вбрання Іоанна Хрестителя було зафарбоване леопардовими плямами, що нагадує нам про римського бога вина та сп’яніння Діоніса.

Автор: Лада Янчук