UA
RU

5 видатних жінок українського кіно

Редагувати переклад
До ґендерного балансу у кіноіндустрії нам ще далеко, але це не означає, що в українському кіно немає вагомих жіночих імен. 

5 видатних жінок українського кіно-Фото 1

Про видатних жінок нашого кінематографа ми поговорили з генеральним продюсером Одеського міжнародного кінофестивалю, членом наглядової ради Української кіноакадемії Юлією Сінькевич.

Віра Холодна

Віра Холодна

Віра Холодна, джерело фото: ukrinform.ru

Віра Холодна – одна з найбільш фотогенічних особистостей епохи німого кіно. Вона знялася у понад 50 фільмах, але збереглося лише кілька з них. Вірі Холодній вдалося стати найзнаменитішою актрисою свого часу та увійти в історію зі званням «королеви екрану». Але так було не одразу.

Полтавка потрапила в кіно завдяки своїй зовнішності. Але згодом довела, що за красивою картинкою прихований неабиякий талант перетворення. Віра говорила, що мріє зіграти трагічну та гарну роль на кшталт Маргарити Готьє. Але на той момент так і не зіграла, відзначаючи, що як тільки актор отримує роль мрії, він тут же закінчується професійно.

Віра Холодна залишилася одна із двома дітьми, коли її чоловік добровольцем пішов на фронт. Але це не завадило їй спробувати своє щастя і в 1914 дебютувати в кіно. Так, спочатку їй діставалися другорядні ролі, але після фільму «Пісні торжествуючого кохання» Віра стала іконою мелодрам та законодавицею мод свого часу.

Читайте також: КІНОМАНАМ ПРИСВЯЧАЄТЬСЯ: ОДЕСЬКА КІНОСТУДІЯ ВИЛОЖИЛА ВСІ СВОЇ ФІЛЬМИ НА YOUTUBE

Римма Зюбіна

Римма Зюбіна

Римма Зюбіна, джерело фото: UaUa.INFO

Римма Зюбіна — одна з небагатьох українських акторок, яку завжди й усюди впізнають на вулиці. А все завдяки тому, що Римма Зюбіна грає не лише на сцені театру, а й регулярно з'являється у серіалах та кіно. Одна з таких ролей, а саме у фільмі Тараса Ткаченка «Гніздо горлиці», принесла акторці премію «Золота Дзига».

На рахунку у Зюбіної понад 50 ролей у театрі та 90 ролей у кіно та телефільмах! Залишається тільки захоплюватися тим, як вона все встигає та поєднує ще з волонтерською діяльністю. Це людина дивовижної енергетики та харизми. Варто Риммі з'явитися навіть у крихітному епізоді, вона одразу запам'ятовується глядачеві. До того ж, неможливо опиратися її відкритості та прямоті.

Ада Роговцева

Ада Роговцева

Ада Роговцева, фото джерело: tickethunt.net

Ада Роговцева - це поєднання величезного таланту, нестримної сили та неймовірної легкості. На 9-му Одеському кінофестивалі актриса була почесною гостею та отримала статуетку «Золотий Дюк» за внесок у кіномистецтво. Але однією нагородою складно оцінити справді весь масштаб її творчості. На рахунку в актриси Державна премія імені Тараса Шевченка, звання Героя України, премія імені Олександра Довженка за визначний внесок у розвиток українського кіномистецтва та багато інших.

Ада Роговцева понад 60 років присвятила акторському мистецтву та зіграла понад 150 ролей у театрі, 100 теле- та кіноролей. На окрему повагу заслуговує позиція актриси. Вона регулярно їздить у зону бойових дій з виступами та концертами, допомагає пораненим бійцям у шпиталях, організовує збір коштів та активно підтримує режисера Олега Сенцова, незаконно ув'язненого в Росії.

Читайте також: КІНО ПО-ФРАНЦУЗЬКИ: П'ЯТЬ ФІЛЬМІВ З ЖАНОМ ДЮЖАРДЕНОМ

Кіра Муратова

Ада Роговцева фото

Ада Роговцева, фото джерело: vokrug.tv

Геніальний, не до кінця оцінений та зрозумілий режисер – ось хто для мене Кіра Муратова. Це жінка непростої та незвичайної долі, про яку вона максимально інтимно розповідає чи не в кожному зі своїх нечисленних фільмів, хоча працювати у кіно вона почала 60 років тому. Тим не менш, кожна з її картин змінювала сприйняття глядача і продовжує робити це досі.

Кіра Муратова була тим людиною, хто відкрито без прикрас говорив про ті питання, які багатьом хотілося б замовкнути, показувала непривабливість людського життя, але при цьому ніколи не судила своїх героїв. Про її життя та творчість так і напрошується документальний фільм, але сама Кіра Георгіївна протестувала проти такої пам'яті про себе. Вона говорила, що єдине, чого вона хоче, так щоб від неї залишилися тільки фільми. І вони справді продовжують жити поза часом, ставши окремим жанром із власною кіномовою.

Наразі складно застати плівки з фільмами Кіри Муратової в архівах «Центру Довженка», оскільки практично завжди вони подорожують на фестивалі, спецпокази та ретроспективи. Цю маленьку, але неймовірну сильну жінку ми пам'ятатимемо ще дуже довго. І я рада, що я мала можливість не просто жити одночасно з легендою, а й поспілкуватися особисто в ті рази, коли Кіра Георгіївна приїжджала на Одеський кінофестиваль.

Анна Стен

Анна Стен фото

Анна Стен, фото джерело: Ruspekh.ru

Популярність Анни Стен наприкінці 20-х була порівнянна хіба що з популярністю Віри Холодної. На жаль, зараз мало хто пам'ятає це ім'я акторки, адже вона встигла побувати зіркою трьох кінематографів світу: радянського, німецького та американського. А після еміграції ім'я Анни Стен було заборонено в СРСР. Актрисі випало жити у дуже складний період. Тоді кіно як окремий жанр ще сформувалося остаточно. Крім того, Ганна Фесак, яка потім за порадою батька взяла псевдонім Стен, застала війну, пізнала поневіряння, змінила кілька країн.

Здавалося б, коли вона познайомилася з кіномагнатом Семюелем Голдвіном, життя змінилося на краще. Він запросив Ганну до Голлівуду, збирався зробити з неї нову Грету Гарбо, але фільми за участю Стен не мали приголомшливого успіху. Незабаром Голдвін припинив співпрацю з актрисою і її слава почала потроху згасати. До речі, Ганна одна з небагатьох голлівудських акторок, яка ніколи не приховувала свого походження і в усіх інтерв'ю гордо заявляла, що вона є з Києва.

Якщо хочете дізнатися більше про історію життя Анни Стен, дивіться випуск «Легенди світового кіно» з телеканалу Культура:

Це далеко не повний перелік. Його можна продовжувати нескінченно довго. Але окремо згадаю сучасниць, без яких не представляю українське кіно: Катерина Молчанова, Тоня Ноябрьова, Марися Нікітюк, Марина Степанська, Катерина Горностай, Марина Врода, Ірма Вітовська та інші.

Статті на тему