UA
RU

6 причин відвідати виставку “Польоти уві сні та наяву”

Редагувати переклад
Минулого року у Довженку-Центрі відкрився Музей кіно, який тепер регулярно проводитиме мультимедійні виставки. 17 грудня там відкриється виставка за мотивами культового фільму 1980-х років “Польоти уві сні та наяву”.

Польоти уві сні та наяву

Напроти готелю “Мир” на Голосіївській виситься 7-поверхова будівля Довженка-Центру. Це найбільший кіноархів та фільмофонд України, який за останні два роки став потужним культурним майданчиком.

Тепер тут не тільки зберігають та реставрують плівкові фільми, а й проводять кінопокази, серед іншого і німих фільмів у супроводі сучасної музики Одеського кінофестивалю та Фестиваль Бориса Віана VianFest) та театральні вистави.

Шість причин, чому її варто відвідати:

Роман Балаян – легендарна фігура в українському кінематографі. Учень Сергія Параджанова, режисер 15 фільмів, сценарист 7 стрічок і продюсер ще двох. Номінант на Золотого ведмедя Берліналі (за фільм “Бірюк” (1978) та Золотого лева Венеції (“Бережи мене, мій талісман” (1986), цьогоріч Балаян отримав на Одеському кінофестивалі Золотого Дюка за внесок у кіномистецтва).

Роман Балаян

Читайте також: ПРО ЩО ЖІНКА МОВЧИТИ: ДАНА ПАВЛИЧКО, ВИДАВЧИНЯ

Найцікавіше те, що вона була знята київською Кіностудією імені Олександра Довженко не менш зірковою від акторського складу знімальною командою. Окрім Балаяна над “Польотами” працювали оператор Вілен Калюта, що зняв оскароносний фільм «Утомлені сонцем» (1995) та піонер електронної музики у кіно Вадим Храпачов.

Виставка досліджує історію та смисли фільму “Польоти уві сні та наяву”, а також контекст та епоху в яких він був створений. Проникнутися атмосферою, в якій створювався фільм, допоможуть фрагменти документальних та художніх фільмів, знятих у Києві у 1970–1980-х роках, фотороботи класиків документальної фотографії Олександра Ранчукова та Бориса Градова, .

“Польоти уві сні та наяву” (1984) – найпопулярніша стрічка Романа Балаяна з топовими зірками радянського кіно – Людмилою Гурченко, Олегом Янковським, Олегом Меньшиковим та іншими. Це історія Сергія Макарова (Янковський), який переживає кризу середнього віку. Напередодні свого 40-річчя він підбиває підсумки життя та розуміє, що йому вже нічого не приносити задоволення — ані дружина, ані коханка, ані робота, ані друзі.

Після виходу в прокат у 1983 році фільм одразу став культовим, бо насправді “Польоти” не тільки про кризу особистості чоловіка. Він трохи більший. Балаяну вдалося зняти маніфест тогочасної інтелігенції, фільм, який запам'ятався як точний портрет епохи “брєжневського застою”.

Олег Янковський

Читайте також: АРГУМЕНТ: СЕРГІЙ МАРТИНЮК, ЛІДЕР РОК-ГУРТУ «ФІОЛЕТ», письменник

Сучасне бачення персонажа, створеного Романом Балаяном на екрані, відображено у фотографіях Олени Сапонової та Ольги Степаньян. Створені спеціально для виставки інсталяції художника Антона Логова не лише акцентують ключові символи фільму, а й передають психологічні стани, через які проходитиме головний герой фільму Балаянаю

Куратор виставки Андрій Алфьоров – кінокритик член Міжнародної асоціації кінопреси (FIPRESCI). Алфьоров – телеведучий, був головою кіноредакції 1+1 Media, автором та провідним програми “Підпільна імперія” на 1+1 та кінооглядачем “Шоу Савіка Шустера”. Зараз є автором і провідним шоу “Кінематограф про мене” у Fedoriv HUB. Андрій Алфьоров разом із Павлом Гудімовим є творцем великого мультимедійного проекту “Тіні забутих предків. Виставка” у Мистецькому Арсеналі.

Фото надані перс-службою

ПОЛЬОТИ УВІ СНІ ТА НАЯВУ. ВИСТАВКА триватиме з 17 грудня 2020 року до 7 березня 2021 року в Музеї кіно Довженка-Центру (Васильківська, 1).

Годинники роботи шукайте на сайті та сторінці Довженка-Центру у Facebook.

Виставку створено за підтримки Українського Культурного Фонду.

Статті на тему