UA
RU

Small Talk: художниця ZINAIDA, авторка проекту «ТЕМНИЙ РАЙ»

Редагувати переклад
Унікальна онлайн-виставка про життя Чорнобильського Полісся «ТЕМНИЙ РАЙ» триває на сайті Національного центру «Український дім». Авторка та кураторка проекту «Чорнобильське Полісся. Темний рай»— художниця, культурна діячка ЗІНАЇДА розповіла про проект та його створення Marie Claire Ukraine.

Зінаїда Ліхачова

Розкажіть чому варто приділити увагу онлайн проекту?

Тема Чорнобиля із його територіями, історичною та культурною цінністю близька насамперед нам, українцям, зокрема киянам. Виставка надасть можливість доторкнутися до життя цього краю. Чорнобильське Полісся — унікальна територія, протягом останніх 36 років після його спустошення та руйнації, спричинених аварією на ЧАЕС, вона була зачинена для життя та дослідження, але життя там продовжувало існування…

Як виникла ідея його створення?

Тема пізнання Чорнобильського Полісся зародилася під час подорожей до Чорнобиля, відвідування самоселів, тутешні люди добре пам'ятають традиції та глибоко укорінені зі своєю землею. За кілька років експедицій та завдяки вивченню матеріалів, у нас зібралося достатньо життєдайної інформації. Тому я вирішила зробити виставку "Темний Рай" не про трагедію, а про життя.

ЗІНАЇДА

ZINAIDA 1

ZINAIDA 3

ZINAIDA 2

Про Чорнобиль уже не мало сказано, чим керувалися ви, беручись за тему? Та, на вашу думку, що вам удалося привнести?

Багато інформації в контексті трагедії на ЧАЕС та радіації, а нами зібрані матеріали саме про життя та культуру цього краю: архітектуру, орнаменты, вишивку, живопис, природу, традиції бортництва, а також фотографії, відео та аудіозаписи розмов місцевих жителів.

Виставка «ТЕМНИЙ РАЙ» — прикмета, нагадування очевидних, простих та зрозумілих кожному емоцій та промов.

Сьогодні ми маємо можливість зберегти і дослідити Чорнобильське Полісся — мікросвіт, який наочно демонструє перемогу здорового глузду над тенденціями сучасного світу, серед яких: надмірне споживацтво, неощадливе використання природних ресурсів, байдужість до кліматичних змін, небажання людей зберігати пам'ять про своє коріння.

Оберігаючи природу Полісся, допомагаючи жителям Чорнобиля, ми можемо сприяти не тільки збереженню та відновленню краю, архівації, переосмисленню та презентації традицій його мешканців художніми засобами у виставкових та музейних просторах України, а й демонстрації міжнародної спільноти прикладу раціонального споживання людьми природних ресурсів.

Укорінені

«Укорінені», ZINAIDA

темний рай 3

«Нарцисі», Ігор Руденя

темний рай 4

«Квіти Чорнобиля», Юрій Соломко

темний рай 5

«Традиції Дикої Природи», ZINAIDA

темний рай 28

Проект «Спогад». Над інсталяцією працювали Віталій Татарчук, Вальдемарт Клюзко, Наталка Лещенко, Владислав Цуман.

Якось письменник Габрієль Гарсія Маркес пожартував, що написав «Сто років самотності», аби привернути увагу до «Полковника ніхто не пише». Якби ви могли розподілити з цієї позиції про ваші проекти?

Настав час, коли у більшості населення планети неймовірно швидко руйнуються мрії, стереотипи, джерела енергії, змінюються життєві орієнтири, цінності та плани на майбутнє. Події останніх десятиліть сприяли спотворенню фундаментальних знань та історичному досвіду, що завжди допомагали людству в дослідженні давніх традицій у прагненні до збереження балансу з природою. Територія Чорнобиля є належним прикладом.

Фото надала прес-служба

Читайте також: НІЩО НЕ ЗАБУТО: ФІЛЬМИ ТА СЕРІАЛИ ПРО ЧОРНОБИЛЬ

Статті на тему