UA
RU

Б'є – значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин із кіно 

Редагувати переклад
Сценарії, які щоразу, повторюються - і на екрані, і в реальному житті. 

Складно повірити в те, що навіть сучасні міленіалі багато разів, дорослішаючи, чули фрази про те, що якщо чоловік б'є, то він безперечно любить свою жінку. Як і якщо її ревнує. Коли вирішує за неї, навіть найдрібніші побутові моменти, то не контролює, а лише показує, як буде краще. Коли один із партнерів не готовий до таких серйозних рішень, як, наприклад, народження дитини, то "неугодний" просто не розуміє "сенсу життя".  

Терпіти, підлаштовуватися, викручуватися, вловлювати найменшу зміну настрою і завжди і в усьому потурати, погоджуватися і брати участь “жертви” – у 2021 році подібна поведінка не норма, але в деяких випадках – жорстока реальність. 

Декілька днів тому під стінами Офісу президента зібралося кілька сотень жінок, які виступали за ратифікацію Стамбульської конвенції, обіцяної нам ще рік тому. "Хочеться простого жіночого - не померти від насильства" - чи так багато нам потрібно для щастя? 

Сьогодні ми зібрали для вас 7 сучасних кіно- та телеісторій, в яких аб'юзерами (ментальними, економічними чи фізичними) часом виступають не тільки чоловіки, а жертви непомітно або цілком усвідомлено раптом починають поводитися як тирани. 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 1

"Зникла" 

Мабуть, це один із найцікавіших фільмів з нашої добірки з погляду того, як “ненадійний оповідач” може перекрутити історію до невпізнання. Режисер хоче нас змусити повірити в те, що Емі у виконанні Розамунд Пайк — жертва, а її ґвалтівник (у ментальному і часом фізичному плані) Ніколас — тиран. Втім, все виявляється не так просто, як виглядає на перший погляд, а сюжет лише доводить, що жінки можуть виявитися найзатятішими аб'юзерами, якщо поставлять перед собою відповідну мету. 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 2

"Великі очі" 

Історія двох художників — приклад психологічного аб'юзу, де контроль переходить у всі аспекти життя, не дозволяючи жертві не тільки дихати на повні груди, а й робити хоч щось так, як їй самій хочеться. Для 1950-х подібний сценарій багато в чому був нормою, але через 70 років “привласнення” заслуг інших та заборони працювати – поширений маневр для контролю. 

Читай також: Біллі Айліш показала тату через рік, як вона поклялася ніколи їх не демонструвати 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 3

"Тоня проти всіх" 

Блискуча Марго Роббі в успішному байопіку про фігуристку Тоню Хардінг розкривається в образі дівчини, яка не знає іншої норми, як контролюючі стосунки. Ця історія має стати “дзвіночком” для всіх батьків, які аж надто опікуються своїми дітьми. У дорослому віці дитина, яка звикла до підпорядкування та приниження, підсвідомо шукатиме схожих стосунків, але вже зі своїм сексуальним партнером. 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 4

"Велика маленька брехня" 

Герої Ніколь Кідман та Олександра Скарсгарда демонструють, як аб'юз може перерости в щось нездорове, але прийняте за норму обома партнерами, якщо їм близька філософія “темної сексуальності”. Ігри в ліжку - вибір кожної дорослої людини, але все, що відбувається поза межами спальні, має чітко регулюватися здоровими стосунками. 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 5

"Людина невидимка" 

Свіжий фільм із чудовою Елізабет Мосс у головній ролі розповідає історію про найжахливіший тип аб'юзивних стосунків. Страх і жорстокість, у яких доводиться жити жертві, іноді не закінчуються разом із розлученням, обмежувальними заходами чи навіть смертю. Насильник отримує справжнє задоволення від "переслідування", приниження. Він готовий на все, щоб жертва відчувала, що вона не має іншого вибору, як тільки підкоритися. 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 6

"Дівчина в поїзді" 

Головна героїня історії – алкоголічка Рейчел, яка втратила саму себе у минулих стосунках. Ми віримо тому, що розповідає персонаж Емілі Блант, але зрештою розуміємо, що аб'юзер може не тільки зробити життя жертви нестерпним, а й перекроїти її єство наново. Пригнічена особистість забуває про те, якою вона була до зустрічі з тираном, і вже не бачить можливості повернутися додому — до себе справжньої. 

Б'є - значить любить: 7 прикладів аб'юзивних відносин з кіно -Фото 7

"Жорстоке літо" 

Мало хто чув про цей підлітковий серіал в Україні, але він потрапив у поле нашого зору саме завдяки пронизливому точному опису того, як проходять усі стадії аб'юзу. Милий чоловік хоче вберегти жінку від усіх бід, тримає її вдома, забороняє зустрічатися з друзями, мати власні межі і, нарешті, "приручає" безневинну жертву. Наступного разу, коли ваш партнер скаже вам про неналежне вбрання, згадайте, що аб'юз починається не з рукоприкладства, а з “червоних прапорців” обмеження, які потрібно вміти вловлювати. 

 

Статті на тему