UA
  RU

  Чоловік казати: Мирослав Лаюк, співає та автор поетичних книжок «Осоті!» і «Метрофобія»

  Редагувати переклад
  Про чоловіче сьогодні говоримо з поетом Мирославом Лаюком. Мирослав — автор поетичних книжок та романів, серед яких найновіший «Залізна вода» – про Лесю Українку, чиє 150-річчя відзначається цьогоріч». В 2019 був куратором поетичної програми на Міжнародному BookForum, а в 2018 році впорядкована ним «Антологія молодої української поезії ІІІ тисячоліття» була нагороджена як найкраща книжка форуму в номінації «Поезія». 18-го вересня разом з іншими молодими поетами та поетами він читатиме вірші “витісненого покоління” в рамках 28 Міжнародного BookForum.

  Чоловік казати: Мирослав Лаюк, співає та автор поетичних книжок «Осоті!» і «Метрофобія»-Фото 1


   Яким має бути «справжній чоловік»?

  Яким забажає, ми — демократична країна. Якби виховував сина, то, передусім би, хотів, щоб він був добрим і щасливим людиною. Також я спробував би переконати його, що варто стати фізично і психологічно сильним, не бути дрібничним, легко приймати як поразки, так і победи, а також не робити тату.


  Які життєві уроки дали вам батьки?

  Коли я написав про це вірш, там йшлося про найголовніше, чого навчивши батько: перед тим, як нанести крем на взуття, його треба спочатку очистити від бруду. Така метафора. Мати ж завжди каже, що в житті треба багато що вміти. Тому для мене не є проблемою ані встановити замок на двері, ані написати сценарій фільму чи радіопрограми, ані спекти торт «п'яна вишня», ані затанцювати танго.

  У вас був поворотний момент, після якого можна ділити життя на «до» та «після»?


  Після придбання електронної книжки я не беру у подорож більше ніж одну сумку.

  Що найбільше вас драйвити: у житті, роботі, стосунках, літературі?

  Коли старі й, нібито, досконало вивчені речі відкриваються по-новому і ще здатні мене дивувати. Коли бачиш, що ти зробив з нічого щось, і це щось – не будь що.  Які три книжки ви порадите прочитати прямо зараз кожному чоловікові?

  "Гордість і упередження", "Джейн Ейр", "Грозовий перевал".


  Яких героїв сучасної української літератури можна назвати справжніми чоловіками та чому?

  Зважаючи на мій перший відповідь, досить багатьох. Цікаві чоловічі персонажі у Подерв'янського, бо вони мають коротке пояснення на складні речі.

  Як вам здається, чи ви вже знайшли собі?


  Надіюсь, що і не знайду. Коли припиняється пошук, припиняється рух, стає нудно — і ти не створюєш нічого вартісного. Свою “письменницьку кар'єру” я міг би завершити виробником карпатських полонинських сирів або доглядачем маяка на якомусь шотландському острові. Чи режисером реаліті-шоу на Марсі або більш віддалених планетах.

  Чоловік казати: Мирослав Лаюк, співає та автор поетичних книжок «Осоті!» і «Метрофобія»-Фото 2

  Якими критеріями ви вимірюєте успіх?

  Успіх - це коли не турбуєшся про успіх.

  Як виглядає ваш стандартний день?

  Іноді просто 18 годин безперестанку пишу. Та зазвичай пізно встаю, п'ю одну каву, потім іншу, граю у шахи з баристою з кав'ярні. Мені доводиться багато пересуватися, адже улюблені круасани продають на Подолі, а баскський сирник — аж на Палаці спорту. Дорогою пишу, просто у транспорті — я навчився — читаю, думаю, перевіряю студентські роботи (бо викладаю у Київо-Могилянській академії). Сідаю десь у місце з вайфаєм, щоб глянути поєдинок за участю Еліни Світоліної або Марті Костюк, плаваю в басейні, відповідаю на робочі питання, проглядаю фото локацій для зйомок, варю грибну юшку, розвантажую камаз із ґрунтом вихідних не маю вже багато років і мати не хочу.

  Які якості партнера для вас є важливими?

  Граційність, мудрість, поблажливість і любов до мене.

  Яка людина ніколи не буде поруч з вами?

  Надто багато пунктів, не буду перевтомлювати верстальників цього матеріалу довгим списком. Головне — передусім цьому людині треба витримати мене.

  Читайте також: Чоловік казати: Роман Забуга, фронтмен «Громадянин Топінамбур»

  Від чого вам було б найскладніше відмовитися?

  Ні від чого не хочу відмовлятися.

  Яка книжка зараз у вас на прикраватній тумбочці та чому саме вона?

  На тумбі у мене тільки кілька порожніх бокалів. Проте читаю зараз "Божественну комедію" Данте. Я перечитаю тепер класику, бо вона мені дає відчуття як спілкування з давніми друзями. Софокл, Шекспір, Рабле — мої теперішні товариші.

  Статті на тему