UA
RU

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем

Редагувати переклад

Проблема сортування мусора для більшості цивілізованих країн — це зовсім не проблема, а звичайна, нормована реальність, у якій люди знають, що турбуватися про світ і довкілля винен кожен. «Україна без мусора» — соціальний та неймовірно важливий стартап усвідомленої команди Євгенії Аратовської, яка першою в Україні відкрила громадську станцію сортування мусора. В інтерв'ю Marie Claire Євгенія розповіла про майбутнє ініціативи, а також нагальні завдання, які потрібно виконувати вже сьогодні.

Євгенія, чи проводили ви будь-які дослідження на тему екології в межах України?

Ми не соціологи, тому подібних досліджень не робили. І взагалі ставимося до офіційних опитувань доволі скептично, бо вони можуть показувати загальний рівень освіченості населення, але це зовсім ще не говорити про реальні дії у сортуванні. Ми знаємо, що сьогодні свідомо і регулярно сортують свої відходи не більше ніж 20% населення України. Песимістично це 3-5%.

Орієнтиром, на який варто звернути увагу, ми вважаємо опитування TNS KANTAR за 2019 рік – «Екологічна свідомість українців».

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Чому ви вирішили зосередити свою увагу на проблемі сортування мусора?

Це була невипадкова випадковість. Мені з дитинства подобається досліджувати світ Природи, тому бачити, як ця беззахисна краса руйнується сміттям, було завжди важко. Особливо, коли спостерігаєш пластик на узбережжі Чорного моря, яке я пам'ятаю зі свого детства не позичено чистим. Питання відходів для мене — про боротьбу за красу та добро і про охорону особистого джерела енергії та натхнення. Бо я відновлюю сили у чистому довкіллі. І якщо його не буде, мені буде важко і фізично, і психологічно. І неважливо, йдеться про чисті вулиці чи чисті Карпатські гори. Коли бачиш навколо себе сміття — це дратує, а неспроможність прибрати величезні купи звалищ засмучує і викликає відчуття несправедливості. Так втрачається радість усередині. А як можна жити без цього відчуття? Хіба що існувати. Я борюся за те, щоб кожний людина в Україні могла відчувати радість від спостереження чистої та незайнятої Природи.

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Чи надихалися ви схожими закордонними ініціативами на етапі старту вашого стартапу?

Так, я багато досліджувала — дивилася тематичні проекти за кордоном, у країнах СНД та в Україні. Деякі з них ми навіть повторили на 90% - як Майстер Добрих справ і NO WASTE Recycling Station. Звичайно, в Україні, на відміну від інших, особливо розвинених країн, створювати такі проекти було важче. Бракує фінансування та законодавчої бази. Але з огляду на загальний патерналізм і «зраду», я подумала, що варто боротися за існування більш відповідальних проектів навіть усупереч адекватним законам економіки, бо якщо їх не робити, то будуть тільки звалища. Наша діяльність розширила уявлення багатьох людей про відходи: ми довели, що більш відповідальні моделі поводження зі сміттям, такі як роздільний збір — теж можуть існувати. У це просто ніхто не вірив.

Євгенія, як на вашу думку, чи приділяє уряд України достатньо уваги проблемі?

Сьогодні можу впевнено сказати, що тема відходів у ТОП пріоритетах. Але законодавчі зміни не відбуваються так швидко, як би нам хотілося, бо є різні погляди та інтереси стейкхолдерів на реформу, що призводить до великої кількості перемовин та дискусій. Абсолютно задовільнити кожного гравця сміттєвого ринку не виходити, і потрібно багато модерації процесу перемовин, щоб зосереджувати увагу учасників не на особистих цілях, а на громадських — а це захист здоров'я людей, захист природних ресурсів — ґрунтів, води, повітря. Такі громадські інтереси мають бути в пріоритеті, ними не можна нехтувати заради грошей і прибутків.

Що вам уже вдалося зробити в межах стартапу, а які ідеї залишилися ще не реалізованими? 

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Ми майже в пітьмі нащупали правильний шлях до людини, до свого споживача і зараз нашим завданням є удосконалити інфраструктуру сортування, зробити її більш доступною та близькою для охочих сортувати. Ідей нам хватити років на 20 точно, вони всі цікаві, інноваційні, часто нові не тільки для України, а й для всього світу.

6 років ми вибудовували довіру в суспільстві та допомагали нашим фанатам легко розуміти сміттєву тему, щоб вільно дискутувати за потреби на теми економіки, культури та законодавства. Така знаність дуже вплинула на місцеву владу, і тепер депутатам не комільфо говорити, що українці не здатні сортувати. Тобто вже не вийде вигадувати неіснуючі причини, чому сміттєва реформа не рухається. За умов такої лояльністі ми перетворилися на LOVEMARK бренд — УБС.

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Читай також: SHE. HER. HEROISM.

Скільки години, на вашу думку, потрібно для того, щоб Україна повністю змогла вирішити проблему правильної утилізації сміття?

Тяжко сказати, бо ми навіть не розпочали цей шлях — досі не прийнятий рамковий закон про управління відходами, що стане основою сміттєвої реформи на найближчі 20 років.

За досвідом європейських країн, можу сказати, що роздільний збір у Австрії розпочався 60 років тому, у Швеції ще раніше. Але Польща, після приєднання до ЄС вже за 10 років наблизилася до загальних показників зі рівнем сортування. Отже, все залежить від наполегливості, правильної комунікації з населенням та доступної інфраструктури.

Які глобальні цілі ви ставите перед собою?

ТОП ціль в Україні — зупинити модель поховання, коли свалки просто не потрібні. Бо для відходів існують кращі альтернативи — переробка, утилізація та компостування.

Глобально — поширити свою модель станцій на інші країни, які потребують кращого та більш клієнтоорієнтованого сортування. 

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Які є варінти переробки мусора у межах української реальності?

Якщо говорити про варіанти поводження зі сміттям, то людство їх вигадало небагато. Почну з найгіршої практики:

  1. Поховання мусора. 

Коли відходи скидають просто на землю — колишні поля, яри. Така практика призводить до загрязнення ґрунтів та підземних вод. А через те, що свалки горять (від метану, що утворюється внаслідок розкладання харчових та рослинних відходів), загрязнюється і повітря.

Таких звалищ – офіційних та неофіційних – в Україні близько 30 000.

2. Переробка на заводах. 

Це майже те саме, що звалища, тільки несортовані змішані відходи відправляють на завод, де їх обробляють. Там з органіки добують метан і електрику, а решту відходів висушують, завдяки чому вона стає альтернативним горючим (яке можна використовувати замість вугілля чи газу, за умови наявності фільтрів викидів — на цементних, металургійних та сміттєспалювальних заводах).

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

 

Таких заводів в Україні немає, бо вартість такої технології набагато вища за існуючі низькі ціни на поховання (для порівняння це приблизно 80:7).

3. Сміттєспалювальні заводи.

Спалюють на таких заводах неліквідні відходи, для яких немає наявних технологій переробки та які мають здатність горіти. Часто це деякі види пластику та пластикових пакувань, вироби з деревини, текстильні відходи, меблі тощо.

Читай також: Бренд UDANA випустив капсульну колекцію. Ідеальний дроп для подорожей чи спекотних днів у місті

Наразі є один завод в Україні – київське підприємство “Енергія”. Вартість спалення тонни відходів на сучасних та безпечних заводах надзвичайно висока. Знову ж таки, через низьку вартість захоронення такі технології не розвиваються. І існуючий завод загрязнює повітря і лише створює ще більшу опасність для здоров'я людей, ніж усуває проблему зі мусором.

4. Переробка.

Це коли на завод відправляють ретельно відсортоване вторинне сировину, наприклад, тільки РЕТ-пляшки прозрачного кольору, кришечки або папір А4.

Заводи приймають такі цінні вторинні відходи фурами, вагонами від 20 тонн і більше. Потужність заводів — від 1 до 50 000 тонн і більше вторинні ресурси на місяць. Саме тому так важливо, щоб сортування було масовим явищем, адже щоб зібрати тонну РЕТ-пляшок, треба відсортувати 100 тисяч пляшок (щоб зібрати лише тонну за місяць, сортувати кожного дня мають щонайменше 5 000 людей).

Заводів переробки в Україні величезна кількість — більше 100. Це картонно-паперові фабрики, скляні заводи, металургійні. Найбільше підприємств із переробки пластику, адже вартість обладнання в цій галузі не є непідйомною для малого та середнього бізнесу.

Коли чиновники кажуть, що в Україні немає переробних заводів, вони зазвичай плутають поняття і не відрізняють сміттєпереробні заводи від переробних, але між ними велика різниця.

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

5. Компостування.

Це технологія обробки харчових (або органічних) та зелених відходів. За даними Мінрегіону, у смітниках українців 50% займає саме ця група відходів. Органіку не можна викидати на смітник і захоронювати через її здатність перетворюватися на вибухонебезпечний газ метан. Органіка розкладається в пакетах під навалою інших пакетів, і в кулях свалки утворюються цілі метанові прошарки, наче газосховище. Літом ці кулі вибухають і пластиковий мусор починає горіти і тліти, випускаючи у повітря тонни загрязнювальних, токсичних канцерогенних сполук.

Через цю властивість органіки її поховання в Європі заборонено, мешканці сортують її окремо від інших відходів.

Поки є одна єдина станція компостування у Львові, пілотний проект на кілька районів триває у Києві.

Якими досягненнями вже може похизуватися стартап Україна без сміття? 

Перш за все ми виграли комунікаційно. Провели гарну роботу як піарники проблеми мусора. Сьогодні мало хто не знає про УБС і про необхідність розділяти відходи.
Також ми дали старт неочікуваній інновації — відкрили громадську сортувальну станцію, яка успішно працює вже 5 років.

Ми першими запустили сортувальні сервіси — Пластик Поштою, УБС Кур'єр, Досортування, Сортування на подіях, Спалювання (утилізація неліквідів) тощо. Люди в будь-якому місті України разом з нами мають змогу сортувати впевнено та відповідально.

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Ми стали адвокатами змін, проводимо адвокаційні кампанії з депутатами, міністерствами та ведомствами, надаємо правильне трактування поправок до законодавчих документів, зупиняємо маніпуляційні PR-кампанії лобістів, які не зацікавлені у реформі, а лише прагнуть збагачуватися за рахунок життя українців.

Ми стали LOVEMARK у дуже непопулярній сфері. Зробили її цивілізованою та привабливою. Мусор більше не викликає незручності і ніяковості.

Чому переможуть сміттєві інновації і ми віримо в стартап, який спасе людство від екологічних проблем.

Як гадаєте, що потрібно робити для того, щоб люди серйозніше ставилися до проблеми сортування сміття?

Найперше — це усвідомлення кожним, що сміття забирає у людини комфортний рівень життя. Впливає на здоров'я, змушує депресувати, робить ризикованим здорову вагітність і народження повноцінної дитини. Коли всі зрозуміють, що рятувати довкілля від сміття так само важливо, як рятувати собі від невиліковних хвороб, тоді рука, яка хоче викинути пластикову пляшку в мусорник, зупинитися. З'явиться усвідомлення, що цей пляшок може опинитися в природі, він не буде перероблений, якщо його не сортувати. Цей пляшок буде горіти влітку, і що містяться в диму супертоксиканти можуть потрапити у легені і призвести до ускладнень і погіршення якості життя такого людини.

Це головне. Мотивація, яка веде до дії, без виправдань.

 

Статті на тему