UA
RU

Що потрібно знати про психотерапію: Розповідає експерт

Редагувати переклад

Ми поговорили з Катей Ліщенко — психологом і психотерапевтом, а також ведучою психотерапевтичних груп, і запитали її про найважливіші питання, які хвилюють кожну людину, яка вирішила звернутися за психологічною допомогою.

Катя Ліщенко

Катя Ліщенко

Як знайти свого психотерапевта та спілкуватися з ним?

Є різні способи! Комусь важливі рекомендації, хто шукає сам в інтернеті, спираючись на свій погляд. Ні, не правильного способу! У кожного свій шлях у психотерапію та цей шлях заснований на бажанні людини щось змінити у своєму житті, на пошуку методу вирішення проблем, на крику про допомогу!

На що звертати увагу на першу сесію у психотерапевта?

На свої відчуття поряд із фахівцем. Важливо, щоб візуальна "картинка" була допустимою для вас. Але не обов'язково, що це буде зрозуміло і процес терапії чи психотерапевт вразить першої зустрічі. Треба дати час собі та спеціалісту.

Що робити на першій зустрічі тим, чиї проблеми охоплюють місяці, роки чи, можливо, все дитинство чи шлюб?

Перша зустріч – це знайомство. І вона проходить завжди по-різному, хтось довго йшов і описує своє життя більш об'ємно, комусь зараз боляче чи незвично в якійсь темі і йому хочеться розпочати знайомство з вузького запиту. І в будь-якому випадку потрібні мінімум 7-10 зустрічей, щоб сказати, що терапевт знайомий із клієнтом.

Як розслабитися та підготуватися до першого візиту тим, хто давно потребує допомоги, але боїться піти на терапію?

Ризикнути. Гірше не буде, а ось що стане кращим – шансів багато!

Як ви вважаєте, яка найголовніша помилка про психотерапію?

Найголовніша помилка про психотерапію – переконання, що відповідальність за зміни в моєму житті належить терапевту, а це не так. Психотерапевт повинен бути компетентним, освіченим, ходити на супервізію та терапію, дотримуватися етичного кодексу, а решта це зусилля та відповідальність клієнта.

Скільки триває сеанс психотерапії? Чи достатньо цього часу клієнту та психотерапевту?

Я дотримуюсь сеттингу 50 хв. на одну зустріч. Вважається, що в цей проміжок часу засвоєння та виділення інформації є максимально можливим та ефективним. А перетравлення та засвоєння отриманого досвіду якраз відбувається між зустрічами.

Чи допоможе терапія тим, кому потрібна короткострокова допомога?

Звісно, ​​лише це називається психологічне консультування! Коли процес розгортається в рамках однієї або кількох проблем і не торкається глибинних процесів.

Чи можна радити онлайн-терапію тим, хто не має можливості очно зустрічатися?

Я дуже добре ставлюся до он-лайн консультування, сама давно практикую. Процес не менш ефективний. Це чудова можливість мобілізувати свій час. У роботі онлайн є трохи інші стратегії та вектори. Грамотний психотерапевт має враховувати цю різницю.

Чи може психотерапевт відмовитись від клієнта? Які причини зазвичай у «відмови»?

У моїй практиці це пов'язано з власними обмеженнями! Є категорії клієнтів, із якими я не працюю. З різних причин. Наприклад, я не працюю із дітьми. Можу запропонувати консультацію батькам, але дитині пораджу колегу. Найчастіше так і відбувається.

Як можна надихнути людей на візит до психотерапевта, коли близькі бачать, що людині потрібна допомога?

Це дуже творче питання. У мене були різні випадки. Подружка чи сестра дарували на день народження гроші у листівці із позначкою «на психотерапію». Хтось вражає своїм прикладом або змушує прийти близького, але все це може бути марно, якщо немає бажання самої людини.

Читайте також: Емоційна турбулентність у відносинах: 8 факторів

Статті на тему