UA
RU

Інтерв'ю з нестандартними Dakh Daughters

Редагувати переклад

З найнестандартнішою жіночою групою країни – фрик-кабаре Dakh Daughters – познайомилася старший редактор Олена Заєць.

Фото: Гліб Сологуб

Фото: Гліб Сологуб

Обідно, але факт: у нашій країні мало музичних колективів, які можуть похвалитися такою потужною експресією та енергетикою, як Dakh Daughters. Для людей, не знайомих із сучасним українським театром і звиклих, що жінки на сцені здебільшого підпадають під визначення «співаючі труси», вихід дівчат з вибіленими обличчями в дивному одязі, що відчайдушно гвалтують інструменти та свідомість глядача, може виявитися травматичним. Звичайно, я згущаю фарби, але «дочки» театру Влада Троїцького «Дах», які одинадцять років тому сформували «колектив у колективі» Dakh Daughters – явище справді неабияке.

. Насамперед я бачила групу лише при похмурому світлі в клубах диму, тому не роблю спроб когось дізнатися, коли учасниці колективу приходять на зйомку. Про час я домовляюсь з Соломією Мельник, що виконує функції та адміністратора. «Вісім чи дев'ять ранку – дуже рано для нас. Ми ж люди творчі, виступаємо допізна», – каже вона мені. Ми знаходимо компроміс – дівчата приходитимуть по черзі. Напередодні концепцію зйомки доводиться змінити – банально, але ми мріяли побачити Dakh Daughters на даху київської висотки з видом на Олімпійський стадіон, однак пізно ввечері починає лити дощ, і я дзвоню до студії, щоб забронювати зал.

.На зйомці панує метушня: комусь роблять зачіску та макіяж, хтось із дівчат уже приміряє один із смокінгів за допомогою нашого стиліста, хтось балакає по телефону, стукає по барабану або п'є чай. А я нарешті починаю їх розрізняти. Кажуть, що перше враження – найвірніше, але не наважуся стверджувати, що вгадала навіть приблизно. Тим не менш, мені здається, що Руслана Хазіпова у групі – миротворець, Соломія Мельник – організатор, Наталя Галаневич - генератор емоцій, Аня Нікітіна - Всесвітній спокій, (Наташа Зозуль) – природжений комедійний талант, який не боїться виставити себе у кумедному світлі, а Таня Гаврилюк - Секс-бомба. Ніни Гаренецької, сьомий учасниці Dakh Daughters, сьогодні немає – вона в Європі на гастролях із «Дахою Брахою».

.Самі дівчата категорично проти чітких ролей у колективі та навішування ярликів. «Давайте залишимо це для людей, нехай приходять на концерти та вигадують нам ролі, які хочуть», – каже Соломія, і на підтвердження цієї думки я чую хор голосів. «Одна з ідеологій Влада - У цьому храмі мистецтва у тебе немає ролі, ти відповідаєш за декорації, монтаж, прибирання, зустріч гостей у гардеробі. Ти людина-трансформер, універсальний солдат. Так нас виховав театр “Дах”, – найчіткіше формулює думку Руслана. Наташа уточнює: «Ні нам, ні глядачеві нецікаво, коли ти вигадав і граєш один образ. Ця дорога нікуди не веде. Мої наполегливі спроби класифікації всередині колективу зазнають краху. «Можете згадати, що ми з різних областей України, – пом'якшується Наташа. – У нас тут є Кривий Ріг, Київ, Прилуки, Львів та Запорізька область».

.Поки ми здаємо наш матеріал до друку, Dakh Daughters готуються до найзначнішої події року – міжнародного культурного фестивалю «Гогольfest», справжньої лабораторії творчих ідей, ініційованої тим самим Владом Троїцьким. «Перед фестивалем ти два тижні не їж, не спиш, ходиш, як працівник заводу, в тому самому боці, настільки тобі подобається ця справа», – зауважує Таня.

Сьогодні ми теж приміряємо на дівчат свого роду роби, тільки модні - строгі смокінги. Переодягаючись, вони бавляться один над одним, а Аня каже, що в такому вигляді дуже вже скидається на свою бабусю. «От і порадуєш бабусю», – сміюся я. У нашого фотографа Гліба, який прилетів на тиждень із Мілана, сьогодні день народження. І поки його немає у студії, я повідомляю про це колектив. Артистки жодної секунди не сумніваються, як саме його привітати. І коли раптово в процесі зйомки шість жіночих голосів, як по команді (що в невеликій залі звучить просто оглушливо), заводять «Багато літа» словами це не передати. Не передати навіть за допомогою відео, яке записую на телефон. Приголомшений іменинник не відразу приходить до тями, та й решта знімальна команда теж. На наших очах дівчата перетворюються на єдиний сильний організм. Пізніше Руслана каже: «Багато хто пише, що Dakh Daughters – як одна жінка, велика, добра, тепла, ніжна, але водночас колюча». Що ж, правда.

Багато хто пише, що Dakh Daughters - як одна жінка, велика, добра, тепла, ніжна, але водночас колюча

Збірний образ української жінки розшифровує Соломія: «Це дуже сильний персонаж Жінки завжди були хранительками вогнища – чоловік на війні, дванадцять дітей та старі батьки у домі, а у них стільки кохання, енергії та сил, щоб це все утримувати. Та й зараз нічого не змінилося, подивіться на українок: як вони можуть самостійно вирішувати всі проблеми. Але треба віддати належне, чоловіки у нас теж є – зараз вони на війні». Потрясіння, що сталися в країні, торкнулися і творчих людей. «Нас це також стосується, — констатує факт Соломія. — Ми не є людьми мистецтва, які абстрагуються і лише розважають людей. Ми – громадяни цієї країни, і ми хочемо через мистецтво людей підтримати, сказати їм, що ми переживаємо».

.Поведінка Dakh Daughters на сцені іноді схоже на хаос. Але хаос цей контрольований. «Це збоку виглядає абсолютною свободою, – каже Аня. – У кожного з нас жорсткі рамки стосовно себе, прояву себе в колективі». Соломія розвиває тему: "Свобода - це коли слово "ні" ти використовуєш як "так", навпаки". Тобто, по суті, граючи, від обмежень вони відштовхуються, знаходячи нові шляхи та форми висловлювання. Адже часто новому супроводжує страх. «Це добре, коли воно є, – вважає Таня. – Страх можна використовувати як позитивну енергію, як трамплін, що позбавляє затискачів, які не дозволяють рухатися далі у потрібному напрямку».

. До речі, всі учасниці Dakh Daughters не замикаються на грі в колективі: список їхніх колаборацій дуже довгий. Здебільшого вони відбуваються, знову ж таки, під дахом «Даха», про який дівчата говорять з обожнюванням та виключно як про сім'ю. Деякі мої друзі після концерту Dakh Daughters скаржаться на «вогкість» та незавершеність номерів. Руслана припускає, що таким людям просто чогось не вистачає в собі, і дає пораду бути відкритими до світу, якнайбільше брати і віддавати. Аня и Таня згадують про українські реалії, відсутність фінансування та «вилізаних» співаків під фонограму. "Ти на сцені - як голий на танку", - сміється Аня, яка фактично «склеїла» групу, одного разу запропонувавши іншим дівчатам зробити щось особливе разом, коли вони збиралися на гастролі зДахом" до Парижу. Тепер Dakh Daughters знають у всій прогресивній Україні. І, безперечно, люблять. За що? «Ми – живі люди, і наше мистецтво теж живе», – запевняє мене Таня.

.Вдруге я зустрічаюся з Dakh Daughters через тиждень після зйомки, у приміщенні театру «Дах». Я трохи спізнююся, а підходячи до будівлі, застаю дівчат, що сидять на ганку. Тут і дочка Наташі, Лукія, - З нею та її іграшковими русалочками ми познайомилися ще на зйомці (на сімох у артисток поки що двоє дітей, і скоро буде третій). Ми проходимо всередину і розсідаємося півколом. Лукія тихенько стукає на барабані, а я розглядаю фотографії, що висять на стінах. Наташа вказує на знімок літнього чоловіка, що сміється. «Це Володимир Миколайович Оглоблін, він вчив Влада режисерському мистецтву та десять останніх років життя працював тут. Колись я брала у нього інтерв'ю, і він сказав, що люди ростуть не завдяки університетам, а завдяки тим, з ким вони зустрічаються. “Дах” – це наш університет, енергетично сильне місце, де ми зустрічаємо людей та ростемо”.

Ми – громадяни цієї країни, і ми хочемо за допомогою мистецтва людей підтримати, сказати їм, що ми переживаємо

Статті на тему