UA
RU

Евакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі у Кропивницькому

Редагувати переклад

Попри війну, сигнали ”повітряної тривоги” та загрозу обстрілів у Кропивницькому відбувся 52-ий театральний фестиваль “Вересневі самоцвіти”.

Упродовж тижня на сцені Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру виступали запрошені евакуйовані колективи з Маріуполя та Харкова, а також запрошені театральні колективи з Чернігова, Вінниці, Києва. Цього року, в умовах російської агресії проти України, свято відбулося під гаслом ”Музі не мовчати”. Фестиваль пройшов без анонсів та афіш, а квитки не продавали біля касі.

Євакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі у Кропивницькому-Фото 1

Відкрила фестиваль вистави Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь) ”Крик нації” про життя та долю закатованого радянським режимом поета-диссидента Василя Стуса. Це саме той театр, що став відомим на весь світ, коли біля березня на його будівлю скинули авіабомбу. Між сотнями людей, які того дня шукали прихисток у “драмі”, були й актори, які вийшли на сцену кропивницького театру 20 вересня.

Трупа Донецького обласного драмтеатру вперше у Театрі корифеїв – і це для нас велика честь. Ми знайшли у собі сил повернутися після виїзду до Ужгорода трохи назад, до центральної частини України, де загроза обстрілів більша. Ви можете собі уявити, наскільки це було для нас психологічним бар'єром,

– розповіла керівниця обласного Донецького театру Людмила Колосович.

У рамках свята ”Вересневі самоцвіти” також було представлено спільний проект Харківського державного академічного українського драматичного театру (”Березіль”), який зараз знаходиться в евакуації, та Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру ”Хлібне перемир'я” за драмою Сергія Жад. Вистава розповідає про історію двох братів, яка відбувається влітку 2014 року в Донецьку. До речі, сам автор брав участь у створенні постановки, робивши коректуру в процесі співпраці з режиссером постановником Олександром Ковшуном. Харківський театр евакуювався з-під обстрілів 3 березня. Саме вінницькі театрали надали прихисток харків'янам і тепер вони дають свої вистави разом.

Євакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі у Кропивницькому-Фото 2

Для мене подібні фестивалі – це таке заземлення. Ми дуже вдячні тим, хто профінансував ”Вересневі самоцвіти” та організував їх. Можливо, це зараз ще більше потрібно, ніж у мирні години – і глядачам, і акторам,

– додала керівниця літературно-драматургійної частини Харківського театру Маргарита Корнющенко.

Щодо проведення цьогоріч в організаторів фестивалю були сумніви. Питання безпеки та фінансування стояли на першому плані. Проте рада сільськогосподарських підприємств Кіровоградської області, місцеві підприємці та нардепи, благодійний Фонд Батьківщини Довгих та інші меценати зголосилися фінансово підтримати участь у фестивалі театрів з інших міст, а сам захід завдяки такій підтримці, пройшов без жодної копійки з обласного бюджету. 

Читайте також: Благодійний Garage Sale vol 2.0 у Fairmont Grand Hotel Kyiv

Євакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі у Кропивницькому-Фото 3

”Підтримка української культури - це про підтримку українського духу та збереження нашої ідентичності. Коли росіяни руйнують наші міста, надважливо боротися за те, що робить нас українцями – наш культурний код, який їм ніколи не вдасться зруйнувати, – ділиться Оксана Гуляєва, директор Фонду Батьківщини Довгих ”Можемо Разом”. - Наш Фонд всі місяці війни підтримує жителів Харкова: ми відправили понад 15 тонн продуктів на Салтівку, корми тваринам у Зоопарк ”Фельдман Екопарк”, інфраструктура якого була знищена у перші дні нападу. І коли до Олеся Довгого звернулися організатори Фестивалю, ми відразу погодилися допомогти та підтримати фінансово презентацію спільного проекту Харківського та Вінницького драмтеатрів у рамках ”Вересневих самоцвітів. Дякую всім благодійникам та бізнесам, які об'єдналися у цьому заході”.

У театральному фестивалі також взяли участь Київський академічний драматичний театр на Подолі з виставою ”Сто тисяч” у постановці Віталія Малахова, Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка з виставою ”Приборкання спритні” за п'єсою Ярослава Стельмаха ”Кохання у стилі бароко”, Кіровоградський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького з постановкою ”Ціна життя” за п'єсою Карела Чапика ”Мати” та народний хореографічний ансамбль ”Світанок” із виставою-реквієм ”Тінь весни”.