UA
RU

Girl Power: Юлія Орлова, генеральний директор видавництва Vivat

Редагувати переклад

 

 

Сьогодні героїнею нашої рубрики "Girl power" стала Юлія Орлова - генеральний директор видавництва Vivat. У цій сфері Юлія більше десяти років і знає, які книги віддають перевагу українцям і як зацікавити читача. Крім того, наша героїня — не лише успішна бізнес-леді, а й мама, дружина та ідейна натхненниця великого колективу. 

 

 

Ми запитали у Юлії Орлової про головні принципи у роботі видавництва Vivat, її шляхи у великий видавничий світ, підбір співробітників, культуру читання українців та про те, як бути жінкою на керівній посаді. 

 

 

Про шлях у видавничий світ

 

 

Майже все життя я була пов'язана з книгами.

 

 

Протягом 11 років керувала власним бізнесом, видавництвом Аргумент-Принт. А шість років тому сталося злиття "Аргумент-Прінт" з фірмою "Пелікан" - так народився Vivat. Зараз наше видавництво, яке входить до ГК Factor, — одне з найбільших у країні, воно успішно працює та розвивається.

 

 

Але це зараз. А тоді, у 2013, час для запуску нового бізнесу виявився не вдалим. Створення видавництва збіглося у часі з переломними подіями нашій країні — революцією, потім війною. То справді був серйозний виклик. Тоді ми видавали більшу частину книг російською мовою, активно реалізовували їх у Донецькій області, Криму. З початком війни ці два регіони, які приносили значну частину доходів, відпали. Натомість залишилася колосальна дебеторська заборгованість наших колишніх партнерів у цих галузях. Гроші нам так і не повернули. Згодом ми зрозуміли, що про них можна просто забути.

 

 

Недооцінювати жінок – велика помилка.

 

 

Тоді нам довелося повністю трансформувати бізнес, причому у найкоротші терміни. Ми повністю змінили видавничий портфель та систему дистрибуції. Стали видавати книжки українською мовою та орієнтуватися на центральну та західну частину країни. Для всього українського бізнесу це був лихоліття. Але Vivat "виплив".

 

 

Зараз я, звичайно, стикаюся з труднощами: ідейними, кадровими, системними. Але я не сприймаю їх як проблеми, скоріше як виклики. Подолаючи їх, отримую колосальне задоволення - це мій "двигун", джерело енергії та натхнення.

 

 

Справді, вибиває з колії, мабуть, лише втрата важливих і потрібних співробітників. Вони залишають по собі порожнечу, яку дуже важко заповнити. У всіх сенсах.

 

 

Girl Power: Юлія Орлова, генеральний директор видавництва Vivat-Фото 1

 

 

Про жінок на керівних посадах

 

 

Протягом 11 років я була власником бізнесу, вже шість років є генеральним директором видавництва Vivat. У зв'язку з цим про дискримінацію або про якесь утиск моїх прав з боку колег говорити не доводиться.

 

 

Як раніше, і зараз чоловіки (партнери, конкуренти) часто недооцінюють жінок. І це чудово!

 

 

Це дає колосальну перевагу, якою особисто я активно користуюся. Я слухаю, запитую, отримую максимум корисної інформації. І використовую її в такий спосіб, що опонент згодом розуміє: жінок недооцінювати не варто.

 

 

Взагалі недооцінювати жінок — велика помилка. Адже жінка стає на стежку війни (конкурентною, зокрема) лише тоді, коли впевнена у своїй перемозі. Жінка набагато продуманіша, у голові у неї завжди є план Б, одразу кілька виграшних стратегій. Чоловік вплутується в боротьбу в будь-якому випадку, часто не прораховуючи кроки наперед. Отже, ризикує залишається позаду своєї недооціненої суперниці.

 

 

Сексизм на роботі

 

 

Те, як до тебе ставляться, залежить від того, як ти поводиться.

 

 

У цьому сенсі мені пощастило: ще в юності я здобула і засвоїла гарний урок. Я була на важливих переговорах разом із моїм колегою-чоловіком. То були дуже тривалі, важкі, стресові переговори. Я втомилася, перенервувала. Якоїсь миті у відповідь на неприємну репліку я просто вискочила з кімнати переговорів у сльозах.

 

 

Зрозуміло, я розраховувала, що колега після зустрічі потішатиме мене, але натомість він лише сказав: «Ніколи не смій плакати на переговорах Якщо взялася грати у дорослі ігри – поводься по-дорослому». Спочатку я образилася, але потім зрозуміла, що ця фраза була найкращим виявом підтримки. З того часу я жодного разу не дозволяла собі емоційних проявів на ділових заходах. У будь-якій ситуації залишаюся колегою, партнером, керівником.

 

 

Girl Power: Юлія Орлова, генеральний директор видавництва Vivat-Фото 2

 

 

Про сім'ю

 

 

Ні моєму чоловікові, ні моїй дочці вдома не потрібний директор. Тому переступаючи через поріг, граю іншу роль – роль партнера, соратника, помічника.

 

 

Для мене важливо, щоб мої близькі бачили в мені людину, яка завжди буде на їхньому боці. Ми з моєю сім'єю завжди повинні бути в одному човні. Це запорука існування міцної сім'ї.

 

 

Зрозуміло, ми можемо не згодні одне з одним, можемо сперечатися. Але у глобальному сенсі ми завжди — соратники та партнери, завжди заодно.

 

 

Про цінності та співробітників

 

 

Непрофесійні люди не можуть робити добрі книги!

 

 

Для мене є чотири ключові характеристики людини, співробітника.

 

 

Перша – залученість. Мені важливо, щоб людина була захоплена тим, що робить, важливо бачити, як горять її очі під час роботи. Тому найнеприємніша репліка, яку я тільки можу почути від свого співробітника, — це «я зроблю так, як ви скажете». Я сприймаю це як знак байдужості.

 

 

Друга найважливіша характеристика – це чесність. Вона відноситься до тих якостей, які я ціную найбільше не лише у співробітниках, а й у людях взагалі. Чесна людина не присвоюватиме собі лаври, видаючи роботу всього колективу за свою. Чесна людина завжди знайде у собі сили визнати неправоту, зізнатися у помилці. І через це легко можна переступити, хто з нас не помиляється? Через обман, нещирість переступити значно складніше.

 

 

Звідси походить третя якість, яке я ціную у підлеглих. Якщо коротко, це дотримання принципу "бути а не здаватися". Знаєте, я навіть не веду сторінку в Instagram якраз тому, що мені здається, ця соціальна мережа заснована на зворотному принципі — «здаватися, а не бути».

 

 

Ну і остання якість, по черзі, але не за важливістю, звичайно, це бажання розвиватися.

 

 

Зверніть увагу, я ні слова не сказала про професіоналізм, який важливий у будь-якій сфері, а в нашій і поготів. Адже непрофесійні люди не можуть робити добрі книги! Але ж знаєте, адже ніхто не народжується професіоналом, їм потрібно стати. І для цього, на мій погляд, цих чотирьох особистісних характеристик досить.

 

 

Girl Power: Юлія Орлова, генеральний директор видавництва Vivat-Фото 3

 

Правду кажучи, на резюме я взагалі не дивлюся. Навіть вважаю їх пережитком минулого.

 

 

Що може сказати мені фото людини? Нічого. Я не вибираю співробітників виходячи з їхньої зовнішності, гендерної приналежності, віку чи релігійних поглядів. Тому особисті дані, які зазвичай вказуються в резюме, мені нецікаві.

 

 

Що стосується попереднього досвіду, для мене не так важливо, що людина зробила в інших компаніях. Мені важливо, що він зробить у моїй, тобто я хочу розуміти, ким він є зараз. А зробити будь-які висновки про це можна лише після особистої зустрічі. І добре, якщо цієї зустрічі буде достатньо, щоб зробити правильний висновок. На співбесіді я звертаю увагу на особистісні характеристики насамперед.

 

 

Не люблю, коли людина намагається себе продати. Не люблю, коли досягнення організації, де він працював, видає за свої власні. На співбесіді неважко обдурити, це розумію. Але вже в перші тижні роботи, все стає на свої місця, стає ясно, що насправді є співробітником.

 

 

У цьому плані дуже боляче обпалюватись. Коли я приймаю на роботу нову людину, представляю її команді, колегам, які поряд зі мною багато років, вони мені довіряють. Вони розраховують, що новий співробітник відповідає тим цінностям, які ми сповідуємо, підходить за людськими якостями та духом. Тому, коли люди розчаровують, я засмучуюсь не тільки тому, що припустилася помилки, а й тому, що підвела команду.

 

 

Головні цінності у колективі видавництва Vivat — чесність та залученість. Це головне.

 

 

 

Girl Power: Юлія Орлова, генеральний директор видавництва Vivat-Фото 4

 

 

Про культуру читання українців

 

 

Для наших людей книга – це насамперед користь.

 

 

У нас у країні складається досить цікава ситуація щодо читацьких уподобань. У всьому світі, у США, в Європі люди читають заради дозвілля, щоб відпочити, розслабитися. Тому в більшості країн найпопулярніші книги – художні.

 

 

В Україні, на жаль, навпаки. На жаль тому, що читацькі уподобання нації продиктовані в першу чергу реаліями життя в країні, яка політизована, що переживає соціальну кризу. Тому для наших людей книга – це насамперед користь. У нас куди більшим попитом у порівнянні з романами, з художньою літературою, користується non fiction сегмент: книги про бізнес, саморозвиток, психологію. На жаль, не втрачають популярності книги з самодопомоги, самолікування — це також маркер. У Європі та США такої ситуації немає.

 

 

Завдання №1 для нас сьогодні — видати книгу, яка зацікавить людину, яка в принципі не читає.

 

 

Можу відзначити, що для сучасних українців книга все ще добрий подарунок. Попит на подарункові видання є, він великий.

 

 

Змінити цю культуру і залучити вже дорослу людину до читання можна. Для цього потрібно зовсім «трохи» викликати інтерес. Завдання №1 для нас сьогодні — видати книгу, яка зацікавить людину, яка в принципі не читає. Для цього пробуємо нові формати, шукаємо незвичайні теми, слідкуємо за тенденціями у бізнес-спільноті, щоб видавати літературу, що відповідає останнім тенденціям.

Статті на тему