UA
RU

«Голда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії

Редагувати переклад
Голда Меір — унікальна особистість, яка стала першою жінкою прем'єр-міністром Ізраїлю. 

«Голда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 1

Ґолда Меїр стала «аномальним явищем» у новітній історії. У часи, коли вважалося, що місце єврейської жінки вдома, поряд із дітьми та кухнею, вона збудувала блискучу політичну кар'єру, стала одним із засновників незалежної держави Ізраїль і здобула репутацію справжньої «залізної леді» на Близькому сході. Проте шлях до успіху та мрії не був простим: щодня Ґолді доводилося долати стереотипи, і ззовні, в оточенні чоловіків-політиків, і вдома, у власній сім'ї.

Цей шлях яскраво змальований у книжці Еліонор Баркетт «Ґолда», яка нещодавно вийшла друком у видавництві Vivat. Твір став іншим у серії біографій визначних особистостей, у якій раніше побачивши світ бестселлер «Фактор Черчілля». Добірку найцікавіших фактів з біографії видатної жінки.

Читайте також: Книга місяця: «Я, Ніна» Яніні Соколової про рак та жіночу силу

 

Голда народилася у бідній сім'ї тесляра та годівниці

 

 

З восьми дітей, які народились у сім'ї, вижили лише троє – сама Голда та дві її сестри. Нерідко їм доводилося голодувати, а Шейна, найстарша з дівчат, постійно невтомна в школі через недоїдання.

Ґолда зварилася з матір'ю через різні погляди на роль жінки у суспільстві

 

 

З точки зору Блюми дочка мала знайти роботу клерка в центрі міста, а потім, як згодом сказала Ґолда, мусила "вийти заміж, вийти заміж, вийти заміж". Сама ж дівчина мріяла про освіту та громадську діяльність — з молодих років вона захопилася ідеями соціалізму, сіонізму та побудови незалежної єврейської держави.

«Голда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 2

Жінка вийшла заміж у 19 років

 

 

Її обранцем став Морріс Меєрсон. Він поділяв її політичні погляди, проте не розумів її запалу. Невдовзі після весілля подружжя емігрувало до Палестині, де поселилося у кібуці Мергавія — сільськогосподарській комуні, де майно — спільне, праця — однакова для всіх, а права — рівні. Таке життя було мрією Ґолді, проте не її чоловіка. Він не витримував ані психологічного, ані фізичного навантаження (члени комуні займалися вирощуванням фруктів та овочів), а згодом підхопив малярію. Через хворобу чоловіка Ґолда відмовилась від життя, яке обожнювала, та поїхала разом із ним у Єрусалим.

Читайте також: Що таке фемінізм і навіщо він потрібний у ХХІ столітті?

Ґолда Меїр розривалася між громадською діяльністю та материнством

 

 

У Ґолді та Морріса народився хлопчик Менахем та донька Сара. Дівчинка була досить слабкою, і майже все дитинство провела біля постелі. Голда обожнювала дітей і страждала через те, що не може приділити їм достатньо уваги. Сама вона згадувала:

Загалом, внутрішня боротьба і розпач матері, яка йде на роботу, не має аналогів у людському досвіді. Проте тут є багато відтінків та варіацій. Деякі матері працюють тільки тоді, коли змушені… У таких випадках мати відчуває, що її дія виправдана примусом. Проте є жінка, яка не може залишитися вдома з інших причин. Її природа і буття вимагають чогось більшого. Вона не може дозволити своїм дітям звузити обрії. А така жінка не матиме спокою.

Клара, молодша сестра Ґолді, яка залишилася в США, хвалила Ґолду за те, що та була теплою і люблячою матір'ю, коли вона була з ними; але вона не завжди була поруч».

«Голда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 3

Голда Меїр увійшла до кола осіб, які створили незалежну державу Ізраїль

 

 

Після багатьох років активної громадської діяльності, палких промов на зборах однодумців, Ґолда Меїр здійснила свою мрію: вона увійшла до числа 38 осіб, які 14 травня 1948 року підписали Декларацію незалежності Ізраїлю. Цей момент став хвилиною народження незалежної держави, про яку мало не мечтала Ґолда.

На жаль, наступний день став безрадісним для новоствореної країни – на неї напали об'єднані війська Єгипту, Сирії, Лівану, Йорданії та Іраку.

Читайте також: Скільки відсотків українців вважають, що головне для жінки – будинок та сім'я

Жінка стала першим послом Ізраїлю в СРСР

 

 

Ґолда була обрана представницею країни у СРСР, хоча й не говорила російською. Коли вона приїхала до Москви та пішла у місцеву синагогу, там її зустріла величезна толпа захоплених євреїв. Це подія, до речі, відображено на ізраїльських банкнотах номіналом у 10 000 шекелів та 10 нових шекелів.

«Голда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 4

Голда Меір стала першою жінкою-прем'єр-міністеркою Ізраїлю

 

 

До того Ґолда обіймала посади Міністра праці та соціального забезпечення, Міністра зовнішніх та внутрішніх справ. Проте коли жінка очолила уряд країни, це шокувало міжнародну політичну спільноту. 

Всі життя Ґолді Меїр, всі 80 років минули у боротьбі. Зовнішній – за незалежність своєї держави, та внутрішній – за можливість бути жінкою та політиком одночасно. Щодня перед нею поставав вибір між сім'єю та кар'єрою. І щодня Ґолда вибирала одне й те саме – мудрість.

Статті на тему