UA
RU

Іммерсивний театр: що це таке і де його знайти в Києві?

Редагувати переклад
У Всесвітній день театру ми вирішили розповісти про особливе, нове, але вже дуже успішне відгалуження — іммерсивний театр. 

Іммерсивний театр: що це таке і де його знайти в Києві?-Фото 1

Сьогодні у світі дедалі більшою популярністю користується іммерсивний театр. Його також називають театр-променад або театр-бродилка. Особливість полягає в тому, що глядач — не пасивний учасник, який може навіть задрімати на кріслі під час нудного спектаклю, а повноправний учасник того, що відбувається.

Тих, хто раптом надумав розпереживатися, що все, мовляв, театр — не той, що раніше, а новий дрес-код (збираючись на спектакль-променад дійсно краще подумати про зручність взуття та одягу) відсуне звичне манто та туфлі на шпильці в глиб гардеробу , ми заспокоїмо. Той коханий, з коньячком в антракті, нікуди не подінеться. 

Ми розповімо вам про 5 яскравих та «нетрадиційних» спектаклях, а ви вже самі вирішуйте, чи готові ви пожертвувати зручним (і то далеко не завжди) кріслом заради нових відчуттів і, повірте, безцінного досвіду. 

Читайте також: 7 мюзиклів, які сподобаються всім

 

Іммерсивний театр у світі

"Sleep No More" (PunchDrunk)

"Sleep No More" (PunchDrunk) фото

Тут немає ні маршруту, ні аудіо-гіду. Тут є глядач, який опинився наодинці із шістьма історіями, в основу яких ліг шекспірівський «Макбет» та картини Хічкока. Дія вистави відбувається у занедбаному п'ятиповерховому готелі. 100 кімнат, у кожній з яких відбувається дія і тільки людина у венеціанській масці (яку на вході видають глядачеві) вибирає яку з них зайти. Тут можна піддивитися, як хтось кохається, прочитати чиїсь листи, поїсти цукерок у магазині солодощів або приєднатися до еротичних танців. І це, панове, театр!

 

"Remote X" - від професійних екскурсоводів по реальності "Rimini Protokoll"

"Remote X" від "Rimini Protokoll" фото

Ця вистава, поставлена ​​і зіграна вже у понад 19 містах світу (Бангалор, Відень, Нью-Йорк, Лісабон, Авіньйон, Санкт-Петербург) є колективною подорожжю групи з 50 осіб, які під керівництвом комп'ютерного голосу в навушниках досліджують власну поведінку у звичному метушливому людський потік. Глядачам пропонують задуматися про те, яку роль у житті сучасної людини грають навколишні технології. Тепер вистави від Remote X доступні і в Україні!

 

Вистава «на колесах» «Сargo» (Rimini Protokoll)

«Сargo» від Rimini Protokoll фото

Cargo - це ім'я головного героя, який запрошує глядачів провести з ним дві години на колесах ... ні, не ті, що ви подумали. Просто хлопець є далекобійником, а його фура — центральне та єдине місце дії цієї історії. Глядачі в машині, Cargo – за кермом. Пересувний театр. А що? Повернення до театральних витоків.

Читайте також: У кіно та на сцені: зірки, які грають у театрі

 

"Неявні впливи" ("Театр.doc", Москва)

«Неявні дії» від «Театр.doc» фото

Філософський спектакль-променад, у якому немає чіткого сценарію. Відомо лише початок і відправна точка маршруту, що відбувається залежить від головного героя (за сумісництвом режисера вистави Всеволода Лісовського) та його контакту з глядачем. Занедбані будівлі, громадські туалети, торцеві центри, приватні квартири та вулиці, і звичайно ж, людина.

 

Український аналог - спектакль-променад "Час" ("U!zahvati")

Вистава-променад «Час» («U!zahvati») фото

Національна компанія «U!zahvati» запровадила, прищепила та вакцинувала сучасного глядача новим для нашої країни жанром. Спектакль-променад, в анотації до якого можна вільно написати «виводимо глядача із затяжної культурної коми», не лише пробудив багатьох театральних «ведмедів», продемонструвавши, що театр — це не лише будівля з оксамитовими кріслами, а й привернув увагу людей. , абсолютно далеких від театру

Іммерсивний театр: що це таке і де його знайти в Києві?-Фото 7

Зібравшись на Пішохідному мосту, групі із 33 людей роздають навушники. Вони починають свій маршрут, пересуваючись Києвом, де кожна будівля, лавочка, вітрина трансформується зі звичних архітектурних буденностей у найважливішу, промовисту декорацію; де кожен випадковий перехожий набуває сенсу особисто для тебе, учасники променаду починають відчувати кожну секунду, кожен див (км?) «Часу».

«Час» — саме таку назву режисер Поліна Бараніченко дала своїй першій іммерсивній виставі.

Фото: rimini-protokoll.de, teatrdoc.ru

Статті на тему