UA
RU

Як боротися з почуттям провини, якщо можеш собі дозволити більше за інших

Редагувати переклад
Практикуючий психолог, який спеціалізується на сімейних стосунках та жіночій самореалізації, Олена Друма, розповіла, як не займатися "самопоїданням". 
Як боротися з почуттям провини, якщо можеш собі дозволити більше за інших.

Як радіти своїм успіхам. Фото: bruce mars

У практиці Олени Друма зустрічалися клієнти, які «хотіли покращити своє життя та підвищити добробут». Попрацювавши над негативними установками клієнтки, вона вчиться відкривати канал бажань у своїй голові, розширює межі свідомості, набуває навичок бачити позитивні моменти у кожній ситуації та згодом виходить на новий рівень життя.

Здавалося б, все чудово і чудово, тільки є одне АЛЕ — клієнтка як Гулівер у своєму оточенні (вона виросла з нього і стає білою вороною серед своїх родичів, друзів та знайомих).

Читайте також: ДУМКА ЕКСПЕРТУ: ЯКІХ ЧОЛОВІКІВ КОЖЕ УБІГАТИ?

У якийсь момент людина починає звинувачувати себе, що може піти в найкращий ресторан, а її коло спілкування в може дозволити собі тільки піцерію. Або що її сумка коштує 500 $, а хтось живе на 200 $ на місяць. Це викликає дуже суперечливі почуття. Чому?

  • Складно радіти за свої успіхи, бо «іншим буде ніяково».
  • Потрібно приховувати вартість своїх речей, щоб оточення не кидало косі погляди.
  • Не можна ходити в ті місця, які хочеться, щоб подруга не подумала, що це робиться їй «на пік».

Прикладів маса! Але, узагальнивши їх, отримуємо величезну кількість дискомфорту і почуття провини перед оточуючими, тому що треба радіти і пишатися собою, а виходить зовсім навпаки.

Як боротися з почуттям провини, якщо можеш собі дозволити більше за інших.

То як же не звинувачувати себе в такій ситуації?

1. Зрозумійте, що рівень життя та доходів – це вибір кожної людини

Хто грав у фінансову гру Роберта Кійосакі «Грошовий потік», той чудово знає що таке «щурів» (залежіть від зарплати і постійно перебуваєте в гонці “заробити б, заробити”) і що таке “коло мільйонерів” (ваші гроші починають працювати на вас - вкладені в нерухомість, інвестовані в проект, куплені цінні папери / акції тощо). Так ось, що вибрати – це справа індивідуальна і залежить від думки певної людини. Якщо одних влаштовує комфортне болотце, коли ти нічого не вирішуєш, живеш собі на латку і не мучишся переживаннями про падіння акцій, то зовсім не обов'язково, що вам це болотце повинно подобається.

2. Люди не зобов'язані виправдовувати ваші очікування, а ви не зобов'язані виправдовувати їхні очікування

Це головний закон гештальт-терапії, який вивів Перлз. Щоб не звинувачуватися перед оточуючими, зрозумійте, що люди мають право жити погано, а ви маєте право жити добре — хто чого хоче, той і отримує. Якщо подруга живе на орендованій квартирі, а ви щойно перестали будувати свій заміський будинок, це не означає, що ви «зажерлися», а подруга бідна-нещасна — просто ви хотіли будинок і працювали для цього, а подругу влаштовує її квартирка. Тільки не починайте про «у неї обставини, сім по лавках і т.д.» - Згадайте пункт #1. А щоб не ставити себе і подругу в незручну ситуацію, зустрічайтеся на нейтральній території, де не буде видно різниці у вашому заробітку, — наприклад, у парку.

3. Ви маєте право на те, що у вас є

Якщо ви заробили гроші чесною працею, просто насолоджуйтесь ними! А не витрачайте час і внутрішній ресурс на провину перед сестрою, що їдете на курорт, про який вона мріє. Тут працюють і пункт #1, і пункт #2.

Головне, запам'ятайте, що вина — сильне внутрішнє почуття, яке може вас не просто обтяжувати, а й призвести до психосоматичних захворювань (наприклад, горб на задньому боці шиї, зайва вага, захворювання ШКТ). Полюбіть себе, дозвольте собі насолоджуватися власними успіхами, відпустіть ситуацію з оточуючими та зрозумійте, що кожен живе так, як він цього хоче. Так, у подруги обставини, у сестри складності, але хіба ваш успіх був легким? Ось і я про те!

Статті на тему