UA
RU

Як я будувала голку в Альпах

Редагувати переклад
Арт-директор Marie Claire Юлія Портарескул чесно розповідає про те, як вона будувала голку у Бернських Альпах.

 

Як я будувала голку в Альпах-Фото 1

 

Я – впевнений пішохід останні вісім років. До цього мені було відомо, що в одному кварталі 300 кроків, і це межа денної прогулянки – бо «кабли, холодно і взагалі». Але поступово 30 000 кроків на день стали нормою, і я вважала, що будь-який рівень пішої активності мені по плечу. Але Швейцарія кинула виклик, відкривши нові грані зимових розваг. Почнемо з того, що ця країна вважає хайкінг національним спортом – тут ходять пішки в гори у будь-якому віці та у будь-який час. Зима – не виняток. Збираючись у подорож за програмою пішого туризму, мені представлялося плавне піднесення по протоптаній широкій дорозі з періодичними зупинками, щоб зробити видові фото. А його головною метою – розуміння, навіщо взагалі ходити вгору в гори снігом.

Перша точка на карті – долина Леченталь завдовжки 30 км. З давніми традиціями та талісманами, маленькими селами та
готелями в горах, куди дістатися можна тільки на снігоході, вона схожа на суверенне казкове королівство, сполучене із сучасністю залізницею лише 50 років тому. Традиційно пік туристичної активності посідає тепла пора року, але вже кілька років узимку кількість гостей не зменшується. Переночувавши в невеликому мальовничому готелі Fafleralp (www.fafleralp.ch) у селі Блаттендорф, ми вирушили до гірськолижних схилів Лаухернальп.

 

Як я будувала голку в Альпах-Фото 2

 

Всі, хто в спортзалі хоч раз підіймався по степеру, легко освоїть снігоступи - крокуєш собі вгору, нікуди не поспішаєш. Останнє дуже важливо - взявши темп за місцевими, через 15 хвилин я була готова прилягти в сніг. Ще через 15 – пристосувалась і почала отримувати задоволення. Час сповільнюється, навколо краса, ти дихаєш чистим повітрям, і лижники, що тільки проносяться по сусідній трасі, викликають швидкоплинну заздрість. Різкий поворот праворуч – і ми піднімаємося по цілині. В голові знову звучить питання: «Навіщо, ось же витяг, поки не пізно, може сядемо в нього? А там походимо…» Але гурт іде, і я йду, і ніби знову – повітря, краса, і лижники вже десь зовсім вдалині. Після 40 хвилин підйому ми виходимо на красиве плато на висоті 3100 м – шпилі гір оточують його частоколом, сонце заливає світлом сніг і навіть –15 °C
не зменшують захоплення.  

«Тут і ночуватимемо – радісно повідомляє нам наш гід Крістоф, – у власноруч побудованих голку!» Звичайно, ми заздалегідь знали, що спатимемо в крижаному будиночку, але будуватимемо його з нуля?! "Не переживайте, вам допоможуть профі". До нас приєдналися вражаючі профі - вони збудували вже не менше 250 голку за свою кар'єру і знали, як зробити це красиво. Отже, головне, що треба знати про будівництво: це не швидко і легко. Але якщо ти збудував цей крижаний палац, будь-дедлайн здасться дрібницею. Технологія проста: копаєш прямокутне заглиблення, потім пилкою випилюєш зі стінки снігові блоки та спіраллю з легким нахилом усередину складаєш кулясту купол. Робиться це на попередньо втоптаному майданчику (всього година топтання та десяток здивованих осіб випадкових фрірайдерів).

 

Як я будувала голку в Альпах-Фото 3

 

Поперемінно з напарницею Моніка ми то копали, то тягали, то складали. Якимось магічним чином ця конструкція зростала, і ось уже вилізти з неї неможливо. «Ви все робите правильно! Коли закінчите, прокопаєте лаз – і будинок готовий». Гаразд, вирішили ми, подумаємо про лаз пізніше - на вулиці вечоріло, а наше житло ще навіть близько не нагадувало купол. Чесно –
годин о п'ятій вечора нам прийшли на допомогу: укласти верхнє склепіння було надзавданням, і, відправивши мене «засипати щілини», за справу взявся один із профі. Так, це ще один етап будівництва - ретельно закласти зовні всі стики між блоками, перетворивши конструкцію в термос. Нарешті, у світлі зірок наш будинок був готовий - на глибині півтора метра мені потрібно було прокопати тунель і звільнити Моніку. Ми були дуже втомлені, але дивна справа – одночасно отримували задоволення і веселилися від душі. Хоча, треба сказати, що за день гумор гурту став колючим, як мороз. Алілуйя! По вуха у снігу ми радісно обнялися в тунелі. Затягнувши рюкзаки та спальники в голку, озирнулися на всі боки. За час нашої «будови століття» досвідчені снігобудівники звели «палац культури» – голку на всю нашу чесну компанію для посиденьок, будинок для себе, допомогли всім новачкам і почали готувати традиційну швейцарську вечерю. Ось це спритність!

Вечірка на вершині гори була чудовою. Всередині було тепло і весело, зірки були видні, як на долоні. До нас приєднався Андре Анзевуї, людина-легенда, яка спускалася північними схилами Маттерхорна під кутом 74° на лижах. У 62 роки Деде бадьорий і змовницький розповідає, що «любить снідати коктейлем». "Якби я поснідала коктейлем, то залишилася б внизу і не будувала голку", - шепоче мені Моніка. «Сподіваюся, я будую його вперше і востаннє», – вторю їй я. Деде – щасливчик, він потрапляв під лавини кілька разів і вижив і стверджує, що має сніговий янгол-охоронець. Зараз у Швейцарії роль ангела бере на себе інноваційна система контролю над лавинами, а ризик їхнього сходу зведений до мінімуму. Вранці ми відправимося дізнатися подробиці та подивитися, як працює служба Easy Searcher, покликана допомогти людям, які потрапили у скрутне становище в горах. Вночі на вулиці мороз більше 20 °C. У голці температура ледь нижча від нуля. Сон у теплі спальника приходить миттєво - всім, хто скаржиться на складність засинання, рекомендую.

 

Як я будувала голку в Альпах-Фото 4

 

Наступного ранку підйом о 7-й ранку – ми спускаємося назад у долину, з жалем залишаючи наші будівлі. Виявилося, що йти вгору зручніше, тому частину шляху проробляємо на санчатах. Ех, краса – з вітерцем скотитися серпантином! Наша нова мета – Еволен у кантоні Валі, де ми зустрічаємося зі спеціалістами з компанії Easy Searcher (www.genswein.com). Знову йдемо в гори - тепер використовуючи для цього звичайні лижі, на нижню частину яких одягається захисна гумова основа, що не дозволяє їм ковзати. Усього година – і ми на підходящій галявині: глибокий сніг дозволить продемонструвати можливості пошукової системи. Її основа – контроль та спостереження.

Чи знали ви, що буває близько 40 варіантів сніжинок? За їхнім малюнком, щільністю та кольором проводять емпіричну діагностику стану снігового покриву і при необхідності створюють штучні сходи снігу. Але що виводить безпеку катання та ходіння в горах Швейцарії на новий рівень? Радіонавігаційна система, яка дозволяє знайти людину в товщі снігу. Нам усім роздали маячки, які беруть у гори туристи. Ми радісно розкидали їх у найвіддаленіші куточки галявини – і за допомогою приладів почали шукати. Трохи схоже на спортивне орієнтування із дорогоцінним призом. Знайшли всі, навіть за найдальшими кучугурами. Вниз ми спускалися натхненими.

 

Як я будувала голку в Альпах-Фото 5

 

Наша ночівля пройшла в Ароллі – невеликому селі з видом на Маттерхорн та кам'яними утвореннями, у народі званими пірамідами. Навколо – безліч піших маршрутів, де гуляти менш енерговитратно, але не менш красиво. Вранці я натрапила на замерзлий водоспад – кришталь льоду майже брязкотів під сонцем. Вилітаючи додому, в ілюмінаторі літака я розглядала гори. Вибиратися на них однозначно варто – заради просвітлення голови та зміцнення духу. Заради спокою та чистої, як гірське повітря, радості. Гори, я йду до вас!

 

Дізнатися більше про Швейцарію в цілому та кожен регіон окремо можна на офіційному сайті www.myswitzerland.com/ru/

Статті на тему