UA
RU

Книжковий лютий: література для розуму, серця та натхнення

Редагувати переклад
Останній зимовий місяць, кажуть, завжди психологічно найважчий місяць на рік. Але його прикрашає День святого Валентина, до якого можна ставитися по-різному, але він все одно залишається святом і чудовим приводом порадувати себе. Наприклад, провести пару вечорів з класною книгою, але обов'язково про кохання – сумне, надихаюче, романтичне, різне.

Аліса Калюжна

Підбірка книг від Аліси Калюжної, яка займається промо та піаром у кіноіндустрії, читає одну книгу на тиждень і пише про прочитане у своєму Instagram за тегом #чтотаеталіса.

«Вересневі троянди», Андре Моруа

Вересневі троянди
Історія про чоловічу слабкість та жіночу мудрість. Знаменитий письменник Гійом Фонтен, чиїми книгами зачитується вся Франція, переживає кризу і пристрасно шукає кохання, спочатку в рідному Парижі, потім і в Латинській Америці, тоді як його дружина, мудра і любляча Поліна, налагоджує побут та створює комфортні умови життя. Гійом мучить себе сумнівами і докорами совісті, але продовжує піддаватися спокусам долі, приймаючи несподівані рішення та знаходячи собі нескінченні виправдання.

Події розгортаються на початку ХХ століття і є відчуття, що тоді не було виважених рішень, усвідомленого підходу, балансу між роботою та життям. Пристрасть, переживання, чуттєвість, яким герой віддається без залишку, і лише трохи здорового глузду.

«Як говорив Талейран: «Пані де Діно вирішила добре почуватися і одужати». А пані Фонтен вирішила погано почуватися і хворіти. Коли жінкам потрібно, вони хворіють на «справжнє», як сказав би Гійом. Вони навіть здатні померти із гордості».

«Шовк», Алессандро Барікко

шовк

Алессандро Барріко має дивовижну здатність розповідати про прості речі так, ніби гортаєш мальовничий альбом із фотографіями і пливеш за течією оповіді.

Цю історію можна прочитати одного вечора за парою келихів вина. У ній немає конфлікту і характери персонажів описані як. Але є витончений еротизм, солодка ніжність, Франція ХІХ століття та таємнича Японія, пошуки справжнього щастя, яке мерехтить вдалині та манить за собою. Молодий француз Ерве Жонкур вирушає до Японії за шовковичними хробаками та зачаровується гейшею європейського походження. Він повертався до неї знову і знову, але вона з кожним разом вислизає все далі і далі. А вдома чекає дружина, прекрасна Олена.

І ця історія зовсім не про любовний трикутник, як може здатися. Вона про те, що ми часто женемося за тим, що нам недоступне, хоча те, що нам по-справжньому потрібне, — зовсім поряд. Після прочитання залишається щемне почуття легкого смутку в районі сонячного сплетення.

«Він ні про що не думав. Він слухав. Його боляче кольнуло, коли під кінець Ерве Жонкур тихо сказав:
- Я навіть жодного разу не чув її голосу.
І, трохи сповільнивши:
- Якийсь дивний біль. Тихо. Так помирають від туги за тим, чого не зазнають ніколи».

«Три версії нас», Лора Барнетт

Три версії нас

А що якщо? А що, коли Єва вчасно помітила б собаку і велосипедної аварії не трапилося, а Джим так і залишився б просто мимо хлопцем, що проходить?
А що, якби Єва та Джим не пішли б випити в паб після велосипедної аварії Єви, пропустивши свої важливі університетські зустрічі з кураторами?
А що, якби Єва розповіла все Джимові і дозволила б йому прийняти рішення, як вчинити в ситуації, що склалася?

Історія кохання однієї пари завдовжки кілька десятиліть і трьох різних варіаціях. У кожному із запропонованих варіантів життів є події, які повторюються — і автору вдалося кожне з них описувати так, що вони не повторюються, а немов доповнюють одне одного, становлячи повну картину.

Це історія про те, що кожна подія в житті має значення і може змінити все одночасно неймовірним чином. Про те, що є речі, які обов'язково повинні відбутися — і ми можемо йти до них довгими манівцями, а можемо — прийти відразу, але ми ніколи не дізнаємося про різницю, і тому важливо просто бути тут і зараз. Про те, що ми можемо проживати такі різні свої життя одночасно в кількох паралельних всесвітах, але, очевидно, одне — в жодному з них легко не буде. І не треба.

«Щастя швидко, до нього не треба прагнути і чіплятися за нього не варто, потрібно тільки усвідомити, що воно прийшло, і продовжити мить скільки вдасться».

«Апельсинова дівчина», Юстейн Гордер

Апельсинова дівчина

Якось Георг знаходить у старому комп'ютері історію, яку написав його померлий батько багато років тому. Історію знайомства з таємничою «апельсиновою дівчиною», яку він зустрів одного разу в трамваї, випустив і місяцями шукав на вулицях Осло.

Ця книга відомого норвезького письменника – як затишна ковдра, в якій так добре прохолодними вечорами. Зворушлива, іронічна, романтична. Посміятися, поплакати. І посумувати, але не надто. Фільм, до речі, теж є - "Апельсинова дівчина" / Appelsinpiken (2009). Але почати краще із книги.

«Але якщо дві людини тільки й роблять, що шукають одна одну, немає нічого дивного, що вони іноді зустрічаються».

Читайте також: ПРО ЩО МОВЧИТИ ЖІНКА: ЛАРИСА ДЕНИСЕНКО, письменниця

«Одного вечора в Парижі», Ніколя Барро

Якось увечері в Парижі

Ален – власник старого кінотеатру «Синема парадіз» у Парижі, поціновувач кіно та невиправний романтик. Одночасно з ним починають відбуватися події, які поділяють його життя на «до» та «після». Кінотеатр стає локацією для зйомок фільму, а Ален закохується в постійну гостю кінотеатру Мелані, яка після одного чудового довгоочікуваного побачення, раптом починає його не просто уникати, а тікати випадково зустрівши. І історія, героєм якої він стає, все більше нагадує те, що зазвичай відбувається у кіно чи з іншими.

Книга дуже кінематографічна та атмосферна. Тут і прогулянки вулицями Парижа, і міркування про кохання, і посилання на безліч класичних і сучасних фільмів. Історії Альона та інших героїв книги утихомирюють і викликають посмішку змішану з легким сумом. І в Париж одразу, звичайно, теж хочеться.

«Престон Стерджес, пояснив мені дядько, одного разу сформулював золоті правила кінокомедії: погоня — краще за діалог; спальня - краще, ніж вітальня; приїзд – краще, ніж від'їзд».

«Фіалки в березні», Сара Джіо

Фіалка у березні

У головної героїні Емілі Вілсон, найуспішнішої дівчини Нью-Йорка, було все добре. Але в якийсь момент у її житті настала темна смуга: творча криза, зрада чоловіка, прохолодні стосунки з рідними. Емілі вирішує поїхати на острів Бейнбрідж до двоюрідної бабусі Бі, до будинку, де ростуть дикі фіалки. На острові вона знайомиться з чарівним сусідом Джеком, чому зовсім не рада Бі. Як виявилося, з молодим чоловіком Емілі пов'язує давня-давня історія.

Класична відпускна історія на один-два вечори, яка іноді нам усім така необхідна. Там і кохання, і сімейні таємниці, і тихий острів. Острів, до речі, якщо загуглити – чарівний.

«Велике кохання витримує випробування часом, відстанню та стражданнями. Навіть коли здається, що все втрачено, справжнє кохання продовжує жити».

«Куди наводять мрії», Річард Метесон

Куди приводять мрії

Ви точно знаєте однойменний фільм режисера Вінсента Ворда з Робіном Вільямсом 1998 року, лауреата премії «Оскар» за найкращі візуальні ефекти, в основі якого ліг цей роман. Після публікації книга одразу стала бестселером та спровокувала жваві дискусії не лише серед літераторів, а й у колі вчених.

Головний герой Кріс Нельсон, чудовий чоловік та батько, трагічно гине в автокатастрофі дорогою додому. Але виявилося, що життя продовжується і після смерті. Кріс потрапляє у прекрасне місце, де його оточують барвисті краєвиди та старі друзі. Йому боляче бачити страждання Енн і не мати змоги відправити їй звістку, але він сподівається, як через багато років вони з його коханою дружиною Енн возз'єднаються тут і житимуть у щастя та гармонії вічність. Але Енн не змогла пережити розлуку і наклала на себе руки. У місці, в якому опинилася вона після смерті, розрухи та туги. Енн закрилася в клітці свого розуму і тільки диво здатне повернути її назад. Кріс вирушає в небезпечну подорож незвіданими світами і всесвітами, щоб відшукати і врятувати за всяку ціну любов всього життя. Можна сприймати цю книгу, як історію, що показує одну з версій того, що відбувається з людиною після смерті, а можна – як проникливу і зворушливу історію любові, яка сильніша за смерть.
Рей Бредбері вважав Метісона «одним із найбільш значних письменників XX століття», а Стівен Кінг називав його «автором, який вплинув на мене найбільше, як на письменника». До слова, більше десятка фільмів було знято за мотивами книг Метісона – «Остання людина на Землі» (1964), «Я – легенда» (2007), «Посилання» (2009) та інші.

Читайте також: #BOOKSHELFY: ОЛЕКСАНДР ФОЗЗІ СИДОРЕНКА, ТНМК

Плюс одна думка: Сергій Чеботаренко, режисер

Сергій Чеботаренко

«Клятва», Кім та Крикіт Карпентер

клятва книга

Неймовірна історія кохання та надії. Екранізована у 2012 році з такими приголомшливими акторами як Рейчел Макадамс та Ченнінг Татум. Які вже до цього грали у культових фільмах цього жанру – Notebook (2004) та Dear John (2010). Це історія про щасливу пару, які були шалено закохані один в одного і тільки одружилися. Але через два місяці сумлінного життя після весілля вони потрапили в автомобільну аварію, через яку дівчина опинилася в комі. Через три тижні вона приходить до тями і не пам'ятає лише одне — свого чоловіка. Це історія про моменти, які змінюють наше життя. Історія про те як згодом вона знову почала закохуватися в свого хлопця, як уперше. Книга написана героями історії, і я радив би як подивитися фільм так і прочитати книгу.

Особисто мені ця історія потрапила під руку в один із найскладніших періодів мого сімейного життя, приблизно 8 років тому, коли ми розлучилися з моєю майбутньою дружиною. Ця історія розпалила в моєму серці те саме почуття закоханості, завдяки якому ми знову разом. Впевнений, що кожен знайде в ній щось потрібне для себе.

Фото: надане автором, використані фотографії обкладинок книг

Статті на тему