UA
RU

Куди поїхати влітку: Занзібар

Редагувати переклад

Валерія Жук, керуючий партнер маркетингової агенції Quadrate28, привезла із собою із Занзібару враження та рекомендації. Читаємо чим зайняти себе на острові в Індійському океані.

IMG_2517

Збираючись із чоловіком у Занзібар, ми зовсім нічого про нього не знали – напевно, тому подорож до незвіданої Африки здавалася дуже романтичною. Це архіпелаг в Індійському океані з населенням близько півтора мільйона людей. Країна має статус автономії у складі Танзанії – вони мають свій уряд і президент Алі Мохамед Шейн, який, до речі, у 70-х навчався в Одеському державному університеті. Так що якщо ви раптом зустрінете його на батьківщині, то вам тема для розмови! (Не дякуйте.) Два найбільші острови Занзібара – Пемба та Унгуджа. Останній часто так і називають Занзібар. Туди ми й вирушили.

Необхідність заздалегідь пити протималярійні препарати та робити щеплення від жовтої лихоманки нас не налякала. В Інтернеті багато різнорідної інформації про те, що на острів пускають і без сертифікату про щеплення – достатньо лише сплатити штраф. Або навпаки, що можуть змусити пройти примусову вакцинацію. Але ж справа не в папірцях, а в турботі про здоров'я, тому ми зробили всі необхідні процедури.

До Занзібара ми добиралися 17 годин, з огляду на шестигодинну пересадку в Дубаї. Чесно кажучи, заздрили тим, хто вибрав прямий рейс із дозаправкою в Єгипті та зміг долетіти на кілька годин швидше. Місцевий аеропорт дуже маленький – нас зустрічали водії з холодною водою та мокрими рушниками, що, чесно кажучи, було дуже доречним. Дорога до готелю зайняла близько години, тому ми мали час насолодитися краєвидами і поспостерігати за місцевими жителями. Щоб не потрапити до п'ятизіркового (за занзібарськими «стандартами») готелю, варто ретельно звірити свій вибір не тільки з відгуками на booking.com та TripAdvisor: перевірте по хештегах останні фото туристів, щоб оцінити реальний стан готелю та пляжів. Ми так і зробили, вибравши в результаті Hideaway Nungwi Resort у північній частині острова.

IMG_2387

 Ловись рибка

Пляжі на Занзібарі дуже відрізняються – чистотою піску, води, але, найголовніше – різним рівнем припливів та відливів. Найзнаменитіший і найкрасивіший пляж з мангровими деревами та пальмами розташований на півночі острова та називається Нунгві. Тут вода йде всього на кілька десятків метрів, тоді як на інших пляжах під час відливу потрібно пройти досить велику відстань, щоб викупатися. Туристів на пляжі достатньо, але немає відчуття, ніби ти оселедець у банку - постояльці готелів часто вважають за краще розташуватися біля басейну з баром і зрідка виходять зануритися в океан. Втім, для пустельників у західній частині острова є майже безлюдний пляж Мангапвані. Чесно кажучи, такого красивого океану, як на Занзібарі, я не бачила більше ніде. Хвилі тут невеликі, рифи від берега досить далеко, пісок - м'який і сліпучо-білий під спекотним африканським сонцем, яке будь-кого швидко перетворить на аборигена.

Майже всі розваги на Занзібар так чи інакше пов'язані з океаном. По-перше, це морські прогулянки – на найпростіших рибальських човнах, що курсують між островами. З ранку всі вони забиті місцевими жителями, які поспішають на роботу чи у своїх справах. Виглядає це дуже колоритно – навіть якщо човен старий і трохи протікає, це не зупиняє занзибарців від поїздки, вони просто по черзі вичерпують із нього воду. По-друге, це рибалка – шанс зловити барракуду, марліна або, на крайній край, тунця. По-третє, це дайвінг і сноркелінг: можна подивитися затонулий на початку ХХ століття британський корабель, що перетворився на будинок для риб-левів і мурен, або відправитися на safari blue, щоб скопом побачити океанських жителів, включаючи величезних скатів. Найкращий сноркелінг – біля приватного острова Мнемба.

На Занзібарі можна також виконати одне з давніх бажань - поплавати з дельфінами в їхньому природному середовищі. Їх присутності, ясна річ, вам ніхто не гарантує, але у вас з'явиться більше шансів, якщо ви відправитеся в дельфіню бухту з самого ранку або після чотирьох днів. Що ще із розваг там є? Ефектний кайт-серфінг. І ферма морської капусти, де вас навчать, як правильно її висаджувати.

IMG_2441

Дім Фредді

Стоун-таун, або Кам'яне місто, столиця острова Занзібар, за розміром невелика, так що оминути всі визначні пам'ятки вдасться досить швидко. Вулиці можна не запам'ятовувати, досить сказати таксисту назву ресторану чи відомій локації. Оскільки у ХІХ столітті Занзібар був одним із великих центрів торгівлі в Індійському океані, тут можна спостерігати мікс архітектурних стилів. Більшість будинків у центрі побудовані з вапняку із залишками коралів, але головне, на що звертаєш увагу – це дерев'яні двері, які діляться на два типи: арабські та індійські. Перші прикрашені квітковими орнаментами, на других є шипи, які спочатку вигадали для того, щоб відганяти слонів. Але тут вони виконують чисто декоративну функцію. У Стоун-Тауні є один особливий будинок – у якому жила родина Фредді Мерк'юрі. Так-так, легендарний вокаліст Queen народився у цьому місті!

Ринок рабів у Стоун-Таун нагадує про жорстоке минуле: работоргівлю на Занзібарі скасували у 1873 році. До цього часу в цей рай звозили рабів з усієї Африки, щоб продати їх до Європи та Америки. Їх утримували у карцерах, які збереглися до наших днів. Інший місцевий ринок куди привабливіший – тут продають свіжу рибу, восьминогів, омарів та екзотичні фрукти. Однак, незважаючи на різноманітність, купити щось тут ми не ризикнули – продавці не дуже дбають про антисанітарію. Інша справа - ресторани (зрозуміло, перевірені на TripAdvisor). Незважаючи на те, що на Занзібарі традиційними стравами є смажений рис, каші, коржики та м'ясні страви, перше, що треба тут скуштувати, це морепродукти: смажені креветки, восьминіг на грилі або рагу з восьминога, омара, риби. Хоча, можливо, ви вирішитеся і щось радикальніше: наприклад, тушковане м'ясо слона або м'ясо крокодила. Ми пробували південноафриканського страуса та антилопу гну – дуже смачно.

Занзибарці люблять байдикування: чоловіки збираються на центральній площі, п'ють каву і цілий день обговорюють теми політики, сім'ї або просто обмінюються жартами. Як правило, це підприємці, чиї крамниці розташовані у місті – вдень вони відпочивають, а ввечері йдуть у крамницю, щоб проконтролювати виторг продавців. Для жінок (більшість місцевих жителів мусульмани) є затишні місця всередині дворів.

IMG_2370

Екзотичні приправи

На Занзібарі є ще кілька цікавих для туристів місць: це острів черепах Prison Island за шість кілометрів від Стоун-Тауна. Легенд про в'язницю на острові кілька - що тут утримували непокірних рабів, що сюди збиралися звозити особливо небезпечних злочинців і використовували його як зону карантину в розпал жовтої лихоманки. Зараз на острові відкритий музей, працює невелике кафе, а також є заповідник черепах – тут мешкають понад 100 тварин, найстаршою з них – 192 роки.

У 40 хвилинах від Стоун-Тауну туристам показують плантацію спецій – колись їхній експорт становив левову частку доходу острова. Зараз близько 70% прибутку приносить туризм і лише близько 30% експорт спецій. Якщо ви, як і я, «людина асфальту», тригодинна екскурсія буде для вас водночас соромною та пізнавальною. На плантації ви побачите, як росте чорний перець, кориця, коріандр, лемонграс, ваніль, кава, гвоздика, куркума, дізнаєтеся про їхні лікарські властивості та про те, як їх використовують на Занзібарі (наприклад, гвоздику вважають засобом від зубного болю), а також у харчовій промисловості та напоях. Смішно, що на суахілі перець чилі звучить як «хо-хо». Перше, що спадає на думку, після того, як ви його спробуєте, вірно?

До національного парку Джозані-Чвака Бей у центральній частині острова варто їхати, щоб побачити колобусів – маленьких дружніх мавп, які занесені до Червоної книги. Опинившись так далеко - практично на іншому кінці Землі, багато речей розумієш вже за фактом. Якби ми зараз планували поїздку, швидше за все, розпочали б свою подорож із сафарі в континентальній Танзанії, де знаходиться 15 заповідників, у тому числі найбільший і найвідоміший із них – Серенгеті, куди їдуть спостерігати переважно за хижаками. На південному сході від Серенгеті знаходиться біосферний заповідник Нгоронгоро у кратері згаслого вулкана. Разом - чотири-п'ять днів сафарі на континенті і сім-вісім днів повного релаксу на пляжі Занзібара зроблять відпочинок тут і справді незабутнім.

Статті на тему