UA
RU

На балет: як вибрати спектакль, який вам сподобається?

Редагувати переклад
Колумніст Marie Claire Поліна Булат вже розповідала нам про свою любов до балету. У новій колонці вона розповість про те, як перейнятися цим мистецтвом, обравши "свою" виставу. 

На балет: як вибрати виставу, яка вам сподобається?-Фото 1

Поліна Булат — засновник онлайн-журналу про балет і танці Balletristic.com и Radioballet.me — сайту з лекціями, курсами та послугами з культурного туризму.

"Ми сходили з подругою на балет, і це було якось... дивно". «Балет? Іноді можна. Сукня надіти, шампанського випити». Ні, на балет я більше не піду. Краще у філармонію».

Не я вигадала ці фрази. Так неодноразово говорили мої друзі та знайомі, у різних формулюваннях, але з одним і тим самим посилом — «балет не для мене». Складно переконати людину у зворотному, коли не можеш запропонувати альтернативу: видовищна класика, наприклад, у Києві вже років 20 як не видовищна, те, що називають «сучасною», морально застаріло приблизно тоді ж, за актуальною краще їхати за кордон. 

Читайте також: ВИЩЕ ВСІХ: ЯК ПУАНТИ ЗРОБИЛИ БАЛЕРИНУ НЕПЕРЕМОЖНОЮ? 

Але я пишу цей стовпчик не щоб поскаржитися, навпаки. У період тотального онлайн можна раз і майже назавжди прояснити стосунки з балетом. А коли театри та кордони відкриються, вибирати «свої» вистави і не обманюватися в очікуваннях.

На балет: як вибрати виставу, яка вам сподобається?-Фото 2

Девід Хокні

Спочатку подумайте, що вам подобається в принципі. Мінімалізм чи гламур? Класична музика чи електронна? Цікавіше стежити за розвитком сюжету чи композиції? Бути у контексті чи фантазувати? Грубо кажучи, якщо ви любите живопис Хокні, «Лебедине озеро» – не найкращий старт.

Що тоді? Спробуйте "Glass Pieces" Джерома Роббінса. Цей балет на музику Філіпа Гласса – відображення мегаполісу початку 80-х у хореографії. Тільки структура та ритм, безперервно пульсують протягом 25 хвилин. "Glass pieces" is stunning" надруковано в The New York Times у рецензії на прем'єру. Більше додати нічого, треба дивитися.

Абстрактні балети Ханса ван Манена, «Мондріана від хореографії», по-голландськи елегантні та стримані. 10-хвилинний балет на музику Еріка Саті називається "Squares". Жодної метушні — вдумлива робота з простором, плавні па та лінії, що тривають разом із музикою.


За абстрактним, динамічним, але урочистим — до Джорджа Баланчіна, який створив американський балет на каркасі петербурзького. Його «Коштовності» складаються з 3 частин: «Ізумрудів», «Рубінів» та «Діамантів». Люблять говорити, що кожна навіяна враженнями хореографа про місто, де він працював — Париж, Нью-Йорк і Петербурзь. Можна дивитися всі частини разом або окремо.

За наративом, експресією і при цьому малою формою можна повернутися до Джерома Роббінса. Його 15-хвилинна «Клітка» на музику Стравінського – стрімка історія про перемогу інстинкту над свідомістю. Новонароджена з племені хижих комах усвідомлює свою агресивну природу та починає вбивати. Чоловіки. "Клітка" може стати не найприємнішим, але точно захоплюючим досвідом. Хоча б тому, що за допомогою класичного танцю та жесту Роббінсу вдалося точно передати нелюдську сутність своїх героїв.

Шекспір. Звісно, ​​балет без нього не обійшовся. Але якщо «Ромео і Джульєтту» ставлять повсюдно, то «Приборкання норовливої» на балетній сцені — не такий вже й частий сюжет. Жан-Крістоф Майо підправив ситуацію у 2014 році: комедій у балеті давно не вистачало, а дотепна, хльостка, класно оформлена вистава французького хореографа здорово освіжає.

Акт 1:

Акт 2:

Закінчимо список ошатною класикою – балетом «Баядерка». Спочатку він засліпить екзотичною строкатістю та блиском, потім схвилює драмою про кохання, зраду і смерть, а потім зачарує ідеальним ансамблем з 32 танцівниць у білих пачках. У «Баядерці» є все й одразу, її знахідками користуватиметься все 20 століття. Не відмовляйте собі у цій розкоші.

Акт 1:

Акт 2:

Акт 3:

Цікаві балети (і це ми ще не ступали на територію сучасного танцю) можна перераховувати нескінченно, але, на жаль, у вільному доступі та гідній якості онлайн присутні одиниці. Ряд сервісів дає доступ до хороших записів по платній підписці: marquee.tv, mezzo.tv, medici.tv, arte.tv. Театри в період карантину відкривають архіви – головне стежити за розкладом.

Але якщо ви не готові заходити так далеко, дочекайтеся наступної колонки. У ній будуть фрагменти коротші, але часом яскравіші — для більшої картини. 

Статті на тему