UA
RU

Строката стрічка: подорож до Перу

Редагувати переклад

Перу називають країною геологічного хаосу: там можна побачити скелясті зморшки Анд, пустелі, вулкани та непрохідні багна Амазонії.

Ірина Татаренко повернулася з поїздки до Перу, де провела більше двох тижнів, і одразу вирішила розповісти про це Marie Claire.

Перу фото

Нетрях Ліми

В силу географічного розташування та природно-кліматичних умов Перу традиційно поділяється на три основні зони:

? КОСТА (побережжя Тихого океану)

? С'ЄРРА (гірські райони Анд)

? СЕЛЬВА (джунглі Амазонки)

Населення Перу складають індіанці, нащадки іспанців та метиси. Оскільки до середини XVI століття територія сучасного Перу була центром імперії Інків, а переселенці з Іспанії селилися переважно на узбережжі, де клімат кращий, східні володіння Перу залишилися без нагляду цивілізаторів.

У країні дві державні мови – іспанська та кечуа. Перуанці, які розмовляють іспанською, живуть переважно у містах, індіанці заселяють сільські, переважно гірські, райони.

З вікон квартири в районі Мірафлорес у Лімі, де ми зупинилися у нашого друга і гіда – кремезного нащадка інків Мігеля, видно армаду сірих коробок-багатоповерхівок. За стіною з будівель - денім тихоокеанської гладі, що втрачає лінію горизонту в перламутрових хмарах.

У Лімі майже завжди хмарно. Біля океану в повітрі висить дрібний зміг із водяного пилу – «гаруа» – крізь який не видно сонця.

Перу фото

Місто Мачу-Пікчу, удостоєне звання Нового чуда світу

Сірі джунглі
Я з-поміж туристів, що наповнюють скарбницю чужої країни: відвідую музеї та галереї, здуваю пил з культурних руїн. У столиці Перу є все, зокрема руїни стародавньої піраміди Уака Пукльяна в самому серці міста. Однак я проміняла Ліму на можливість побачити мешканців острова Паломіно – морських левів та котиків, пінгвінів. Перед нашим від'їздом туди власник агентства попередив, що добиратися до порту Кальяо (промислового апендикса гігантської Ліми) доведеться самостійно.

Шлях у Кальяо пролягає через неблагополучні райони з пустельними вулицями, де зустрічаєш лише безпритульних псів. Останні поверхи невисоких будівель Кальяо втикаються з арматурою. Її залишають, щоб будинок вважався недобудованим – за таке житло податок не стягується. Інки ніколи не мали культу будинку. Ось і їхні нащадки не обтяжують себе житловим питанням.

Перу фото

Монастир Святого Франциска, Ліма

Голий острів
На кормі невеликого катера, крім нас, ще є парочка туристів. Помічник капітана пропонує нам пігулки від заколисування. Очі втомлюються від однотипності картинки: перед нами лише голі кам'яні острови, на яких ведуть дебати баклани та олуші. Раптом з води з'являються блискучі голови котиків. Рев і посилений запах посліду - вірні прикмети того, що ми на місці. На острові Паломіно немає і метра порожнього простору: його окупували морські котики та леви. Невеликий "десант" оточує катер. Капітан глушить двигун і пропонує переодягтися у водонепроникні костюми. Як йому пояснити, що темна вода – моя фобія, і я з дитинства вірю, що вона кишить акулами та утоплениками? Але можливість поплавати з мешканцями місцевих місць пересилує страх.

Перу фото

Місцева мешканка розмовляє по мобільному біля стіни інків.

Світ контрастів
Ми їдемо в Арекіпу, друге за величиною місто до Перу. За вікном – засипані щебенем пустки, що тягнуться вздовж океану. На них – кволі курені. Як пояснив Мігель, це – курники. Виявляється, морське повітря позитивно впливає на несучість курей. Якщо облагороджена Ліма спромоглася б зійти за центр європейського мегаполісу, то Арекіпа абсолютно самобутня. В очах рябить від колоритного національного одягу метушливих навколо перуанців. Квітчасті багатошарові спідниці та візерунчасті накидки, капелюхи та мішки за спиною (вони замінюють і сумку, і дитячу коляску) у жінок та вовняні пончо, прикрашені складними геометричними малюнками, у чоловіків – повсякденний одяг.

Перу фото

Монастир Санта-Каталіна

Куй, поки що гаряче!
Арекіпу вважають столицею перуанської кухні. Ми сидимо у кафе на головній площі міста Пласа де Армас. Екзотичне меню спантеличує: жарке з альпаки, севиче (сире рибне філе, мариноване в лайма соку). «Спробуйте запеченого куя! Жодного холестерину! Маса протеїну! - Переконує Мігель. На смак куй (морська свинка), попередньо вимочений у писко (виноградному бренді), нагадує кістлявого кролика і трохи гірчить. Любов перуанців до цих звірят налічує століття. На середньовічному полотні «Таємна вечеря» з Національного музею Ліми на столі серед страв – як качан кукурудзи, так і запечений куй.

Фото Перу

Перуанський кактус Сан-Педро

No naked selfies!
У міру наближення до Куско земля дивує неприродними відтінками – сірим та рожевим. Дахи схуднелих будинків прикрашають обереги – два глиняні бики та християнський хрест. Тяжка голова, легка нудота та повний занепад сил – ознаки гірської хвороби – означають, що ми майже біля воріт стародавньої столиці інків, розташованої на висоті 3,3 км над рівнем моря. Від Куско до Мачу-Пікчу годину їзди до станції Ольянтайтамбо та ще годину поїздом (або кілька днів пішки) стежкою інків. Гід без тіні іронії розповідає нам, що місто, розташоване шельців-напівбогів виракочі. І переконливо просить... не роздягатися заради вдалого кадру. З недавніх пір місто прикрашають таблички, що забороняють туристам оголюватися. Мерія міста вважає, що нагота прихильників naked selfie є небезпечною для стародавніх руїн.

фото Перу

Населення Перу складають індіанці, нащадки іспанців та метиси

Духи сельви
Про сільву та її мешканців ходять легенди. Порт Пуерто-Мальдонадо – ворота до перуанської сельви та місце паломництва любителів гострих відчуттів. Тут розташований Національний парк Ману, де небезпечно: ягуари чекають туристів, що зазівалися. Я вирішую сходити на місцевий ринок. Торговці, розташувавшись на землі, пропонують дивовижні плоди та шашлички з личинок пальмового жука. ?Para papas?? – гукає мене жебрак. Він просить подати йому картоплю. Картопля у Перу – всьому голова. Інки вимірювали час терміном, необхідним для варіння картоплі. Після повернення на батьківщину мені не вдається згадати важливі коди мого буденного життя навіть із третьої спроби. Подумки я все ще в Латинській Америці - там, де паморочиться в голові, пахне океанським бризом і прохолодою джунглів.

Фото: Getty Images

Статті на тему