UA
RU

Відповідно до етикету: чи любите ви цілуватися?

Редагувати переклад
Ірина Філіппова, автор успішної серії "Записки дружини Його Превосходительства"Після книги по Парижу, що пропонує інсайдерський погляд на Париж подружжя посла України у Франції, Монако, Нідерландах, що входить у багато "закритих" дверей, автор запропонувала увазі читача настільки ж індивідуальний погляд на питання щоденного та протокольного етикету. Успішний автор тренінгів за правилами світського та бізнес-етикету Ірина погодилася стати колумністом Marie Claire та поговорити з нами на приємну тему – вітальні поцілунки. Хтось заперечить, що вони неактуальні в наш «ковидний» час – але ми не перестаємо сподіватися і готуємося заздалегідь.

поцілунок етикет

В принципі, питання риторичне – але маю на увазі лише дружнє вітання при зустрічі. Світський поцілунок у щоку – два, три, або навіть чотири рази – ритуал побутового вітання досить близько знайомих людей, які симпатизують одне одному. Тим не менш, у деяких західних країнах цей жест поширений і в діловому побуті. Не лякайтеся - головне, що сьогодні вас не змусять, як в Англії XVI століття, цілувати не тільки господаря, господарку та їхніх дітей, а й домашніх тварин.

Жарти жартами, але з поцілунками не все так просто – навіть у Франції у світському поцілунку самого поцілунку якраз і немає. Поцілунок аж ніяк не «французький»… «Технологія» дружнього поцілунку непроста: дотик «щока до щоки» + легкий звук поцілунку практично в повітря. Чим менш інтимно ви це проробите, тим краще - адже це швидше ритуал поцілунку, ніж поцілунок.

Дорогі пані, не залишайте сліду губної помади на щоці, змушуючи нещасного витиратися - це вбивчий прокол! При обміні поцілунками можна почати з правої щоки – підставте її назустріч правій щоці того, хто вітає вас. Потім – ліву до лівої. Не заплутайтеся обличчям!

Смішно, але в різних культурах навіть цілуватися прийнято в різному ритмі: у слов'янській традиції можна цілуватися до трьох разів, у Нью-Йорку - один (у США та Канаді світські поцілунки взагалі не дуже вітаються), у Лондоні - не більше двох, у Римі два-три, у Парижі – два чи навіть чотири рази. При цьому латентний снобізм парижан полягає в тому, що більше двох разів цілуватися допустимо, але вважається не comme il faut - хоча вам про це ніхто не скаже (тільки я!). В принципі згодна з парижанами: і так дворазовий поцілунок - це ритуал досить інтимний, а якщо чотириразовий, то це або задушення вас у насильницькому коханні, або провінційне нескінченне цмокання.

Якщо до дружнього лобизування вдалися жінка і чоловік - правило говорить, що «веде» в цьому дуеті жінка. Кажуть, у деяких країнах поширені енергійні захоплення в обійми – таке собі чоловіче ведмеже вітання. Тільки не надумайте охоплювати свого візаві у Франції – це може бути сприйнято, як навіть ще панібратське звернення, ніж поцілунок.

поцілунок

У протокольному житті поцілунок руки у жінки – справа класична. А у діловому світі поцілунок руки не прийнято. Однак останнім часом чомусь у нашому «юному» у світському відношенні суспільстві прийнято цілувати дамам руку праворуч і ліворуч, незалежно від того, наскільки це доречно. Чоловіче прагнення продемонструвати таким чином свою галантність чи світськість може спантеличити не одну західну бізнес-даму з портфелем чи комп'ютером у тій самій руці. Чоловіки часом просто забувають, що ініціатором поцілунку руки має виступати сама дама, яка подає руку не долонькою вперед, як для рукостискання, а з пальцями трохи на підлогу. Чоловік, не впевнений у тому, що від нього чекають – включає мій улюблений принцип «краще недо-, ніж пере-». Ви ніколи не помилитеся, просто потиснувши дамі руку.

І ще – руку жінці цілують у закритому приміщенні, а не на вулиці. Можна на смерть налякати даму, намагаючись палко поцілувати її пальці на тенісному корті - спостерігала і таке.

правила етикету

Фото надане автором; також Nathan Dumlao on Unsplash.

Читайте також: #STAYATHOME: ІРИНА ФІЛІППОВА

 

Статті на тему