UA
RU

Чому ми віримо астрологам, тарологам та екстрасенсам: думка психолога

Редагувати переклад
Сучасні люди купують ділянки на Місяці, редагують гени, будують правові відносини із штучним інтелектом. При цьому в складних життєвих ситуаціях багато хто йде не в кабінет до психолога, а до тарологів та астрологів. Що до цього спонукає? 

Чому ми віримо астрологам, тарологам та екстрасенсам: думка психолога-Фото 1

На це запитання відповідає Олена Шершньова – дипломований психолог, практикуючий консультант у методі позитивної психотерапії, член Всесвітньої асоціації позитивної психотерапії, автор статей, провідна майстер-класів та автор «Марафону стрункості».  

Схильність перекладати відповідальність

Взяти відповідальність за своє життя та самостійно приймати рішення – це прерогатива зрілих особистостей. Якщо ж людина емоційно так і не подорослішала, вона постійно шукатиме крайніх і довірятиме життєві вибори стороннім людям. До речі, ворожки та іже з ними чудово знають про ці особливості своїх клієнтів. І тому не кажуть: «Ви самотні через егоїстичну позицію/страх емоційної близькості/токсичної поведінки, а як чинити – вирішувати тільки вам». Натомість із таємничим виглядом повідомляють щось на кшталт: «У всьому винна заздрісна сусідка/склочна співробітниця/загадкова блондинка – вона начарувала вам вінець безшлюбності/змову на сльози/псування на самотність. А робити треба ось що ... » У результаті людина нічого не змінює ні у своїх установках, ні в сприйнятті, ні в поведінці. Відповідно, його життєвий сценарій теж залишається незмінним.

Чому ми віримо астрологам, тарологам та екстрасенсам: думка психолога-Фото 2

Нестача мотивації

Коли людина не вірить у себе і свої сили, їй дуже важливе підбадьорення, хоч би ситуативне. А краще професійна мотивація. Але буває, що близькі не підтримують. Про те, як це робити самостійно, нічого не відомо. А щоб записатися на прийом до психолога, начебто немає достатніх підстав. Тоді за добрими словами йдуть до «професора магічних наук». Але шанси отримати там грамотне підбадьорення, яке надихне та додасть сил, вкрай малі. Навпаки, прогнози ясновидців найчастіше розслаблюють. Адже навіщо напружуватися і щось робити, якщо все одно наступного року впаде несподівана спадщина? Ну а якщо прогноз буде негативним, емоційно нестійка людина ризикує зневіритися в собі остаточно.

Читайте також: Що нам зірки кажуть: 5 книг, які допоможуть розібратися в астрології

Віра у казки

Щоб розбагатіти – потрібно генерувати ідеї, працювати, інвестувати. Щоб створити щасливу сім'ю – вчитися взаємодіяти з партнером, працювати над собою, грамотно вибудовувати стосунки. Але це вимагає зусиль і часу. Куди простіше було б загадати бажання золотій рибці, джину, хресній феї… Або чаклунка, яка дасть амулет для залучення грошей чи прочитає змову на особисте щастя! І люди, схильні до інфантилізму, щиро вірять у таку нагоду. Потрібно відзначити, що іноді самонавіювання дійсно допомагає налаштуватися на потрібний лад, повірити в успіх та отримати бажане. Але так відбувається, коли людина поєднує техніку реалізації бажань з конкретними діями. А не просто сподівається на магічні ритуали.       

Чому ми віримо астрологам, тарологам та екстрасенсам: думка психолога-Фото 3
       

відчай

Для деяких тарологи, екстрасенси та астрологи – це остання надія. Так, почувши смертельний діагноз, людина проходить п'ять стадій: заперечення, гнів, торгівля, депресія, прийняття. Саме на стадії торгу він готовий повірити будь-кому: провісникам, чаклунам, цілителям. Найчастіше це нічого не дає. І хворий іде спустошеним: і морально, і фінансово. Але бувають і щасливі винятки. Наприклад, якщо захворювання викликане психосоматикою, оптимістичний прогноз ворожки чи символічний ритуал цілителя може спрацювати як плацебо.     

Читайте також: Гороскоп сумісності принца Гаррі та Меган Маркл

Страх перед майбутнім

Коли людина не знає, що завтра чекає на її країну, чи зможе вона прогодувати своїх дітей, підходить цілком природний страх. У такій ситуації дуже хочеться отримати бодай якісь гарантії. І якщо ні роботодавець, ні держава жодних гарантій дати не можуть, велика спокуса знайти їх на прийомі у астролога. "В окопах атеїстів немає". Тому під час воєн, революцій, криз навіть цілком раціональні люди можуть звертатися до потойбічних сил. Так було в дореволюційної Росії серед інтелігенції був бум спіритизму. Під час Другої світової війни лідери країн, що воювали, активно консультувалися з астрологами. А сьогодні чи не кожен другий має досвід спілкування з тарологами, екстрасенсами, ясновидцями. Подібна взаємодія справді може стати тимчасовою віддушиною та своєрідним психологічним захистом. Але важливо пам'ятати: кожна людина сама несе відповідальність за себе, своє життя та свої рішення.

Статті на тему