Мандрівниця Марина Головньова прожила у місті Тяньцзінь два роки. За цей час вона не тільки навчилася виводити хитромудрі ієрогліфи, а й спіткала частинку загадкової китайської душі. Сьогодні Марина розповість про незвичайну для нашого менталітету традицію, яка нікого в Китаї не дивує – про ярмарки холостяків.
В Україні на сотню холостячок припадає 86 чоловіків. У Китаї – 114, і з огляду на міцність інституту сім’ї в Азії та низькі показники розлучень, то ті самі 14 чоловіків, швидше за все, так ніколи і не одружуються.
Установка «встигнути все до 30 за будь-яку ціну» є актуальною в Китаї для всіх. У нас у країні боротьба зі стереотипами набирає обертів, і старше покоління ще замислиться, чи вступати з дітьми в полеміку з приводу весілля та онуків. З Китаєм ситуація змінюється набагато повільніше, і тим, хто межу в 30 років вже переступив, але поки що «нічого», за версією суспільства, не встиг, дістається неслабко.
Читайте також: ЧІТКИЙ СИГНАЛ: ЯК ФЛІРТУЮТЬ ЧОЛОВІКИ З РІЗНИХ КРАЇН
У кожному великому китайському місті є так звана Народна площа. Я спеціально прокидаюся в неділю раніше, щоб на власні очі побачити таку популярну в Китаї і таку неймовірну для західної людини подію, як «холостяцький базар». До восьмої ранку на площі збираються люди 50-60 років. Приїжджають на велосипедах чи мопедах, паркуються, дістають із сумок та кріплять на кермо оголошення. Такі ж зрілого віку чоловіки та жінки лавірують від одного краю площі до іншого, уважно вчитуються у роздруковані «досьє», заводять розмови, обмінюються номерами телефонів. Таким традиційним способом зневірені тата і мами беруть ініціативу в свої руки і намагаються влаштовувати особисте життя дітей. А відчай їх іноді сягає апогею, адже політика «одна сім’я – одна дитина» якраз припала на часи їх молодості. І не одружувати цього одного означає провести старість без онуків.
Я єдина іноземка тут, одягаю чорні сонцезахисні окуляри, щоб простіше було ігнорувати зацікавлені погляди місцевих, підходжу ближче і намагаюся вловити сенс оголошень: рік народження, зріст, посаду на роботі, зарплату, наявність власної житлоплощі, іноді із вказаним точним метражем. На інших є і чіткі побажання: для дівчини 29 років на зріст 163 см потрібен чоловік не старше 35 і не нижче 170 см. Нав’язлива ідея з приводу зростання мене завжди бавила.
«Чому це так важливо для вас?», — питаю свого китайського друга Лі. «Ну, як же? Ти що, хотіла б вийти заміж за когось нижче за себе? Щоб у вас потім були низькорослі діти?» — він дивується так щиро, що я навіть гублюся. «Та ну, не те, щоб це було принципово, важливіше, щоб людина хороша», — я й розумію, що на тлі її аргументу звучить це взагалі непереконливо.
Читайте також: СОЛЬНА ПАРТІЯ: ЧОМУ СУЧАСНІ ДІВЧИНИ НЕ СПРЯМУТЬСЯ ВИЙТИ ЗАМІЖ
У випадку з холостяками, крім зростання, дуже важливою є державна посада, адже з неї не мають права звільнити до кінця життя. Це стабільність, а за умови членства в компартії – ще й поступове піднесення кар’єрними сходами. Жодної іншої особистої інформації чи фотографій в оголошеннях немає.
Участь батьків у таких ярмарках у 90% випадків відбувається таємно від дітей. Якщо пошуки виявилися вдалими, і кандидат знайшовся – то їхнє знайомство відбудеться під прикриттям спільної вечері зі старовинною маминою подругою та її сином. Але до цього етапу спочатку відбуваються переговори між батьками – чи влаштовує їх самий супутник життя для дитини.
Якщо за вечерею діти виявили взаємний інтерес, далі йде справжнє перше побачення, вже без участі батьків. На ньому дівчина з’ясовує всі деталі, які для неї є принципово важливими. Причому нічого поганого в питаннях про зарплату і метраж квартири, заданих малознайомому хлопцю, для китаянок немає.
«Я важко працюю, щоб забезпечити собі таке життя, яке хочу, – ділиться моя незаміжня 34-річна китайська подруга. – Якщо чоловік заробляє менше за мене, це означає, що його все влаштовує, і йому ліньки щось у своєму житті міняти. Рівень достатку багато говорить про людину як про особистість – ось чому це важливо для мене. А прикраси та шмотки я сама собі можу купити». У цьому є раціональне зерно, але з таких міркувань виходять не всі дівчата. Для багатьох шлюб – це насамперед вигідна фінансова угода, яка дозволить ніколи більше не переживати про гроші, дах над головою та відпустку в теплих країнах. Через демографічну ситуацію у холостячок є можливість вибирати і перебирати доти, доки не підвернеться найвигідніший розклад. Я бачила такі сім’ї після 15 років шлюбу. Від деяких склалося враження, що пари не розлучаються лише через страх громадського засудження чи заради дітей.
Читайте також: Я НЕ ХОЧУ ЗАМІЖ. ЗВІДЛИ БЕРЕТЬСЯ СТРАХ ЗАМІЖСТВА І ЯК ЙОГО ПЕРЕБОРОТЬ?
Витрати на весілля найчастіше батьки нареченого та нареченої ділять порівну, але крім своєї половини на урочистість, сім’я хлопця зазвичай платить круглу суму батькові нареченої, в середньому – 10 тисяч доларів. Традиційно вважалося невигідним народжувати дівчаток, адже вони не в змозі виконувати важку фізичну роботу, приносити копійку в сім’ю, а коли подорослішають, то взагалі покинуть батьківський будинок. Тому викуп за наречену був своєрідною компенсацією батькові сімейства, який дівчинку вигодував і виростив. Сучасне суспільство у всіх країнах все більше захоплюють ідеї фемінізму та рівноправності, і говорити про таке вже навіть неетично, але відмовлятися від викупу китайські тата доньок поки не поспішають.
Лі якось поділився зі мною, що якщо дівчина на побаченні не посоромилася поставити йому питання про роботу та квартиру, то перша зустріч одразу стає останньою. У нього є і державна посада, і своє житло, але одружуватися у свої 32 він не поспішає, і на звані вечері, підлаштовані батьками, не ходить принципово. Таких, як він, у моєму китайському оточенні більшість. Це молоді хлопці та дівчата, для яких шлюб не є запорукою та показником успіху, чи фінансовою угодою. Знайти любов і одружитися – все ж таки принципово різні речі, і без першого одруження з розрахунку молодому прогресивному поколінню вже ні до чого. Але революція в головах відбувається дуже поступово – недільний зліт на Народній площі відбудеться за будь-якої погоди.