Edit page title Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують
Edit meta description У своїй колишній колонці я намагалася підвести вас до думки, що балет буває дуже різним. А тепер покажу…

Close edit interface
UA
RU

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують

Редагувати переклад
У своїй минулой колонція намагалася підвести вас до думки, що балет буває дуже різним. А тепер покажу, що він буває сучасним, тобто співзвучним до нашого з вами сьогодні. 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

Поліна Булат — засновник онлайн-журналу про балет і танці Balletristic.com и Radioballet.me— сайту з лекціями, курсами та послугами з культурного туризму. 

Останні років 100 балет у різних пропорціях синтезує живопис, хореографію, драму та музику. Іноді гидливо відмовляється від чогось зі списку, іноді, навпаки, створює з вищезгаданого жирну суміш. Приблизно стільки ж балет надихається сучасним танцем, а з другої половини 2 століття ще й із задоволенням пропускає його через себе. 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

Подивіться на афіші відомих балетних компаній: Паризька опера, Королівський балет Великобританії, Державна берлінська опера, Маріїнський театр — усі кличуть до себе сучасних хореографів, а ті, у свою чергу, збагачуються самі, отримуючи в розпорядженні чудово вивчених сильних танцівників. 

 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

Вільям Форсайт збив пиха з класичного балету ще в 1987 році, поставивши на сцені Паризької опери знаменитий In the Middle Somewhat Elevated. А 1991 року продовжив розпочате, але вже на запрошення канадської трупи. Форсайт - деконструктор, Мартін Маржела в хореографії. Його не цікавлять гармонія та «краса». Він з посмішкою розбирає класичну форму та техніку на гвинтики та з ніжністю створює з них своє.

Вільям Форсайт - The Second Detail

 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

«Напруга між мінімалізмом та анархією, сучасністю та класицизмом», — висловилися з приводу Chroma Уейна Макгрегора The Guardian. Макгрегор — доктор наук та перший сучасний хореограф, якого Королівський балет Великої Британії запросив себе на постійну роботу. До танцю він підходить як аналітик, тіло йому потрібне для візуалізації мислення, а чим здатніше тіло, тим більше ідей. Фрагмент із Chroma я обрала в тому числі через музику: танцівники Королівського балету рухаються під дуже красиве і тривожне оркестрування хіта The White Stripes The Hardest Button to Button.

Вейн Макгрегор - Сhroma

 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

Балети Джастіна Пека, постійного хореографа, а донедавна і соліста New York City Ballet, схожі на гру. Він не вигадує сюжети, а черпає натхнення з повсякденності танцівників, музики та міста. Послідовник Джерома Роббінса, якому в минулій колонція присвятила відразу 2 пункти, Джастін Пек взує своїх артистів у кросівки, одягає у вуличні бренди (наприклад, у балеті The Times are Racing танцюють в одязі Opening Ceremony) та запрошує інді-композиторів складати музику.

Джастін Пек — In the Countenance of Kings

 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

Шведський хореограф Олександр Екман створює не так танець, як обставини для нього. Вистави, і короткі, і на цілий вечір, сповнені нетривіальної вигадки: танцівники хлюпаються у воді, синхронно розкидають по сцені сіно, ковзають під дощем із пластикових кульок, відбивають ритми та носять декорації. При цьому хореограф не намагається вразити за всяку ціну. Він ніби запитує: «А що якщо?» і, без сумніву, пробує. Залишаю не найвидовищніший, але дотепний фрагмент з балету «Play» для Паризької опери. Екман взує танцівницю в пуанти, але не заради танцю, а заради звуку та ритму.  

Олександр Екман - Play

 

Пуанти, кеди та техно: 5 сучасних балетів, які вас здивують.

Перша асоціація, яку викликають балети Шарон Еяль, – рейв. Танцівниця і хореограф з Єрусалиму створює щільні композиції з тіл, що звиваються під техно. Ритм для Еяль все, на нього танцівники відгукуються всім тілом: ноги безперервно крокують на високих півпальцях, напруга передається до корпусу, розливається по руках і повертається вниз. Еяль каже, що думає про танець, як про чисту радість, про щось первісне, і це ріднить її постановки з танцями в нічних клубах.

Хореограф 18 років присвятила ізраїльській компанії Batsheva, яка у своєму тренажі проповідує принцип задоволення через зусилля. Тепер Еяль вичавлює зі своїх артистів максимум, але так, що, здається, на сцені вони кайфують не менше, ніж на вечірках. Глядачам енергія передається на один раз.    

Шарон Еяль - Half Life

Статті на тему