UA
RU

Подорож по Закарпаттю: 4 найромантичніші місця

Редагувати переклад

Цілий місяць команда Marie Claire подорожує Україною компактними кросоверами Suzuki Vitara та SX4 – наш перший з чотирьох маршрутів вихідного дня, куди можна вирушити з місією зробити небанальну романтичну фотосесію та дізнатися більше про рідну країну, пролягав Закарпаттям.

Замок тамплієрів

Невицький замок, відстань від Києва 820 км

Тури замками в західну частину нашої країни українці відкрили, напевно, вже більше десяти років тому, і до Закарпатської області зазвичай вирушають, щоб подивитися на Ужгородський замок чи Паланок у Мукачеві. І це цілком зрозуміло – ці будівлі доглядають, на їх території знаходять для себе щось цікаве як дорослі, так і діти. Проте за 12 км від Ужгорода, поблизу села Кам'яниця, є унікальне місце, чия історія гідна важкого містичного роману – це Невицький замок. З XIII століття фортеця з каменю височіла на вершині пагорба над долиною річки Уж, поки в 1644 не була зруйнована трансільванцем Дьєрдем Ракоці. З тих пір його не відновлювали - і на виправдання цьому були складені легенди.

Одна з них свідчить, що замок на місці стародавнього кратера побудувала «погана діва» – турецькопідданна князівна, яка відмовилася виходити заміж, і за цю зухвалу провину її заслали. Вона була не задоволена фортецею стін, і тому веліла збирати як данину молоко матерів і підмішувати його в будівельну суміш. Коли маленькі діти стали вмирати, місцеві жителі зчинили бунт, спалили князівну і насипали курган. Кажуть, що у темну пору доби тут можна побачити не один привид. За ще однією версією, коли жіноче молоко не вплинуло на надійність укріплень, місцевих, які намагалися відливати від цієї каторжної роботи, ловили та домішували їхню кров, щоб зацементувати стіни. Існує й інша легенда – у XIII столітті у підвалах цього замку ховали наречених від набігів монголо-татар, звідси й походить назва замку.

Невицький замок

Щоб перейнятися красою цього місця, ми приїхали до Невицького замку засвітло. Складнощі підйому виявилися кросоверам Suzuki даремно завдяки системі повного приводу. Складно сказати, чим саме ми більше милувалися – мальовничими руїнами або динамічним та сміливим дизайном автомобілів, що фантастично виглядав на тлі масштабних фортечних стін.

Лайфхак: коли повернетеся в Ужгород, обов'язково зайдіть за солодким до сімейного кондитерського будинку Valentin & Valentina SHTEFANYO (shtefanyo.com), де тістечка, шоколад та цукерки розроблені братом та сестрою за оригінальними рецептурами та з огляду на любов до французького кондитерського мистецтва.

Середньонський замок

Середньонський замок, відстань від Києва 792 км

Наступний пункт зупинки – замок тамплієрів, або Середньонський замок, який знаходиться між Мукачево та Ужгородом. Він не відновлювався з XIII ст. Товщина його стін – 2,6 м, тамплієри використовували цю 20-метрову чотирикутну кам'яну вежу в основному як митний пост. У Середньовіччі вони торгували солотвинською сіллю, і цей замок був одним із укріплень на «соляному шляху», що пролягає до Європи. Триярусний, де все цікаве відбувалося під землею – історія цього чернечого ордена огорнута таємницями та експериментами. Хтозна, можливо десь у його надрах досі зариті скарби тамплієрів – на території Средненського замку цілком можна пограти у героїв романів Умберто Еко. Для особливо вразливих існує історія про енергетичні стовпи, що пронизують нашу планету, і один із цих стовпів якраз знаходиться на місці заваленого колодязя в замку. Тож його можна вважати місцем сили.

На тлі порослого мохом каміння ми зробили найкращі знімки в подорожі – у тому числі з конем, який ніяк не хотів покидати кадр. Вона, схоже, роздивилася в кросоверах Suzuki конкурентів. Що, загалом, правда: автомобілі показали себе відмінними компаньйонами для тривалих подорожей – маневреними, надійними, комфортними. 

Замок тамплієрів

Лайфхак: Близько 23 км від Середньонського замку – і ви у Мукачеві. Там обов'язково потрібно відвідати Кельтський двiр (keltic-yard.com). Це агроетносадиба, де її господарі намагаються відтворити побут, звичаї, страви та напої кельтів, які жили у цьому регіоні понад дві тисячі років тому. Галицькі сири, хліб прямо з печі, кельтські напої – сидр, медове пиво, ель та інші ви зможете скуштувати на місці. Єдине, що треба враховувати – щоб потрапити до «Кельтського двору», треба записуватися заздалегідь.

Замок Берегвар

Замок Берегвар, відстань від Києва 754 км

Цей замок знають як колишню резиденцію та мисливський будинок австро-німецької знаті – графів Шенборнів, зведений наприкінці ХІХ століття. Він зберігся у відмінному стані – усередині ви побачите старі перекриття, сходи, кахельні печі і частину начиння та меблів, що залишилася, яка не була звідси вивезена. Дістатися туди на кросоверах Suzuki виявилося задоволеним: влаштувавшись на комфортних сидіннях, ми слухали улюблену музику, підключивши смартфон до мультимедійної системи автомобіля. Гуляючи замком, можна скласти цілком непогане враження про те, як жила закарпатська знати того часу. Найцікавіше в цій історії – архітектурна «неправильність» самої будівлі, збудованої у стилі романтичної еклектики.

Замок Берегвар

У нього 365 вікон (за кількістю днів на рік) та 12 входів (за кількістю місяців на рік) та 7 веж (стільки днів на тижні). Можете спробувати їх порахувати – сьогодні замок знаходиться на території санаторію «Карпати», і місцева охорона досить лояльна до гостей ззовні. Сюди обов'язково варто заїхати, тим більше що у замку Шенборнов є ще одна особливість - сад-дендрарій з нехарактерними породами дерев для даного регіону і ставком, що повторює контур Австро-Угорщини.

Стільське городище

Стільське городище, відстань від Києва 583 км

Дорогою із Закарпаття у Львівській області знаходиться дуже цікаве місце, яким за незнанням часто нехтують туристи. Сюди нас навів історик за освітою та автожурналіст Сергій Суховський, який у 2004 році брав участь у ралі – на цьому місці зламався один із автомобілів, і ралісти вийшли оглянути місцевість. Вони побачили пагорб із незвичайними заглибленнями, висіченими в скелі. Виявилося, що це городище східнослов'янського племені – білих хорватів, яке, ймовірно, було їх столицею у VІІІ—ІХ століттях. Ці люди були язичниками та відмінними будівельниками – видовбати в скелях велику підземну фортифікацію з келіями, монастирями, катакомбами, похованнями, входами та виходами та обманними глухими кутами для ворогів, які б надумали до них поткнутися, коштувало величезної праці. Ми на Suzuki sx4 під'їхали до визначної пам'ятки максимально близько. Заодно у нас з'явилася можливість погуляти на свіжому повітрі та помінятись місцями. Кожен організував комфортний для себе простір: розташування підлокітників, відділень для дрібниць та підсклянників у SX4 дуже продумане. На зворотному шляху ми вже складали план наступної подорожі!

Тег: #КілометриПочуттів

Сукні: @u_bride

 

Статті на тему