UA
RU

Росія щодня убувати українські пам'ятки культури: цифри та наслідки

Редагувати переклад

Повномасштабне вторгнення росії на територію України несе руйнівний характер по всіх напрямках.

Військові та цивільні втрати, екологічні злочини та знищення культурної спадщини: це методи, які використовує країна-агресор.

Росія щодня злидає українські пам'ятки культури: цифри та наслідки-Фото 1

Фото:mkip.gov.ua

Викорінення мови та культури стало основною метою війни, розпочатої росією. російські військові знищують не тільки інфраструктуру під приводом боротьби з нацифікацією, але й руйнують наше культурне надбання. Міністерство культури та інформаційної політики України станом на 10 червня задокументувало 388 епізодів зазіхання та руйнації спадщини українців. І це неповна інформація, адже на окупованих територіях важко встановити масштаби проблеми.

Ті, з якою ненавистю росіяни злидняють все українське, говорити тільки про їхню агонію. Нещодавно під обстріл окупантів знову потрапила Святогірська лавра на Донеччині. Горів Всіхсвятський скит Святогірської лаври. Крім монастирської братії та сестер, у храмі перебувало приблизно 300 біженців, серед яких інваліди, літні люди, приблизно 60 дітей, у тому числі немовлята. Сумнівів немає – маємо справу з ордою. Та злочини окупантів не лише не можуть знищити нашу ідентичність, а й наоборот — лише згуртували українців. Сьогодні українська нація здобула нову суперсилу. Ми маємо своїх Героїв, звитяжно боремося та захищаємо своє. Ми стали сильнішими, а перемога дасть нам можливість усе відбудувати”,

– зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики. 

Читайте також: У Тель-Авіві провели перформанс, щоб нагадати про геноцид в Україні

Згідно з даними Міністерства культури, від воєнних дій постраждало 13 областей, у тому числі і місто Київ. Останнім часом додалося культурних руйнувань у Харківській області. Наразі – це 97 епізодів, найбільше – 79 – у м. Харків та його околицях. У Донецькій області зафіксовано – 89, із них 53 у Маріуполі. У Київській області постраждало 70 об'єктів, з них найбільше – 44 у Бучанському районі. У Чернігівській області зафіксовано 38 випадків, у Луганській та Сумській областях – по 28. Крім того, 12 – у Запорізькій області, 6 – у Житомирській області, по 5 – у м. Києві та Херсонській області, 4 – у Миколаївській, 3 – у Дніпропетровській, 2 – у Одеській області, 1 – у Львівській областях.

З цього переліку 58 об'єктів культурної спадщини знаходиться у важкому стані після руйнації, 9 – знищено назавжди.

Ми продовжуємо детально документувати та фіксувати злочини росіян проти української культурної спадщини. Цей процес часто ускладнений. Особливо коли йдеться про тимчасово окуповані території, а також місця, де проходять активні бойові дії. Хочу наголосити, що руйнування культурної спадщини – це воєнний злочин за Гаазькою конвенцією 1954 року. Злочинці обов'язково відповідатимуть за свої безчинства,

  – зауважує Катерина Чуєва, заступниця Міністра культури та інформаційної політики. 

Наразі, з того, що вже вдалося зафіксувати експертам: зруйновано 142 релігійні споруди, знищені 42 меморіальні пам'ятки історичним діячам України, 30 історичних будівель, музеїв та заповідників, 75 споруд культури, бібліотек, театрів тощо.

Про пошкодження чи руйнування культурної пам'ятки можна повідомити на сайті Culture crime, де експерти перевіряють достовірність заявки та додають до списку культурних ушкоджень.

Статті на тему