UA
RU

Симфонія Півночі: відпустка до Норвегії

Редагувати переклад

Забудьте про неможливу спеку та пляжі з розпеченим піском – влітку краще вирушати до Норвегії, впевнена Олена Заєць.

Норвегія

Чи є серед вас такі самі супротивники пляжного відпочинку, як я? Маса моїх знайомих завжди твердила: «Влітку не можу без моря». У мене майже завжди виходило навпаки - на море в найгарячіший сезон я їздила всього кілька разів. І переконана, що нічого не втратила – я люблю погоду, коли вже досить тепло, щоби посидіти на березі, слухаючи м'які переливи хвиль, але холодно, щоб купатися.

До речі, морів у Норвегії цілих три: Баренцеве на північному сході, Норвезьке – на заході та Північне – на південному заході країни. Найсприятливіший для туристів час настає з другої половини травня і триває все літо. Я потрапила в Норвегію трохи раніше – на самому початку травня, тому багато примітних місць цієї дивовижної країни (для мене найкрасивішої у світі) було закрито – деякі траси на північ від Согнефіорду, у тому числі знаменита мальовнича Дорога тролів, у той період ще були засипані снігом і вкриті льодом.

Театр природи
Перш ніж дістатися до найбільшого норвезького фіорду (морської затоки, що глибоко врізався в сушу) Согнефіорду, ми подолали 500 км на машині від маленького аеропорту поблизу Осло. Природа за вікном була схожа на симфонію зі складними партіями, емоційне напруження яких посилювалося в міру розвитку. Ми застали всі пори року, крім осені – несміливу весну з травою, що ледве пробивається, щедро літо з квітучими деревами і сувору зиму на зворотній дорозі додому – перевал на шляху нашого прямування засипало снігом, так що нам довелося двічі міняти пороми, щоб встигнути на рейс.

Норвегія дихає простотою. Вже після поїздки до Києва я познайомилася з шеф-кухарем кулінарного театру Vertshuset Skarven Гуннаром Йенсеном, який працює на півночі, у Тромсі. Він проводив майстер-клас з оброблення та приготування червоної риби. І мене вразило те, як він поводиться з продуктами – олія для нього просто олія, а не «саме це ось такого віджиму», вино просто вино, а не «вироблене в цьому регіоні на тій виноробні». У Норвегії важливий природний перебіг подій - на тлі фантастично швидкої і незмінно гарної зміни примх природи суєта незатребувана.

Читайте також: Шлях до краси: Marie Claire вирушив до Бразилії

Потрібно лише сісти на веранді будинку (наш був приліплений на скелі висотою в кілометр, двоповерховий, на п'ять людей, з холодильником для риби і панорамним вікном) з чашкою чаю, що димився, в руці і звернути свій погляд на фіорд. А там – хмари, що змінюють свої форми, веселка і морські свині, що м'яко пофиркують, коли виринають із води.

Для любителів ходити пішки і їздити на велосипеді тут безліч можливостей - спеціально прокладені туристичні маршрути, проте ми воліли покривати великі відстані на авто. Дороги спочатку змушують чіплятись – в один ряд, з кишенями для роз'їзду зустрічних машин, обмежені з одного боку скелями, з іншого – холодною водою. По дорозі водію головне змусити себе не дивитися на всі боки – а там химерні гірські рельєфи, густо вкриті рослинністю, білі плями баранчиків, що пасуться, каміння різних форм і водоспади, водоспади…

Норвегія

Блакитні далі
За півгодини їзди від того місця, де ми жили (у нього навіть не було назви, найближче село було за 5 км від нас), знаходилося одне з відгалужень Согнефьорда – Аурландсфьорд. Це особливе місце - з похилими пагорбами, що йдуть у воду на горизонті, рядами струнких сосен на схилах, неспокійними, чайками, що нарізають кола, і корчом на березі, схожій на останки вимерлого динозавра. Затримати свій погляд варто і на рідкісних рештках Середньовіччя: ставкирках – дерев'яних церквах з лускатими дахами, яких збереглося 28 з 1700. Примітне в них – інтригуючий мікс християнства та спадщини вікінгів: рослинно-тварини орнаменти «за мотивами» серіали та фільми. Найстаріша з церков називається Урнес, і якщо ви не встигнете на пором, вам доведеться хвилин сорок крастися вздовж скель дуже вузькою дорогою. Зате будете винагороджені вселенським спокоєм, що панує навколо.

Найдивовижніше, що ми побачили в Норвегії – це льодовик Йостедаль, найбільший у континентальній Європі. Блакитна крига – зовсім не евфемізм. Льодовик ніби живий - щоб до нього дістатися, доведеться скакати по валунах, а підійшовши впритул, від несподіванки завмерти: він безперервно потріскує - здається, веде із собою довгий діалог. По льодовику можна бути схожим під наглядом інструктора, але для цієї мети потрібно приїхати в туристичний центр рано вранці. Огляд на Йостедаль відкритий із трьох точок, ми вибрали ту, що була поблизу селища Гаупне.

Читайте також: Як подорожувати по Йорданії

Незважаючи на те, що більшу частину часу ми провели на природі, до міста все ж таки дісталися: Берген – другий за величиною в Норвегії, з населенням приблизно 250 тисяч людей. Цей порт розташований на березі Північного моря на пагорбах. Тут, як у рідному місті сутінкової Белли Свон, дуже часто йдуть дощі, проте нас він порадував блиском сонця: на узбережжі досить тепло, і причиною цього – Гольфстрім. У Бергені народився Едвард Гріг – норвезький композитор-романтик, а головною визначною пам'яткою, зображеною на всіх листівках, є верф Брюгген, що нагадує про розквіт торгівлі за часів ганзейських купців, що прийшли до влади у XIV столітті та протрималися до XVIII. Брюгген є ряд різнокольорових дерев'яних будівель з трикутними дахами. Нині тут рай для туристів: сувенірні лавки, галереї місцевих художників, кафе та ресторани.

Шосте відчуття
Норвегія – дорога країна, але їхати, не спробувавши її спеціалісти, буде прикро. Правда, не факт, що вам вони сподобаються: наприклад, лютефіск - зимова страва з сушеної тріски, замочується в соді, або бруност - козячий сир коричневого кольору з солодкуватим присмаком. Або аквавіт – міцний алкогольний напій, який виготовляється з картоплі та наполягає на спеціях. Зате все, що приготовлене з норвезького лосося та баранини, можете куштувати сміливо – якість та свіжість продуктів не підведуть.

«Не бажаєте залишитися? У нас є вакансії на заводі зі збирання холодильників», – простодушно пропонував нам норвежець Руне, з яким ми потоваришували під час поїздки. Місцеві, що живуть на лоні природи, використовують усі її дари та переваги: ​​наприклад, у Руні, крім основної роботи, була своя овеча ферма, а ще він ловить рибу та крабів, а влітку в лісі, до якого рукою подати, збирає ягоди та гриби . Єдине, на що він скаржився - так це на суворих норвежок, які в запалі сварки можуть дати тумака своєму чоловікові. Але нам така їхня самостійність дуже навіть допомогла – ми отямитися не встигли, як дві дівчини на перевалі виштовхнули нашу машину з узбіччя, на якій ми застрягли.

Що я скажу на закінчення: навіть найгучніші епітети не в змозі описати міць і красу норвезької природи. Це все потрібно бачити, чути, нюхати – загалом, задіяти всі органи почуттів, злитися із суворими краєвидами, розчинитись у них. А ще влітку там тепло, але не спекотно. Чим не є аргумент?

Статті на тему