Small Talk: Ганна Орєхова, співзасновниця організації INSCIENCE
Ганна Орєхова – співзасновниця організації INSCIENCE, яка займається популяризацією науки та підвищенням її цінності для суспільства, держави та бізнесу. Анна розвопіла Marie Claire про проект «Науковиці», серію документальних відео про українських жінок у науці.
Як народилася ідея створення цього проекту?
Ідея створення народилася з натхнення від роботи українських науковців та бажання розповісти їх історії якомога більшій кількості людей. А також – показати їх у якості рольових моделей для дівчат, які б хотіли робити кар'єру у STEM.
За дослідженням CEDOS в Україні лише 23% дівчат вступають на STEM спеціальності. А за всю історію Нобелівської премії, у наукових дисциплінах із 600 лауреатів та лауреаток було лише 23 жінки. Тобто природничі науки досі асоціюються набагато більше з чоловіками.
Наприклад, одна з наших героїнь – морська біологія Оксана Савенко зараз є першою та єдиною жінкою, яка вдруге зимує на станції Академіка Вернадського в Антарктиці. Також Оксана взагалі єдина жінка у всій експедиції. Тільки представте, що протягом 20 років у зимових експедиціях на станції Академіка Вернадського не було жодної жінки. Я сподіваюся, що з кожним роком і бажаючих і відібрань для експедиції жінок буде дедалі більше. У тому числі завдяки прикладу Оксані. Хочеться, щоби після перегляду наших фільмів дівчата думали – вона змогла і я точно зможу.
У процесі підготовки над проектом, мабуть, вам довелося познайомитися з багатьма цікавими фактами про сучасні українські науковиці та їх відкриття. Що з цього великого масиву інформації вас найбільше вразило?
Цікаві факти про українські науковиці – це матеріал для цілої книги. І я сподіваюся, що колись така книга з'явиться. Я б хотіла поділитися тим, що дізналася про наших чотирьох героїнь під час підготовки того самого знімального процесу.
Тільки представте, нейробіологіня Віра Єфремова займається тим, що бере клітину крові або шкіри і змушує її забути про те, яка вона клітина і подумати, що вона клітина мозку. І з однієї клітини вона вирощує міні-мізки (мозкові органоїди) у чашках петрі. Інколи це займає кілька місяців, а іноді роки. Мета Віри – за допомогою своїх досліджень зрозуміти як улаштовані певні генетичні хвороби та як у майбутньому їх можна вилікувати.
Катерина Терлецька вивчає світ за допомогою математики, а саме – внутрішні хвилі океану. Це ті хвилі, які утворюють цунамі та зіштовхуються, можуть здатися Лохнеським чудовиськом (насправді феномен Лохнеського чудовиська – це внутрішні хвилі, які зіштовхнулися). Вони можуть бути непомітними, але відіграють надзвичайно важливу роль у розумінні процесів в океані, у тому числі у поясненні його ролі у зміні клімату на планеті.
Напевно, найбільш близькою для нас є тема досліджень зоологіні Маріні Шквірі. Вона вивчає диких хижаків – рисів, ведмедів та вовків. У тому числі у Чорнобильській зоні. Крім того, вони з чоловіком Єгором Яковлєвим та командою займаються спасінням ведмедів з ресторанів та перевізних цирків, де тварин тримають у маленьких клітках та несумісних з нормальним життям умовах. Вони визволяли їх та доставляли у спеціальні притулки, де умови проживання тварин максимально наближені до природних. Подивитись на реабілітацію та поведінку ведмедиків можна біля притулку “Біла скеля” під Київом, який цього року офіційно відкрили Марина та Єгор.
І четверта героїня, про яку я говорила спочатку, це морська біологія Оксана Савенко. Вона заразі знаходиться на станції Академіка Вернадського. Виходити на маленькій лодці в океан, щоб досліджувати китів. Шкірного кита Оксана розрізняє за малюнком на хвості, адже ідентичного малюнку не існує. Візерунки на хвості кита, це як відбитки пальців у людини.
І скажу вам чесно, у кожної науковиці, яку я знаю, є надзвичайно захоплюючі історії, які варті того, щоб бути розказаними.
Як було обрано героїнь?
Насправді, обрати чотирьох перших героїнь було дуже складно. Бо хотілося зняти серію про кожну науковицю, з якими нам доводилося співпрацювати. Але саме для перших відео ми також зважали на те, як ми можемо візуально показати роботу науковців, наскільки тими їх досліджень можуть зачіпати людей і наскільки їм самим буде комфортно та звично у кадрі. Адже таймінг проекту був досить насичений та динамічний. Але нам неймовірно пощастило, бо всі науковиці та головна героїня – 15-ти річна Маша – трималися дуже природньо і відкрили для нас закулісся свого наукового та особистого світу.
До речі, у коментарях під відео, можна писати побажання – про кого та на яку тему ви б хотіли побачити наступні серії.
Читайте також: Small Talk: Анастасія Бабенко, українська режисерка
Вже зараз йдеться про створення іншого сезону. Ви вже визначилися з героїнями?
Ми плануємо продовжити проект та зняти такі відео про жінок з різних спеціальностей природничих наук. Бо кожен напрямок – це свій неймовірний світ.
До того ж серію відео створили дві чудові жіночі команди – організаційна INSCIENCE та знімальна на чолі з режисеркою Юлією Кочетовою. Кожний із нас тема рівності у всіх спеціальностях та сферах життя дуже близька. І ми горіли проектом, тому для нас важливо, щоб він мав продовження.
Як тільки будуть відомі рядки та героїні – ми обов'язково розповімо про це на сторінках INSCIENCE.
За вашим спостереженням, яка головна риса характеру для майбутньої науковиці?
Усі героїні НАУКОВИЦЬ дуже різні. При цьому їх об'єднує безперервне бажання досліджувати світ і шукати істину, незважаючи ні на що. Думаю, це є найголовніше. Цікавість та наполегливість, щоб знайти відповіді на ті таємниці світу, які людству ще тільки належить дізнатися.
Фото надала Ганна Орєхова