UA
RU

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію

Редагувати переклад
Художній керівник viennacontemporary один Борис Ондрейчка - один із ініціаторів STATEMENT UKRAINE, який цього року є контент-фокусом міжнародного ярмарку сучасного мистецтва. Про сучасне мистецтво та роль у ньому українських митців він розповів у інтерв'ю Marie Claire.  

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію-Фото 1

Чи стежите ви за українськими митцями та за процесами, які зараз відбуваються в мистецтві?

Я стежу за багатьма українськими митцями, музикантами, інтелектуалами вже багато років просто тому, що в Україні завжди творилося велике мистецтво. Я навіть був фізично учасником київської бієнале The School of Kyiv 7 років тому. Перші є важливими постачальниками інформації, вони формують громадську думку для глобальних спільнот через соціальні мережі. Інші створюють життєво важливі краудфандингові компанії. Назву імена кількох моїх друзів, з якими я спілкуюся, це Катерина Заволока, Дмитро Федоренко (Kotra), Леся Прокопенко.

Я завжди був прихильником творчості Нікіті Кадана, мені подобається поезія Федора Тетянича, Давида Бурлюка, української фолк-блек-метал-гурту Drudkh, які поєднують метал з лірикою українських класиків – Тараса Шевченка, Івана Франка, Олега Ольжича тощо.

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію-Фото 2

Milja Laurila, Untitled Woman IX, 2022 З серії Untitled Women

Як ви вважаєте, яка місія мистецтва під час війни? Що ви шукаєте у мистецтві сьогодні?

Це дуже різні запитання. Місія мистецтва під час війни може полягати у глибокому відображенні дійсності, її поширенні та заклику до дії. Тому що покликання художників — вміння створювати гострі та емоційно заряджені месседжі, у тому… митці теж люди. А отже за потреби вони мають легко перетворюватися на солдатів чи на інфраструктурну робочу силу армії.

Який антивоєнний твір ви вважаєте шедевром?

Очевидно, що Happy Christmas (War is over) Джон Леннон і Йоко Воно, якщо вже на те пішло, «Герніка» Пікассо, колажі Джона Хартфілда… Говорячи про антивоєнні шедеври, я просто не можу відокремити аспект впливу, тому на думку спадають тільки такі очевидні приклади.

Small Talk: артдиректор Борис Ондрейчка про сучасне мистецтво та його місію-Фото 3

Zoltán Tombor: Trouvaille, 2022, Alu-Dibond

Читайте також: ПРЕМ'ЄРА: САША ЧЕМІРІВ ПРЕЗЕНТУЄ ВІДЕО НА ПІСНЮ «ПОЛЯМИ»

Статті на тему