UA
RU

Small Talk: Ірена Карпа, письменниця, співачка про писемництво під час війни

Редагувати переклад
Письменниця та співачка Ірена Карпа запрошує всіх провести разом 3 липня у Сквоті 17б. У програмі сеанс терапевтичного листа, відкритий public talk, барахолка від українських дизайнерів, благодійний фотокорнер, барбекю. Усі зібрані на події кошти будуть витрачені на поточні потреби двох частин ЗСУ. (Збір на автомобіль для 24 бригади, в якій служить Ярослав Возницький (один з організаторів Zaxidfest.бір на дроні для бригади аеророзвідки, в якій служитимуть режисери та оператори з об'єднання документалістів Вавилон'13.) Про будні українських письменників, кенселення російської культури та майбутню подію Small Talk з письменницею. 

Ірена Карпа 1

Війна знайшла відображення у творах багатьох сучасних авторів. За ким ти сьогодні стежиш?

Найкращі книжки про війну напишуться зараз. Тому що у 2014-му війна опосредковано торкалася літератури. Тобто більшість авторів поважали собі не в праві писати про війну, бо вони не були на війні.

Наразі війна торкнулася кожної української батьківщини. У кожного з нас є або друг, або родич, який воює. Кожен із нас робить все, що може. Хтось із головою у волонтерстві. Хтось бере участь у інформаційному фронті. І все це дає сюжети про війну. Зараз у нас на фронті три Артемі — Чапай, Чех і Полежак. Це лише з письменників. Це ті, кого я першими згадала, а їх значно більше. У мене таке відчуття, що всі мої знайомі чоловіки: 90% служать, а решта 10 — волонтерять. Наприклад, як письменник Сашко Міхед.

Що сталося зі світом, що інтелектуал і пацифіст опинився на військовій службі?

Це стосується нас усіх. І висловити це буде потреба також у всіх, у тому чи іншому вигляді.

І я теж уже розпочала роботу над новою книжкою, в якій вже є відлуння війни. Тому що це чотири місяці як наше життя змінилося. Не може зараз співає писати про пєстікі-тичинки, і казати «я поза політиками». Бо це не політика, це величезна світова трансформація, світовий перерозподіл цінностей. І всі зараз у ньому, незалежно від того чи ти українець, чи маєш інше громадянство, якщо ти людина не позбавлена ​​мозку і серця — ти зараз живеш у цій війні, ти живеш цією війною.

Розумію, що кенселення російської культури не позначилося на спектрі твоїх інтересів. Чи доводиться тобі дискутувати з цього приводу з французами?

Дійсно, ти вгадала, що мені ні холодно, ні жарко від кенселінгу російської культури. Я іноді ловлю собі на тому, що в мене є якісь мемасики з радянських фільмів типу «яка гидота ваша залівна риба» і я собі обриваю, щоб їх не говорити. Навіть свій суржик почала «чистити», хоча я його дуже люблю, бо навіть слова типу «понаїхали» — це калька з «понаїхали». Там, де я можу це відслідкувати, я це не вживаю. Тому що воно навіть не стільки з російською мовою пов'язане, а саме з російським контекстом, піснями, радянськими книжками та фільмами.

Коли мені закидають «що ж ви робитимете без толстоєвського?» Відповідаю, що я спокійно виросла на книжках Бальзака, Гюго, мене дуже влаштовує французька література та українська література.

Я собі не відчуваю себе обділеною. Всім, хто вважаєте, що ця незбагненна велика слов'янська душа існує лише у творах достоєвського та гумілева, раджу почитати Коцюбинського. Але імена українських класиків їм поки що нічого не говорять, і в нас ще попереду довгий шлях для промоції української культури, яку росія для своєї культури робила століттями. Не за п'ять років і не так, як здійснювалася українська культурна дипломатия на рівні соняшників і паляничок з вишиванками. рф вкладала і досі вкладає дуже великі гроші, щоб припудрити гарним російським балетом весь страх який вони творять. Все це безкультур'я, звірство, варварство, духовна бідність… і при цьому заявляють про свою високу духовність. Так, росія обдурила весь світ, їм це вдалося, і нам не скоро вдасться все це розгребти. Не забувати, зокрема, нагадувати французам скільки разів росія надурила їх.

Ірена Карпа

Як виникла ідея заходу і саме такого формату?

Ідея виникла у моєї подруги — журналістки та організаторки культурних заходів Анаїд. Я спостерігала за тим, що вони роблять. Концерт моїх улюблених ХЗВ – взагалі, вау! І сказала: "Я так за вами всіма скучила, і я так хочу приїхати, придумай щось". І Анаїд вигадала. Мені страшенно понравився такий формат суто з йогоїстичною метою — я так давно не бачила рідних класних людей у ​​такій кількості, я бачу по одному, по двох хто приїжає до Паріжа. А тут якраз і прийдуть всі рідненькі, хто в темі і любить почитати гарні книжечки та попити. Чи не радість?

Що являє собою «сеанс терапевтичний лист»? Як це працює?

Терапевтичний лист — це спосіб пережити і виписати те, що не можеш іноді навіть проговорити. Ти можеш не дійти до психоаналітика, можеш затиснути гроші на нього. А це той спосіб, коли психоаналітик у тобі «в кармані». Ти розповідаєш пережити самому собі.

У мене є конкретні вправи, які присвячені різним емоціям, бо ми всі різні. Когось накриває зараз гнів, розриває людину з середини, а людина гарно вихована і не може висловити свою лють. Тому вона його трансформує, наприклад, у почуття провини проти себе. Й починається. Я сама винна, що зі мною так вчинили, це моя вина, що вчасно не втік і через це отримав поранення. Я така дурниця, що збудувала хату, мабуть, не в Обухові, а в Бучі і через це в мене тепер немає хати. І від цих вправ вони допомагають злитися на врага, на того хто вам наніс болю, а не на самих собі.

Також є вправи для тих людей, які втратили близьких. Як зробити так, щоб висловити те, що не зміг сказати.

На майстер-класі я дам вичавку, буквально кілька таких вправ. Терапевтичний лист допомагає пережити ті, до чого нас ніхто не готував. До всіх цих важких і надзвичайних обставин, в яких ми опинилися, і в які досі не вірити цілий світ і вважає це сном. Але це реальність і з нею потрібно працювати звідомо. Як письменниця, я знаю як з цим працювати. Мене консультуж та допомагає готувати вправи досвічена психологіня Лариса Волошина.

Який антивоєнний твір ти вважаєш шедевром?

Дуже люблю Ремарка. Зараз намагаюся перечитати «На західному фронті без змін», і в мене не виходити. Події книги навколо Першої світової, але вони настільки актуальні сьогодні. Я намагаюся достукатися до французів. Кажу, що Україна щодня втрачає стільки ж людей, скільки Франція у Першій світовій. Але війну неможливо збагнути, живучи у нормальній спокійній обстановці. Війну розуміють ті, хто на передовій, і це немає нічого спільного з тим, що я намагаюся донести, навіть переповідаючи історії військових з перших вуст. Бо насправді це ще страшніше, криваво, брудно, несправедливо.

Сьогодні ми всі потерпаємо від війни. З цього вийдуть сильні твори. Головне, щоб ці письменники, музыканти, архітектори, вчені, які зараз воюють, повернулися з фронту. Шкірна звістка про втрачене життя викликає в мене такий сильний біль, що я часом не можу дихати… але водночас мотивує робити ще більше для закінчення війни, перемоги України та демократичних цінностей.

Ірена Карпа 3

Фото: Kristina Hehedysh

Читайте також: ПРО ЩО ЖІНКА МОВЧИТЬ: ІРЕНА КАРПА, ПИСЬМЕННИЦЯ, СПІВАЧКА

Статті на тему