UA
RU

Small Talk: Onuka, українська співачка

Редагувати переклад

Ната, Євгеній, новий проект, створений у кооперації з данськими митцями, має на меті просування українського конструктивізму як самобутнього елементу української культури та історії. Проте термін «конструктивізм» не відомий широкому загалу. У чому основна ідея сценарію?

Сценарій проекту будувався не на загальній історії про архітектуру, а на біографії конкретної людини — Лотте Стам-Бейсі. Вона була молодою німецькою архітекторкою-модерністкою з Баугаузу, яка жила і працювала у Харкові на початку 1930-х років. Мені здається, що завдяки її історії, проект розповідає не лише про течію конструктивізму, а й підіймає певні феміністичні питання. Історія її життя та перипетії показові не лише для 20-го століття. Вони залишаються актуальними і в наш час. За сюжетом вона потрапляє в ілюзорний світ «конструктивістського раю», але врешті-решт стає свідком величезних суспільно-політичних зрушень в Україні та світі, і водночас переживаючи власну травму. 

Small Talk: Onuka, українська співачка-Фото 1

Що для вас означає бути не лише співавторами та виконавцями, а й амбасадорами проекту? У чому вбачаєте свою місію?

Я думаю, що це той канал передачі інформації, мистецтва, знань, про який можна лише мріяти. Поширювати знання серед аудиторії це унікальний, цінний досвід. Круто, що у нас є можливість експериментувати зі змістами, з музичними складовими і справді творити сучасне мистецтво. 

Створення музики для проекту, заснованого на реальних подіях, вимагає «занурення» у конкретний історичний період та освіченості в ньому. Як це відбувалося у вас?

Ми провели безліч розмов з Євгенією Губкіною (співавторка сценарію дійства, історикиня архітектури, дослідниця модернізму та співавторка книги Soviet Modernism. Brutalism. Post-modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955-1991). Вона надіслала нам із Євгеном матеріали, книжки, плакати, історичні справки. Також, коли я готувала свій гід по будівлях у стилі конструктивізму, я досить глибоко вивчила тему і отримала в процесі чимало задоволення. 

Small Talk: Onuka, українська співачка-Фото 2

Кому належить ідея створення проекту «Український конструктивізм» та як розпочалася Ваша доля у ньому?

Цей проект знайшов нас сам. Спершу, пропозиція взяти в ньому участь надійшла від Сергія Святченка, українсько-данського архітектора, художника, фотографа, куратора та співавтора проекту. Потім нам стало відомо, що до процесу долучилася історикиня архітектури та дослідниця модернізму Євгенія Губкіна. З Женею ми знайомі давно — якось працювали над проектом про Чорнобиль. У свій час робота з нею стала для мене викликом, але я рада, що погодилася на неї. Тому, незважаючи на певний страх, ми все ж таки вирішили взяти участь у створенні «Українського конструктивізму». 

Читайте також: Small Talk: Марія Квітка, художниця з костюмів «Гудбай, фешн!»

Як Ви ставитеся до того, що багато культурних подій та проектів переходити в онлайн-площину? («Український позитивізм», зокрема, є онлайн проектом).

Це наша реальність з якою треба жити і співіснувати. Чудово, що мистецтво має вибір і можливість реалізовуватися саме так. Адже у багатьох галузей такої привілеї немає. 

Авторка: Дарина Кібець

Статті на тему