UA
  RU

  СПЕЦТЕМА: збудувати кар'єру в ІТ — завдання не для крихких дівчат. Власний досвід.

  Редагувати переклад
  Жінки в топменеджменті корпорацій — це швидше виняток в Україні, ніж правило. Особливо якщо йдеться про високотехнологічний бізнес. Серед СТО — приблизно шкірна 10-та — жінка, а від архітекторів і сеньйор-розробників — майже шкірна 20. 'ю.

  жінки в IT

  Надія Омельченко, підприємниця, вицепрезидентка компанії IT-Integrator, викладачка бізнес-школи «MIM-Київ»
  Кіліна Бішер, комунікаційниця Мінцифрі, авторка PR-підкасту й екс-власниця агенції Bookinbag
  Наталія Шевельова, маркетолог прогресивної агенції Livepage, амбасадор ком'юніті Women Techmakers та Community Leader WTech у Дніпрі

  Чи впливає на тип лідерства сфера, в якій працюєш? Чи вимагає ІТ-сфера якогось певного лідерства від дівчат?

  Наталія Шевельова: Для мене лідерство в цілому – це здатність вдихати і мотивувати оточуючих, а також мати набір інструментів і ресурсів, які допомагають досягти мети. Лідер повинен бути впевнений у собі і мати невичерпне бажання бачити розвиток і зростання в проектах, з якими він працює. Якщо говорити про жінок, то мені здається, що жіноче та чоловіче лідерство трохи відрізняються. Жінки більш схильні до колаборації та командної роботи. У жінок-лідерів є невичерпне бажання бути мотиватором для інших, цю емпатію можна побачити незброєним оком. Що стосується розвитку жінок в українському ІТ, зараз дуже багато ком'юнітів та інших організацій працюють над тим, щоб збільшувати кількість жінок в ІТ-сфері. Наприклад я розвиваю ком'юніті Women Techmakers, головна мета якого – збільшувати кількість жінок в ІТ-сфері та допомагати зростати по кар'єрних сходах. Кілька разів через якусь годину після івентів я отримувала повідомлення від дівчат, що та чи інша доповідь спонукала їх змінити посаду в ІТ або взагалі прийти в цю сферу. Це найбільша похвала за мої зусилля та зусилля амбасадорів подібних ком'юніті.

  Наталія Шевельова

  Наталія Шевельова

  Надія Омельченко: Для мене лідерство – це надскладне питання За яких умов ми розуміємо, що цей чоловік лідер? Коли ми дивимось на неї, які питання маємо їй поставити? Для мене перш за все лідерство вимірюється в тому, з якими питаннями я можу звернутися до людини, чи хочу я бути схожою на неї. І для мене не має значення, це чоловік чи жінка, бо і жінкам, і чоловікам у бізнесі чи в громадській діяльності притаманні різні характеристики та риси, які я хотіла б мати у своєму арсеналі. Чи зустрічалися ви з таким, коли дівчат запевняють, що та чи інша професія не для них?

  Кіліна Бішер: Вважаю застарілою тезу про те, що є професії не для дівчат

  Надія Омельченкпро: Ми зараз працюємо над тим, щоб зняти обмежуючі стереотипи та переконання:
  · Ти дівчинка, тому ІТ не для тебе;
  · ти дівчинка, тому не варто займатися математикою;
  · ти дівчинка, як ти будеш кодити?
  Ті, у що ви вірите, – це межі вашого світу. Для того, щоб перейти ці ліміти, ви маєте змінити свої переконання. І тому дуже корисно співпрацювати із менторками, бо саме менторки можуть допомогти переписати упевнення, які обмежують вас у вашому просторі, у вашому пошуках. Переконання, що ти не можеш одночасно бути гарною матір'ю та класним співробітником. Переконання, що ти не можеш народжувати дітей і керувати великою компанією.

  Чи потрібна дівчинам підтримка?

  Так їм потрібна підтримка. Своєї години кожна дівчинка хоче почувати: «Так, ти можеш це зробити».

  Наталія Шевельова: У моєму оточенні завжди були люди, які підтримували мене Я вчилася на факультеті прикладної математики у Дніпропетровському національному університеті і також програмувала та не мала проблем з моїм оточенням. Але я часто зустрічаю на івентах дівчат, яким говорили, що ІТ – це не для них, наприклад, батьки, які не пов'язані з цією сферою, чи друзі, які, можливо, не так добре знали математику чи програмування, як ця дівчина .

  Які є челенджі у житті дівчини, яка багато працює?

  Основний челендж – це зробити все, коли в тебе о 8 ранку тренування, о 9 – дзвінок по роботі, десять зустрічей, а потім о 22:00 тобі треба приготувати пиріг для коханого. Це іноді буває дуже виснажливо, але мій лайфхак, який використовують багатьох дівчат – це кайфувати від того, що робиш, та відмовлятися від завдань, які не приносять задоволення.

  Кіліна Бішер: Я не встигаю готувати вдома, не встигаю читати книжки… хоча дуже люблю все це

  Кіліна Бішер

  Кіліна Бішер

  Надія Омельченко: Якщо тобі запитують, як ти все осягаєш, то для мене це показник, що ти рухаєшся правильно, з надмірною продуктивністю. Але це твій власний шлях і твоя швидкість. Для мене притаманно багато працювати, брати участь у великій кількості проектів. Коли мене запитують: «Як ви все осягаєте?», я говорю: «Завдяки тому, що планую, маю гарну команду підтримки і вмію розподіляти свій час». Тобто я ціную кожну хвилину, кожну годину свого життя, якщо я з дитиною – то я з дитиною, якщо я на роботі – то на роботі.

  Чи є якась формула між тим, скільки часу треба приділяти роботі, скільки – відпочинку, скільки – сім'ї?

  Кіліна Бішер: Я з'ясувала свій ідеальний графік: 4 робочі дні та 3 вихідних Інколи так буває в українському законодавстві, і це дуже круто. Тоді я встигаю відпочити і повертаюсь до проектів зі свіжими ідеями. Двох днів недостатньо, щоб голова почала генерувати щось абсолютно нове. Безперечно, раз на тиждень має бути йога, англійська мова. Якщо двічі на тиждень сходити на англійську, то взагалі починаєш бути іншою версією собі – покращеною.

  Надія Омельченко: У мене був період у бізнесі, коли я не мала відпочинку протягом 2 років і мені дуже хотілося піти у відпустку Але мені пощастило тільки піти у декретний відпустку на 3 дні (усміхається). Іноді бувають такі періоди в бізнесі, коли ти маєш віддатися роботі повністю. Але за правило я вважаю, що треба відпочивати, аби бути ефективним.

  Наталія Шевельова: Напевно, я ще не винайшла цю формулу, тому що іноді все одно маю на увазі не все Але саме відпочинок дає силу рухатися далі. За останній рік багато українців забули, що таке відпочинок. Надіюсь, що зовсім скоро ми повернемося до звичайного ритму життя і, звичайно, будемо бачити нові країни, досліджувати їх та перезавантажуватися. Для більшості це двигун ефективної праці.

  Чи потрібно постійно вчитися та чому?

  Надія Омельченко: У моєї сім'ї мене іноді називають вічним студентом, тому що я дуже багато вчусь Для мене важливо розуміти межі свого знання, тому що якщо ти досягаєш між своїми знаннями, то ти не можеш просуватися далі. Чим вище ви піднімаєтесь за ієрархією компетентності, тим критичнішою стає наявність так званого флюїдного інтелекту (інтелекту, задіяного в задачах, що потребують швидкого опрацювання), тобто твоєї здатності адаптуватися до нової середовища, адаптувати нові знання, приймати складні рішення і розуміти, коли і куди ти маєш рухатися. По суті, ми кожного разу маємо стрибати вище за свою голову, а куди саме стрибати – це вже інший питання, відповідь на який ми також маємо чітко розуміти. Іноді ви можете бачити, як люди руйнують свою кар'єру, коли вони стрибають не туди, не в ту галузь. Потрібно бути дуже обережними і усвідомлювати свій рівень компетентності, тому що ти можеш зруйнувати свою кар'єру, якщо зробиш неправильний вибір у наступному кроці.

  Надія Омельченко

  Надія Омельченко

  Кіліна Бішер: У цьому контексті я неодноразово міркувала про проекти, які кожна з нас час від часу реалізує Якщо ти погоджуєшся на проект, який для тебе є занадто великим викликом, ти можеш не впоратися. Тоді відбувається болісний злам. Важливо погоджуватися на проекти, які будуть викликом, але в той же час будуть тобі під силу.

  Чи є стеля у мечтах та як з нею боретесь?

  Кіліна Бішер: Я переїхала до Києва, аби працювати у креативних індустріях Спершу був челендж – знайти своє оточення, в якому було б комфортно зростати. Мені допомогла лідерська програма для громадських діячів «Покоління 2020». Це був стрибок у тих, до чого я тягнулася. Навколо є чимало можливостей, іноді достатньо виділити 2 години, заповнити анкету та отримати «щасливий квиток».

  Надія Омельченко: У мене була свого часу ілюзія, що всі жінки хочуть стати лідерками, керувати компаніями, через те, що я вважаю, що це цікаво. Я люблю керувати справами, вибудовувати бізнес, співпрацювати з іншими людьми у командах. Проте іноді я запитую у своїх жіночих менторських групах: «Хочете ви керувати компанією, бути гендиректорами?». Майже всі жінки відповідають: Ні.

  Наталія Шевельова: Як би пишномовно це не звучало, я вважаю, що мрії повинні ставати цілями, а цілі – реальністю, тоді ви ніколи не перестанете мріяти, а просто будете втілювати в життя наступні цілі Мрії підказують нам шлях до щастя. Коли мрія велика, всепоглинаюча, ми починаємо побачити більше сенсу в житті та своїх діях. Більше того, людину повинен драйвувати сам шлях до мрії, кожен маленький крок повинен приносити кайф, тоді це правильна мрія.

  Чи є цитати, які в якийсь момент життя були для вас важливими? Можливо, ті, які вас вдихають зараз або які вдихали кілька років тому, коли ви робили важливі вибори в житті.

  Кіліна Бішер: Для мене важливою цитатою, коли я здобувала перші досвіди у комунікаціях, була фраза Курта Кобейна, яку він залишив у передсмертній записці: Я трохи виросла з цього етапу, розумію, що потрібно не згоріти і не згаснути, коли досягаєш поставлених цілей, тому зараз у мене інша мотиваційна фраза. «Є одне правило у цьому світі – бути привітним.» Розумію її так: коли в тебе дуже багато проектів, багато завдань, реально не треба забувати, що ти маєш з теплотою та розумінням відноситись до людей навколо і не просто нестись, нічого не спіткаючи. Не бути вихором, а бути радістю у цьому житті. І ще одну фразу я хотіла б підсвітити. Колись у мене був дуже складний контракт у життя, я дуже боялася програти й не впоратися, і мене це стримувало, результати були теж невтішні. Впорядкувала думки цитата німецького економіста Бодо Шефера. Прочитавши, я назавжди запам'ятала, що є гігантська різниця між тим, коли ти граєш, аби не програти, і між тим, коли ти граєш, щоб виграти.

  З ким із відомих жінок ви хотіли б поснідати?

  Кіліна Бішер: Я б зустрілася із Мішель Обамою Ми б розпочали спільне неспішне ранок із теплих тостів із авокадо, обговорили той досвід, який вона здобула за 8 років у Білому Домі. Вона і Барак Обама — це пара, яка змогла зробити Білий Дім зрозумілим та близьким мешканцям Америки. Після того, як Барак переміг у президентській гонці, все змінилося. Вони змушені були навчитися жити за новими правилами. За кожним рухом, за кожним словом спостерігали камери та журналісти. Це той момент, коли ти маєш бути найкращою версією собі щодня. Не можеш помилятися від слова «зовсім», тому що твоя помилка дуже дорого коштує всій країні. Для мене було дуже повчально поринути в біографію цієї сильної жінки. Мішель, до речі, часто зустрічається з дівчатами, які виросли у дуже складних умовах. Тепло та підтримка є невід'ємними складовими цих зустрічей.

  Наталія Шевельова: Якби у мене була б така можливість, я, напевно, зустрілася б з Анітою Борг Для тих, хто не знає це ім'я, ця жінка – основниця The Grace Hopper Celebration of Women in Computing. Це організація, яка спрямована на підтримку та об'єднання жінок у сфері computer science. Аніта посвятила всю життя об'єднанню жінок ІТ-сфери, і саме вона стояла у витоку розвитку технологічних організацій для жінок. Її досягнення були справді визначними, тому компанія Google заснувала стипендію ім. Аніті Борг. Засновники ежегодно проводять конкурс серед дівчат зі всього світу та виділяють 8 тисяч євро переможницям для подальшого розвитку та навчання у сфері IT. У Google декларують, що за допомогою цього конкурсу хочуть надихнути дівчат на успіхи у галузі computer science, закликають бути більш активними та ініціативними. Ця стипендія також існує завдяки Аніті, і мені дійсно було б цікаво поспілкуватися з нею – з жінкою, яка заснувала це напрямок та стояла біля витоків і розвитку всіх жіночих ком'юнітів, що існують зараз.

  Надія Омельченко: Своєї години ще у школі я ознайомилася з романом «Маруся Чурай» і буквально влюбилась у цей твір та у творчість Ліні Костенко. Лише з роками я зрозуміла, яка велич, глибина й геніальність містяться у її творах. Тому я б хотіла зустрітися та поговорити з Ліною Костенко, це окрема повість моєї української душі.
  -
  Цей розмову про жіноче лідерство ви можете не тільки прочитати, а й прослухати як епізод підкасту «Некрихкі дівчата».
  -
  Автор матеріалу: Наталія Шевельова

  Фото надані Нататією Шевельовою; на аватарці матеріалу фото Marten Bjork on Unsplash

  Читайте також: ІДЕАЛЬНИЙ ПОДАРУНОК НА ДЕНЬ СВЯТОГО ВАЛЕНТИНА У СТИЛІ ЯРЧИХ КІНОГЕРОЇНЬ

  Статті на тему