UA
RU

Святкування культурного символу і нової монографії Мирославі Мудрак про Георгія Нарбута — 135 років легенди

Редагувати переклад
22 вересня о 18.00 у “Софії Київській” з нагоди виходу української та французької версій монографії Мирославі Мудрак «Образний світ Георгія Нарбута святкування Нарбута, якому цього року виповнюється 135 років.

Святкування культурного символу та нової монографії Мирославі Мудрак про Георгія Нарбута — 135 років легенди-Фото 1

На вечір запрошені: містечко Олег Тістол (розповість про давній “діалогом із Нарбутом”); Олег Грищенко, викладач графіки в Академії Мистецтв, де свого часу майстернею графіки керував Георгій Нарбут (говоритиме про нарбутівські традиції в українській графіці та книги своїх студентів); поет і видавець Іван Малкович (читатиме свої вірші, а також «Нарбутове «А» Юрія Андруховича); перекладачки книжки — з англійської Ярослава Стріха (українською) та Оділь Арден (французькою), команда проекту “Георгій Нарбут і творення українського бренду” та багато шанувальників Георгія Івановича Нарбута.

Цьогорічна презентація — вже друга осіння вечірка на честь Нарбута у “Софії Київській”, неподалік від місця, де мешкав художник (Георгіївський провулок, 11): минулого року осенью РОДОВІД святкував тут повернення «Нарбутівського збірника», виданого за підтримки УКФ.

Святкування культурного символу та нової монографії Мирославі Мудрак про Георгія Нарбута — 135 років легенди-Фото 2

Про мистецьку монографію Мирославі М. Мудрак

«Образний світ Георгія Нарбута та творення українського бренду»

У книзі професорка-емерітка Огайо Університету, докторка мистецтвознавства Мирослава Мудрак розглядає творчість та мистецький спадок Георгія Нарбута (1886-1920) через оптику дизайну та творення ним різних брендів: аж до створення власного неповторного модерністського нарбутівського стилю. Мудрак не тільки представляє Нарбута як найвизначнішого графіка свого часу, а й аналізує його школу, його вплив на українське мистецтво, книжковий дизайн за останні сто років.

«Герой цієї історії, мистець Георгій Нарбут, належавши двом дуже різним століттям (одне скероване у минуле, інше — у майбутнє) і двом протилежним культурам: одна прагнула незалежності, а друга її втискала, — пише авторка. — Протягом своєї дуже короткої життя Нарбут зумів виокремити і увічнити образи, в яких втілилися довгі століття культури і традиції, які вирізняли Україну на тлі інших національних утворень. Художник надавши цим новим символам українського спадщини модерного, незалежницького духу і подарував українцям цілого ХХ століття бренд, який водночас втілював їхню належність до західної цивілізації та відображав місцеве мистецьке наслідство, яке інші можуть тільки позавидувати. …Нарбут синтезував сотні джерел (від середньовічних рукописів ХІ століття до гравюр, вишуканих ювелірних виробів, розкішних тканин і архітектури XVII–XVIII століть, а також прекрасних народних ремесел) в єдину візуальну форму, що сприяла національному пробудженню, і то не лише в його часи , а й у наступні десятиліття. Те, що його досягнення пережили дві світові війни та тоталітарний режим, тільки підтверджує їхню цінність».

У книжці Мирослава Мудрак контекстуалізувала появу українського бренду у ХХ столітті, пояснила, як він вижив, і проаналізувала шлях «брендового героя» цієї історії Георгія Нарбута.

Святкування культурного символу та нової монографії Мирославі Мудрак про Георгія Нарбута — 135 років легенди-Фото 3

Про авторку

Світослава М. Мудрак - докторка мистецтвознавства, в минулому професорка кафедри історії мистецтва Огайо університету. Авторка книг:

The New Generation and Artistic Modernism in the Ukraine. Ann Arbor: UMI Research Press, 1986; «Над кордонами: Модерна українська книжкова графіка 1914–1945» (Критика, 2008); авторка каталогу виставки «БОРИС КОСАРЄВ: Харківський модернізм, 1915-1931. BORYS KOSAREV: Modernist Kharkiv, 1915-1931» (РОДОВІД, Український Музей, 2011), співавторка каталогу виставки «Інсценізація українського аванграду 1910-1920 років. Staging the Ukrainian Avant-garde of the 1910s and 1920s» (Український Музей у Нью-Йорку, 2015); «Нова ґенерація» і художній модернізм в Україні» (РОДОВІД, 2018); The Imaginative World of Heorhii Narbut and Making of a Ukrainian Brand (РОДОВІД, Український Інститут Модерного Мистецтва, 2020).

Читай також: Критика "Еммі"-2021: За що критики ополчилися на оргкомітет премії 

Святкування культурного символу та нової монографії Мирославі Мудрак про Георгія Нарбута — 135 років легенди-Фото 4

Про проект “Георгій Нарбут і творення українського бренду”

Монографія Мирославі Мудрак є частиною міжнародного українсько-французького проекту “Георгій Нарбут і творення українського бренду”, який реалізується РОДОВІДОМ та Центром Анни Київської (Франція) за підтримки Українського культурного фонду. Крім українського мовного видання (переклад з англійської — Ярослава Стріха), виходить також франкомовна версія (переклад на французьку — Оділь Арден). Нагадаємо, що 2020-го ця книга Мирославі Мудрак вийшла англійською мовою. Тож тепер закордонна аудиторія — передусім франкомовна та англомовна — мають змогу дізнатися про видатного українського художника та дизайнера Георгія Нарбута. Дизайн трьох книжок – харківська студія «Графпром».

У жовтні Нарбут спускається в підземку: пасажири київського метрополітену (Червона гілка) завдяки постерам, які інформують про його дизайн грошей, печаток, герба, одягу, книжок.

В Україні в серпні-вересні за підтримки партнера проекту Prime Group у Києві відбувається вулична виставка постерів на сітілайтах: експонуються твори 33 художників та дизайнерів із 8 країн світу, які вступають у художній діалог із творчістю Нарбута. Дизайн обох outdoor-виставок – студія Kultura. 

Святкування культурного символу та нової монографії Мирославі Мудрак про Георгія Нарбута — 135 років легенди-Фото 5

Промоція Георгія Нарбута у Франції

У Парижі (30.09.21), Бордо (5.10.21) та Санлісі (15.10) відкриється виставка постерів сучасних українських та французьких дизайнерів, натхненних ідеями та стилем Нарбута (куратори - Анна Кантер та Саша Біченко) На відкритті буде презентовано франкомовну монографію за участю Мирославі Мудрака та фільм «Брендарі» Надії Парфан із французькими субтитрами.

Французі, які зацікавляться персоною та творчістю Георгія Нарбута, більше інформації знайдуть на сайті https://narbutxxi.rodovid.net, який тепер має і франкомовну версію

«Георгій Нарбут — великий мистець, ціла епоха в історії українського мистецтва, світова величина. І наш обов'язок перед усім культурним світом представити його творчі досягнення. Минулого року ми презентували його в Чикаго, США. Цього року Нарбут заговорив французькою мовою. Наші паризькі партнери — Центр Анни Київської, Український культурний центр у Парижі, Посольство України у Франції, аґенція Bloomsters — разом намагаємось “привезти” його до Франції через книжки, академічний круглий стіл, виставки молодих дизайнерів та ідеї сучасних мистців, — каже директорка видавництва РОДОВІД і керівниця проекту Лідія Лихач. — Для нас було важливим актуалізувати Нарбута у 21 столітті через виставку постерів сучасних художників та дизайнерів ми з'єднуємо майстерність Нарбута та майстерність тих, хто зараз визначає візуальне життя навколо нас.

Разом із нашими чудовими партнерами, дизайнерами, художниками, режиссерами, перекладачами, редакторами ми відчуваємося командою підтримки Нарбута, він надає нам сил і служить прикладом творчої роботи на благо України».

Інформаційні сторінки проєкту

Сайт проекту: https://narbutxxi.rodovid.net

Новини на фейсбук-сторінці видавництва: https://www.facebook.com/rodovidbooks

Фейсбук-подія презентації: https://www.facebook.com/events/231995248759496/?ref=newsfeed

Новини проекту в Інстаграмі: https://www.instagram.com/rodovidpress

Партнер:  https://www.facebook.com/AnnedeKyiv

https://www.instagram.com/centre_anne_de_kyiv

Контакти зі ЗМІ

Валентина Клименко - +380 97 226-19-97

val.klymenko@gmail.com

Партнери проекту

Центр Анни Київської

Український культурний центр у Франції

Національний оператор зовнішньої реклами Прайм Груп

Київський метрополітен

Інформаційний партнер:

Радіо Культура

За підтримки

Український культурний фонд

 

Статті на тему