UA
RU

Територія свободи: все, що потрібно знати про duty free

Редагувати переклад
Багато хто з нас, вирушаючи в подорож, відчувають приємний економний шопінг у duty free перед польотом. Але чи він такий економний, як нам здається? Про нюанси покупок у зоні безмитної торгівлі — у нашій статті.

Rhein Main Airport Frankfurt – General View

Отже, duty free - це система безмитної торгівлі, що діє в аеропортах, морських портах, а також на міжнародних авіа- та морських рейсах. Іншими словами, товари у зоні duty free звільнені від податків за рахунок того, що продаються на нейтральній території.

Перший duty free з'явився в 1947 в ірландському аеропорту Shannon, де дозаправлялися літаки, що літали між Європою і Америкою. Пасажири нудьгували кілька годин в очікуванні, при цьому не маючи можливості купити навіть предмети першої необхідності. Заповзятливий ірландець Брендан О'Реган вирішив їхню проблему, відкривши магазин. Він розташовувався за формальним кордоном Ірландії, тому податки нього не поширювалися.

Читайте також: Шість причин робити покупки в Інтернеті

Давайте ж розберемося, чи справді, роблячи покупки в duty free, можна пристойно заощадити чи це хитрий маркетинговий хід?

по-перше, вартість товарів у duty free залежить від виробника та країни, а також від курсу валют, який у деяких аеропортах досить завищений. У цьому випадку допоможе може розплачуватися різними валютами. Часто ціни в duty free перевищують роздрібні. Наприклад, у Греції та Італії набагато вигідніше купувати оливкова олія чи пасту всередині країни. Найдорожчими вважаються duty free Швеції, Бельгії, Великобританії, Франції, а також Дубая та Тель-Авіва. А найдешевшими - магазини Південно-Східної Азії, особливо В'єтнаму, де товари коштують зазвичай не більше кількох доларів. У Європі найдешевшим, а заразом і найбільшим вважається duty free лондонського аеропорту Heathrow.

по-друге, товари в duty free звільняються не від усіх мит (як правило, тільки від імпортних), а іноді несуть повне податкове навантаження.

Читайте також: Валіза: 5 аксесуарів для стильної подорожі

По-третє, є деякі правила та обмеження. Зазвичай забороняється купувати більше 10 однакових найменувань – оптова торгівля тут не вітається. Також є ліміт на загальну суму покупки — все понад це оплачується з урахуванням усіх податків країни. Так, у США одна людина може витратити не більше $400. Крім того, є обмеження на ввезення та вивезення певних груп товару. Зазвичай можна перевозити трохи більше 1 л міцних спиртних напоїв, 2 л вина, 200 сигарет, 250 мл парфумерії. Але навіть якщо ви здійснили покупки за всіма правилами країни вильоту, це ще не означає, що ви зможете з ними в'їхати в країну призначення. Наприклад, на Мальдівах заборонено ввезення будь-якого алкоголю. З нормами ввезення-вивезення краще ознайомитись заздалегідь.

Rhein Main Airport Frankfurt – General View

Що варто знати про найпопулярніші товари duty free.

Алкоголь та сигарети. Алкоголь та тютюнові вироби обкладаються максимальними акцизами, тому в duty free їх можна купити на 25-50% дешевше. Крім того, тут немає ризику придбання контрафакту. Якщо заявлено, що тютюн кубинський, то він справді кубинський. Варто звернути увагу на місцевий алкоголь, який у рази дешевший за імпортний. Також у duty free можна купити алкогольні напої маленьких обсягів – на пробу чи подарунок.

Парфумерія і косметика. Головна перевага тут навіть не в економії (становить 10-15% і більше), а у впевненості, що, як і в попередньому випадку, купуєш оригінал, оскільки навіть відомі магазини всередині країн грішать підробками. Також у duty free продаються зручні тревел-сети, які дають можливість спробувати різні б'юті-кошти за невеликі гроші А ще тут можна зустріти новинки, які поки що не з'явилися в магазинах, або продукцію, характерну лише для певної частини світу, зокрема йдеться про азіатські країни.

Читайте також: Є тільки мить: як зробити подорож незабутньою

Ювелірні вироби. У середньому економія становить 15%. Вважається, що найвигідніше купувати ювелірні прикраси в країнах Близького Сходу, особливо в Дубаї (ОАЕ).

Кондитерські вироби. Duty free рясніють шоколадками та цукерками. Але їхня вартість залишає бажати кращого. Правда, можна знайти продукти, які рідко зустрінеш у звичайних магазинах, наприклад відомий швейцарський шоколад Toblerone.

Сувеніри. Ось чого не слід купувати в duty free, то це сувеніри. Тут вони коштують невиправдано дорого. Винятком є ​​унікальні речі, які більше ніде не купиш. Наприклад, місцем, де продають незвичайні сувеніри, вважається duty free Гоа.

Цікаві факти:

  • Найбільшим аеропортовим duty free у світі є торговий комплекс у Дубаї (ОАЕ).
  • Один з найнезвичайніших duty free розташований прямо в тунелі під Ла-Маншем, що сполучає Великобританію та Європу.
  • Зоною duty free можуть бути міста та навіть країни. Наприклад, в італійському місті Лівіньо, розташованому між Австрією та Швейцарією, є цілі квартали безмитної торгівлі. Повністю безмитними є князівство Андорра та місто-держава Ватикан.

Статті на тему